Reklama

Lekcja miłości

W niedzielę, 16 marca, młodzież archidiecezji lubelskiej przeżywała swoje doroczne święto. Światowy Dzień Młodzieży przebiegał pod hasłem: „Duch, który rozpala ogień miłości”. Główne uroczystości odbyły się w Lublinie, gdzie z młodzieżą spotkał się abp Józef Życiński. W chełmskich obchodach uczestniczył bp Mieczysław Cisło, a w puławskich - bp Artur Miziński. Centralne obchody zostały zorganizowane przez Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
W piątek, 14 marca, w godzinach wieczornych młodzież uczestniczyła w Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo po raz dziewiąty było sprawowane na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Towarzyszyło mu hasło: „Wołanie o braterstwo w miejscu pogardy dla człowieka”. W Drodze Krzyżowej, prowadzonej przez ks. Mieczysława Puzewicza, wikariusza biskupiego ds. młodzieży i szefa Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, uczestniczył m.in. Metropolita Lubelski. Rozważania Męki Pańskiej rozpoczęło bicie Dzwonu Pokoju, następnie ok. 4 tys. ludzi wyruszyło na szlak modlitwy, który prowadził od Pomnika Walki i Męczeństwa aż po Mauzoleum. Towarzyszyły im rozważania, na które składały się m.in. informacje historyczne dotyczące życia w obozie, osobiste wspomnienia więźniów Majdanka oraz wspólna modlitwa. „System, który chce człowieka przemienić w numerek, w perspektywie czasu skazany jest na klęskę. Trzeba jednak waszego świadectwa nadziei, waszej refleksji i wrażliwości na godność człowieka” - mówił abp Józef Życiński w słowie na zakończenie nabożeństwa. Metropolita wskazał na potrzebę godnego traktowania człowieka. „Krzyż w różnych formach będzie przychodził zawsze, od niesprawiedliwości politycznej, aż po depresje i wyzwania kulturowe, które przerastają jednostkę - mówił Arcypasterz. - Jednak musimy bronić godności, dając wyraz naszej odwagi, niezależności i tożsamości”.
W sobotę młodzi ludzie spotkali się w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego z Ireną Lasotą, przewodniczącą Institute for Democracy in Eastern Europe (Waszyngton) i Hijran Alijewą z organizacji „Dom Kaukaski w Polsce”. Spotkanie przebiegało pod hasłem: „O solidarność globalną. Lekcja Jana Pawła II”. W niedzielę przed południem odbyła się prezentacja działalności wolontarystycznej. Spotkania w grupach prowadzone były przez osoby, które pracują lub pracowały w środowiskach pozbawionych nadziei, w których jednak działa Duch Święty przez ludzi dobrej woli. Wolontariusze opowiadali m.in. o pracy z dziećmi ulicy, wśród bezdomnych, chorych dzieci, więźniów i mieszkańców Trzeciego Świata. Zwieńczeniem dorocznego święta było uroczyste poświęcenie palm na Placu Litewskim i przejście do archikatedry, gdzie Mszę św. sprawował abp Józef Życiński. Metropolita prosił młodych, by pamiętali, że „miłość bliźniego i szacunek dla człowieka są czymś ważniejszym od wszelkich różnic”. „Wpatrując się w Chrystusa, do którego liturgia odnosi słowa «ecce homo» - «oto człowiek», chcemy uczyć się tego człowieczeństwa, w którym każdy bliźni jest naszym bratem, istotą odkupioną przez Chrystusa, członkiem wielkiej rodziny ludzkiej” - mówił.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29

[ TEMATY ]

książka

Biały Kruk

Biały Kruk

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

Choinka. 2000 lat tradycji
Bożego Narodzenia

Nowa książka wydawnictwa Biały Kruk.

Wielka i pompatyczna na placu Rockefellera w Nowym Jorku. skromniejsza z aniołkami i gwiazdami na polskich świerkach czy egzotyczna i zaskakująca w formie cisów czy drzewek pomarańczowych w Ameryce Południowej. Choinka jest uniwersalnym znakiem Świąt Bożego Narodzenia, znanym, ogromnie lubianym i stosowanym na całym świecie. Jak to się jednak stało. że zwykłe zielone drzewko stało się symbolem Narodzin Jezusa?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję