Reklama

„Serce bez granic” w granicach diecezji

Niedziela sandomierska 14/2008

Pierwszy Zarząd Fundacji „Serce bez granic”, która podejmuje duchową i materialną spuściznę kard. Adama Kozłowieckiego, spotkał się na plebanii w Majdanie Królewskim, gdzie gospodarzem jest ks. prał. Władysław Włodarczyk, 26 marca br. W myśl zamiaru Biskupa Ordynariusza, Fundacja ta ma stanowić Diecezjalne Centrum Misyjne o charakterze formacyjno-edukacyjnym. Podczas spotkania podpisano akt notarialny, powołujący do istnienia nową fundację, która od czasu rejestracji w sądzie zajmie się odbudowaniem pałacu Kozłowieckich, gdzie powstanie centrum Fundacji, izba pamięci Kardynała i Centrum Misyjne.
Od momentu pogrzebu Księdza Kardynała bp Edward Frankowski zasiewał po diecezji myśl, aby wszystko, co związane jest z osobą i działalnością wybitnego „misjonarza i hrabiego”, ocalić od zapomnienia, a jednocześnie stworzyć wokół duchowej spuścizny swoiste centrum promowania miejsc związanych z jego osobą (Huta Komorowska jest miejscem zamieszkania rodziny Kozłowieckich, a Majdan Królewski parafią chrztu i kardynalskich prymicji Księdza Kardynała).
Tę myśl, pobłogosławioną przez Biskupa Ordynariusza, podjęli Bogdan Romaniuk i Dariusz Bździkot - dyrektor szkoły w Komorowie. Fundacja jest swoistą kontynuacją myśli i działań ojca Księdza Kardynała - Adama Kozłowieckiego, który wraz z żoną Marią z Janochów Kozłowiecką utworzyli w Hucie Komorowskiej fundację naukowo-wychowawczą, zatwierdzoną 12 listopada 1931 r. przez wojewodę lwowskiego dr. Różnickiego. Kard. Adam Kozłowiecki za swoją działalność misyjną został odznaczony najwyższymi odznaczeniami brytyjskimi, francuskimi i polskimi, a osoba kard. Adama Kozłowieckiego jest wielką szansą dla województwa podkarpackiego, powiatu kolbuszowskiego oraz Gminy Majdan Królewski, ponieważ swoją działalnością misyjną rozsławił i rozsławia nadal Polskę na polu kontynentalnym, międzynarodowym oraz dodaje blasku i splendoru miejscu swojego urodzenia i zamieszkania.
„Wobec tak wielkich dokonań - jak twierdzą twórcy Fundacji - nie można zakopać tak drogocennej perły, pozostawić działaniu patyny czasu i pozostawić zapomnieniu tak zacną postać przed ówczesnym i przyszłym pokoleniem. Życie i działalność osoby Księdza Kardynała złotymi zgłoskami wpisała się we współczesną historię świata i Polski. Kościół w Polsce i w Zambii, a także cały Kościół powszechny został ubogacony jego niepowtarzalną osobowością, jego misyjnym zapałem, jego pasterską mądrością i roztropnością, jego prostotą i pokorą, jego wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza najuboższego. Rys uniwersalizmu jest niezwykle widoczny w całej jego postawie. Pokazał konkretnie, że w wielkiej wspólnocie Kościoła nie ma i nie powinno być uprzedzeń motywowanych przez rasę, pochodzenie, narodowość i język”. Pierwsza Rada Fundacji składa się z siedmiu członków i tworzą ją, obecni na środowym spotkaniu: bp Andrzej Dzięga, bp Edward Frankowski, ks. prał. Władysław Włodarczyk, ks. Marek Dzióba, ks. Marek Flis, Bogdan Romaniuk, Dariusz Bździkot.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję