Reklama

Budują kulturę życia

Decyzją Papieża Benedykta XVI, na wniosek Metropolity Lubelskiego, prof. Tomasz Trojanowski, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej, Krajowy Specjalista ds. Neurochirurgii, członek zarządu Polskiego Towarzystwa Neurochirurgów i przewodniczący Komitetu Nauk Neurologicznych PAN, został uhonorowany Orderem św. Sylwestra. Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” otrzymała prof. Maria Słomka, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, dziekan II Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Najpierw być człowiekiem, chrześcijaninem, potem wykonywać obowiązki swojego zawodu, w tym przypadku lekarza - tej zasadzie są wierni laureaci odznaczeń papieskich. Odebrali je z rąk abp. Józefa Życińskiego w dniu 16 marca, podczas Mszy św. w kaplicy Państwowego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Towarzyszyli im modlitwą i obecnością ks. inf. Józef Szczypa, ks. prał. Marek Słomka, księża kapelani, pracownicy szpitala i pacjenci oraz liczna grupa studentów - adeptów medycznej wiedzy. Nagrodzeni usłyszeli wiele ciepłych słów. „Dziękujemy za budowanie kultury życia w tym stylu, jakiego uczył nas Papież Polak, za tę wielką wrażliwość, poświęcenie i łączenie medycznej wiedzy z praktycznym poświęceniem służbie Ewangelii” - mówił abp Józef Życiński, z uznaniem przekazując odznaczenia dwójce wybitnych pracowników Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Także studenci w osobach swoich przedstawicieli przekazali słowa uznania i wdzięczności swoim profesorom.
Prof. Maria Słomka została przedstawiona jako wybitny specjalista, a przy tym wzorowa matka. Łączy w sobie ducha kompetencji, wrażliwości, poświęcenia. Oboje laureaci zwracają szczególną uwagę na sprawy odpowiedzialności etycznej lekarza. Prof. Trojanowski współorganizuje międzynarodowe konferencje naukowe, które ten temat podejmują. Przez przyjęcie odznaczeń uhonorowani podkreślają więź z Ojcem Świętym - mogą ją „manifestować”, nosząc zminiaturyzowaną wersję odznaczenia przy okazji różnych uroczystości; okazują też solidarność z określonymi wartościami i humanistycznym podejściem do człowieka. Dla lubelskich profesorów odznaczenia mają wielką wagę. Czas docenienia ich wieloletniej pracy był osobistą radością, szczególnym znakiem, że dobro, które rozdają, jest dostrzeżone i szanowane. Takie odznaczenie skłania także do dalszych wysiłków w duchu Ewangelii na rzecz i dla dobra społeczności i środowiska.
Order św. Sylwestra ustanowił w 1841 r. Grzegorz XVI dla uczczenia papieża Sylwestra I, jako hołd za oddanie w krzewieniu wiary. Członkostwo papieże przyznają świeckim, nie tylko katolikom, za zasługi na rzecz pontyfikatu lub za wybitne osiągnięcia w nauce czy sztuce. Odznaka ma postać złotego krzyża maltańskiego, wizerunek św. Sylwestra na awersie, a na rewersie napis: „1841 Gregorius XVI restituit”. Medal „Pro Ecclesia et Pontifice” - Za Kościół i Papieża - z wizerunkiem świętych Piotra i Pawła, to najwyższe odznaczenie Kościoła Katolickiego, przyznawane osobom świeckim, które wyróżniają się postawą chrześcijańską i zasłużyły się na rzecz dobra wspólnego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Katarzyna Adwent zaczyna” - wspomnienie św. Katarzyny Aleksandryjskiej

[ TEMATY ]

św. Katarzyna Aleksandryjska

Wikipedia

25 listopada Kościół wspomina w liturgii świętą Katarzynę Aleksandryjską, dziewicę i męczennicę. Katarzyna żyła w IV wieku w Egipcie. Według przekazów, była córką króla Aleksandrii. Wyróżniała się nieprzeciętną inteligencją, ale i nadmierną dumą. Przypadek zrządził, że po śmierci rodziców na swojej drodze spotkała pustelnika, od którego usłyszała o Jezusie. To spotkanie pozostawiło trwały ślad w jej życiu, bowiem postanowiła zostać chrześcijanką.

O jej życiu wiemy głównie z przekazów i legend. Jedna z nich mówi, że podczas święta ofiarnego dla jednego z rzymskich bóstw swoją elokwencją wprawiła w zakłopotanie cesarza Maksencjusza. Zdenerwowany cesarz kazał wezwać na dwór 50 filozofów i mistrzów retoryki, aby ci dyskutowali z młodą chrześcijanką na temat religii bóstw rzymskich i chrześcijaństwa. Legenda mówi, że Katarzyna z takim mistrzostwem i w tak przekonywujący sposób zaprzeczała argumentom mędrców, że w efekcie wszyscy przeszli na chrześcijaństwo.

CZYTAJ DALEJ

Papież do narodu ukraińskiego: w waszym cierpieniu ożywa krzyż samego Chrystusa

2022-11-25 19:08

[ TEMATY ]

papież

list

modlitwa za Ukrainę

PAP/FABIO FRUSTACI

Nie ma dnia, w którym nie byłbym blisko was i nie nosił was w moim sercu i mych modlitwach. Wasz ból jest moim bólem. Dziś widzę was na Chrystusowym krzyżu; was, którzy cierpicie z powodu terroru, rozpętanego przez tę agresję - pisze papież Franciszek w poruszającym liście do narodu ukraińskiego. Zapewnia w nim o nieustannej modlitwie, podziwie i bliskości, względem wszystkich, cierpiących z powodu trwającej wojny.

Publikujemy treść papieskiego listu:

CZYTAJ DALEJ

Dwie dekady posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

2022-11-26 13:01

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

WMSD

nadzwyczajni szafarze

Maciej Orman/Niedziela

– Jesteście przedłużeniem posługi biskupów i kapłanów – powiedział do nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. bp Antoni Długosz. Biskup senior archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 listopada Mszy św. w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie z okazji 20. rocznicy posługi nadzwyczajnych szafarzy w archidiecezji częstochowskiej.

Eucharystię koncelebrowali ks. dr Łukasz Dyktyński, moderator nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji częstochowskiej, i ks. dr Krzysztof Bełkot, kierownik Referatu Prawnego Dyscypliny Sakramentów i Sakramentaliów Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, odpowiedzialny za organizację i koordynowanie kursów przygotowujących dla nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję