Reklama

Kamieniec Podolski - Częstochowa

Miasta bliźniacze

Podczas sesji Rady Miasta w dniu 17 marca br. radni wyrazili zgodę w sprawie podpisania Umowy Miast Bliźniaczych z Kamieńcem Podolskim na Ukrainie. Umowa taka oznacza możliwość realizacji bieżących programów współpracy, a dla młodzieży możliwość poszerzania swojej wiedzy na temat wspólnej historii i tradycji obu krajów oraz miast.

Kamieniec Podolski na Ukrainie, która stara się o przyjęcie do Unii Europejskiej, będzie mógł w wyniku podpisania tej umowy skorzystać z doświadczeń Częstochowy związanych ze współpracą z miastami w innych krajach. Władze Częstochowy dbają o to, by współpraca z miastami bliźniaczymi lub partnerskimi przekładała się na bliskie kontakty międzyludzkie - wymianę młodzieży, staże nauczycielskie, udział w zawodach sportowych czy wymianę kulturalną - m.in. koncerty, warsztaty muzyczne.
Umowa Miast Bliźniaczych z Kamieńcem Podolskim pozwoli nawiązać również kontakty z obwodowymi organizacjami samorządu gospodarczego i rozszerzyć współpracę ze środowiskami gospodarczymi, np. przez udział w targach, wystawach, misjach gospodarczych.
Duży wpływ na decyzję w tej sprawie miały także odniesienia historyczne.
Z propozycją podpisania umowy między miastami prezydent Kamieńca Oleksandr Mazurczak zwrócił się do Prezydenta Częstochowy w zeszłym roku. Propozycję tę poparł Oleksandr Motsyk, ambasador Ukrainy w Polsce.
Dotychczasowe kontakty Częstochowy i Kamieńca Podolskiego obejmują: wystawę ukraińskich artystów w Częstochowie, udział twórców ludowych w Europejskich Dniach Kultury Ludowej, udział przedstawicieli Częstochowy w konferencji „Zamki i fortece - turystyczne obiekty”.
Nawiązanie partnerskiej współpracy z Kamieńcem Podolskim stanowić będzie istotne rozszerzenie kontaktów zagranicznych Częstochowy z miastami Europy Wschodniej.
Kamieniec Podolski liczy 110 tys. mieszkańców. Jest drugim pod względem przemysłowym ośrodkiem obwodu chmielnickiego. W mieście działa 30 dużych przedsiębiorstw oraz ok. 700 małych i średnich firm. W 1918 r. założono tam pierwszy ukraiński uniwersytet. Kamieniec szczyci się wieloma bezcennymi zabytkami, dzięki czemu miasto znalazło się na światowej liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. W historii Kamieńca splatają się losy kilku narodów od wielu wieków zamieszkujących Podole: Ukraińców, Polaków, Ormian i Żydów. Do dziś jest on miastem wielokulturowym, o dużym znaczeniu historycznym. Działają tu organizacje polonijne: Koło Młodzieży Polskiej, Polskie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, Oddział Związku Polaków na Ukrainie.

Reklama

Miasta bliźniacze Częstochowy:
Loreto - Włochy
Lourdes - Francja
South Bend - USA
Querem/Fatima - Portugalia
Pforzheim - Niemcy

Miasta zaprzyjaźnione z Częstochową:
Altötting - Niemcy
Betlejem - Autonomia Palestyńska
Styria - Austria
Nazaret - Izrael
Rezekne - Łotwa
Szawle - Litwa
Zapopan - Meksyk

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Przepis na Adwent

2022-11-15 12:37

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 40-41

[ TEMATY ]

adwent

Adobe Stock

Jak – w obliczu wszechobecnych już niemal kolęd i ozdób choinkowych – nie stracić tego wyjątkowego czasu? Co zrobić, żeby te zewnętrzne „przyspieszacze” nas nie pokonały?

Pewnie każda rodzina ma na to swoje sposoby, właściwe tylko dla niej, dostosowane do wieku jej członków, do ich charakterów, pasji i tego, czym żyją na co dzień. Zaczerpnięte z tradycji rodziny męża, żony, wypracowane w trakcie wspólnego życia. Poniżej garść adwentowych inspiracji. Na początek...

CZYTAJ DALEJ

Siostry Nazaretanki wspominają założycielkę swojego Zgromadzenia

2022-11-26 12:05

[ TEMATY ]

nazaretanki

Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek

Na 25 listopada przypada liturgiczne wspomnienie Franciszki Siedliskiej (błogosławionej Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza) , założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, także patronki wielu instytucji prowadzonych przez Zakon. (szkoły, przedszkola, świetlice). 2022 rok to także 180 lat od narodzin Franciszki Siedliskiej i 120 od śmierci. Oba zdarzenia przypadały na listopad.

W związku z tym ważnym dla Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek dniem w oficjalnych social mediach zgromadzenia pojawiły się specjalne życzenia od Siostry Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek, Prowincji Warszawskiej Wiesławy Hyzińskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję