Reklama

Dni Papieskie w parafii św. Antoniego

Niedziela łódzka 14/2008

Żal, jaki zrodził się wśród rodaków po śmierci Papieża Jana Pawła II, która nastąpiła 2 kwietnia 2005 r., stał się początkiem szeregu inicjatyw duszpasterskich w Kościele w Polsce. W Tomaszowie Mazowieckim w dniu 5 kwietnia 2005 r. na centralnym placu miasta była celebrowana pod przewodnictwem bp. Ireneusza Pękalskiego Msza św., która zgromadziła duszpasterzy i kilka tysięcy mieszkańców.
Od tamtej chwili we wszystkich parafiach Tomaszowa Mazowieckiego, którego Jan Paweł II jest honorowym obywatelem, codziennie były celebrowane Msze św. w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, zamawiane przez poszczególne instytucje i szkoły działające w mieście. Udział szkół był znamienny. W parafii św. Antoniego każda z siedmiu szkół, które funkcjonują na tym terenie, miała swoją Mszę św. Na spotkaniu dyrektorów z proboszczem miejsca podjęto decyzję, aby w każdy drugi dzień miesiąca organizować Dzień Papieski dla utrwalenia pamięci o osobie Jana Pawła II i jego nauki, zwłaszcza wśród młodzieży i dzieci. Wkrótce, ze względów organizacyjnych, zdecydowano, że Dzień Papieski będzie obchodzony w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca.
W maju 2005 r. podczas pierwszego Dnia Papieskiego ustalony został jego stały przebieg, na który składają się czuwanie modlitewne oraz Msza św. z homilią w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II, a także program słowno-muzyczny przygotowany przez poszczególne szkoły lub grupy parafialne w oparciu o nauczanie papieskie.
W ciągu roku szkolnego siedem Dni Papieskich przygotowują szkoły, a pozostałe zespoły parafialne. Przez pierwsze dwa lata tematyka programu słowno-muzycznego była wybierana przez przygotowujących i najczęściej była bliska ich sercu. Od ubiegłego roku, w celu głębszego rozumienia nauki Jana Pawła II, tematem Dni Papieskich jest nauczanie Papieża podczas jego pielgrzymek do ojczyzny. Dla przykładu: w październiku 2007 r. Zespół Szkół Ponadgimazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim przygotował program dotyczący nauczania Jana Pawła II w czasie I Pielgrzymki w 1979 r. W listopadzie i grudniu 2007 r. tematem była II Pielgrzymka. Zespół Szkół Ponadgimazjalnych nr 2 przedstawił program zatytułowany „Polska jest Matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest Matką, która wiele wycierpiała i wciąż cierpi, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Gimnazjum nr 3 miało temat „III Pielgrzymka do Polski. Beatyfikacja m. Urszuli Ledóchowskiej, o. Rafała Kalinowskiego i br. Alberta”. Od początku obecnego roku w ramach Dni Papieskich rozważane jest nauczanie Jana Pawła II w czasie III Pielgrzymki do Ojczyzny.
Do tej pory zorganizowano 31 Dni Papieskich. Kolejny program przygotuje I Liceum Ogólnokształcące w Tomaszowie Mazowieckim 7 kwietnia. Uroczystości połączonej z obchodami 3. rocznicy śmierci sługi Bożego Jana Pawła II przewodniczyć będzie bp Adam Lepa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”

2022-12-02 16:38

[ TEMATY ]

Jasna Góra

hołd kwiatów

Bożena Sztajner/Niedziela

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Hołd z kwiatów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze 8 grudnia już po raz czternasty odbędzie się „Hołd z kwiatów” pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Ma szczególny wymiar łączności z papieżem, bo uroczystość nawiązuje do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów). W 1938 r. papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować na Placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. Od 14 lat (od 2009r.) 8 grudnia to zatem dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim.

W częstochowskim sanktuarium białe kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi. Pasterz diecezji podnoszony jest w koszu wozu strażackiego do stóp Niepokalanej, gdzie pozostawia bukiet białych róż. Sama figura Maryi tego dnia też udekorowana jest dziesiątkami białych kwiatów.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję