Reklama

Biskup legnicki modlił się z więźniami

Po raz drugi od czasu objęcia zarządu diecezją legnicką biskup Stefan Cichy odwiedził Zakład Karny w Zarębie koło Lubania. Od chwili ustanowienia diecezji legnickiej to już 14 wizyta biskupia w tym miejscu. Odwiedziny Zakładu miały miejsce tradycyjnie już w Wielki Poniedziałek, 17 marca br., w Dniu Modlitw za Skazanych.

Niedziela legnicka 14/2008

Podczas odwiedzin Zakładu Karnego biskup spotkał się z dyrekcją, wychowawcami i pracownikami służby więziennej. Dokonał poświęcenia nowego ambulatorium. Odwiedził więźniów na oddziale szpitalnym oraz w celach. Tradycyjnie więzienny zespół muzyczny przygotował na tę okazję minikoncert. Centralnym punktem spotkania była jak zawsze Eucharystia odprawiana w więziennej kaplicy. Tym razem podczas tej Mszy św. 15 kandydatów przyjęło sakrament bierzmowania.
„To jak dotąd najlepsza grupa kandydatów, których przygotowywałem do tego sakramentu - mówi o nich kapelan więzienia ks. kan. Franciszek Molski - Zawsze brali udział w przygotowaniu, tylko kilku opuściło je jeden, najwyżej dwa razy, a to z tego powodu, że byli w pracy poza Zakładem. Jak zawsze do przyjęcia sakramentu bierzmowania kandydaci przygotowują się nie tylko na katechezie, ale także przez wspólną modlitwę, a w okresie Wielkiego Postu przez udział m.in. w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Oczywiście, wszyscy też wcześniej przystępują do spowiedzi”.
Sam Biskup legnicki mówił o tej wizycie następująco: „Jest to zawsze przeżycie. Zarówno dla tych siedzących za kratami, jak i też dla samego biskupa. Przychodzę, aby przypatrzeć się życiu tych więźniów, by ich podnieść na duchu. Nieraz podczas rozmów w celach pytam ich, jak długo już tu przebywają, ile im jeszcze zostało kary i życzę, aby ten pobyt był krótszy. Jest taki przepis, że jeśli ktoś popełnił przestępstwo po raz pierwszy i dobrze się sprawuje podczas odbywania kary, może mieć wyrok skrócony. Życzę im też, żeby po opuszczeniu murów więziennych umieli rozpocząć życie od nowa. Nie jest to łatwe, bo przez społeczeństwo są już napiętnowani. Ważna jest praca resocjalizacyjna i tu, i potem po wyjściu na wolność” - dodaje biskup Cichy.
Zwyczajowo więźniowie przygotowują też swój podarunek dla przybywającego biskupa. W bieżącym roku była to płaskorzeźba ukrzyżowanego Chrystusa ze stojącym przy Nim uczniem. To w nawiązaniu do hasła tegorocznego Roku Duszpasterskiego - Bądźmy uczniami Chrystusa. Drugi z darów miał charakter bardziej luźny, był to bowiem wykonany z drewna kontur Polski, na którym wypisano pieśni religijne, jakie powinien zacząć śpiewać kierowca przy przekraczaniu kolejnych prędkości. Podarunki te zostały przygotowane przez samych więźniów.
„Mamy tutaj szerokie spektrum osadzonych. Zawsze więc znajdą się jacyś artyści, albo i amatorzy, którzy mają szczególne zdolności i w ten sposób mogą je okazać - mówi mgr Ryszard Leszczyński, rzecznik Zakładu Karnego. Obecnie przebywa u nas 520 osadzonych; od 19-latków po mężczyznę, który w dowodzie osobistym ma wpisany rok urodzenia 1926. A trafił tutaj z rocznym wyrokiem za pobicie”.
Tegoroczny pobyt w Zakładzie Karnym był także okazją do złożenia podziękowań przez Księdza Biskupa dotychczasowemu dyrektorowi więzienia, ppłk. mgr. Piotrowi Kopocińskiemu, który pożegnał się z Zakładem i od marca br. przeszedł na emeryturę. Jednocześnie przedstawił Księdzu Biskupowi swego następcę. Jest nim mjr mgr Grzegorz Wojciechowski, który już pełnił honory gospodarza miejsca, oprowadzając Księdza Biskupa po Zakładzie i prosząc o poświęcenie oddanych do użytku nowych miejsc.
Zakład Karny w Zarębie jest na razie jedynym takim miejscem w naszej diecezji. Poza nim są jeszcze dwa areszty śledcze: w pobliskim Lubaniu i Jeleniej Górze, które biskupi odwiedzają w innych okolicznościach.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

2022-12-01 12:30

[ TEMATY ]

Grecja

Krzysztof Kwaśniewicz/pl.wikipedia.org

Polski arcybiskup Jan Romeo Pawłowski został nuncjuszem apostolskim w Grecji. Papieską nominację ogłosiło dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Romeo Pawłowski urodził się 23 listopada 1960 roku w Biskupcu (archidiecezja warmińska), jako pierwszy z czterech synów Stanisława i Magdaleny. W 1979 roku wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 1 czerwca 1985 roku z rąk kardynała Józefa Glempa. W latach 1985-1987 pracował jako wikariusz w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza ówczesnego wikariusza biskupiego dla Bydgoszczy biskupa Jana Wiktora Nowaka. W latach 1987–1991 przebywał w Rzymie, gdzie odbył studia na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, uwieńczone doktoratem z prawa kanonicznego. W tym samym czasie w odbył studia specjalistyczne w Papieskiej Akademii Kościelnej, przygotowujące do pracy w placówkach dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Włoch przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-12-03 13:36

[ TEMATY ]

Watykan

Papieskie Dzieła Misyjne

Episkopat News

Ojciec Święty mianował wielebnego księdza Emilio Nappa, dotychczas urzędnika Sekretariatu ds. Ekonomicznych, sekretarzem pomocniczym Dykasterii ds. Ewangelizacji i przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych, nadając mu godność arcybiskupa i powierzając mu stolicę tytularną Satriano – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Arcybiskup-nominat Emilio Nappa urodził się 9 sierpnia 1972 roku w Neapolu. Święcenia kapłańskie dla diecezji Aversa przyjął 28 czerwca 1997 r. Doktorat z teologii uzyskał w 2004 roku na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Pełnił różne funkcje w diecezji, m.in. rektora kościoła San Rocco, dyrektora i profesora zwyczajnego teologii fundamentalnej w Międzydiecezjalnym Wyższym Instytucie Nauk Religijnych świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kapui oraz kanonika katedry. Ponadto był lokalnym współpracownikiem Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech oraz urzędnikiem Sekcji Spraw Ogólnych Sekretariatu Stanu. Od września 2022 roku jest urzędnikiem Sekretariatu ds. Ekonomicznych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję