Reklama

Klasyka dla każdego

„Niedziela sosnowiecka” zaprasza na VII Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej, który odbędzie się w dniach 13-20 kwietnia br.

Organizatorem muzycznej imprezy jest Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. Honorowymi patronami festiwalu zostali: bp Adam Śmigielski SDB i prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. „Niedziela sosnowiecka” jest patronem medialnym. Dyrektorem artystycznym, niezmiennie, pozostaje pomysłodawca i twórca festiwalu - Michał Góral.
Program imprezy zapowiada się niezwykle ciekawie. Festiwal rozpoczyna się 13 kwietnia, w niedzielę, o godz. 19, w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1. Na początek przygotowano koncert Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Waldemara Sutryka. W programie koncertu usłyszymy utwory m.in. Gomółki, Vodnianskiego, Scarlattiego, Dubiańskiego czy Brucknera. Drugiego dnia - 14 kwietnia o godz. 17, w Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki, ul. Zamkowa 2 swój kunszt wirtuozerski zaprezentuje nam Alicja Lizer-Molitorys - flet; Aleksandra Batog - altówka; Agnieszka Karczmarek-Bialic - harfa. Panie zagrają utwory Szymki, Iberta, Ravela, Debussego czy Karczmarek-Bialic. Arcyciekawie zapowiada się trzeci dzień festiwalu - 15 kwietnia, o godz.18.30, w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu, ul. Skautów 1 wystąpi Chór Synagogi „Pod Białym Bocianem” w składzie: Magdalena Dynowska - sopran, Agnieszka Ostapowicz - skrzypce, Urszula Czupryńska - mezzosopran, Piotr Rojek - organy, Piotr Bunzler - tenor oraz Stanisław Michał Rybarczyk - dyrygent. W programie śpiewy synagog: Jerozolimy, Nowego Jorku, Wiednia, Berlina i Wrocławia. 18 kwietnia, na godz. 19, zaprasza Klub im. J. Kiepury, ul. Będzińska 6 w Sosnowcu na recital mistrzowski Patrycji Piekutowskiej - skrzypce i Beaty Bilińskiej - fortepian. Artystki są tegorocznymi laureatkami prestiżowego Midem Classic Awards w Cannes. W programie utwory Pendereckiego, Szymanowskiego, Bacewicza i Lutosławskiego. 19 kwietnia o godz. 19, w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, ul. Słowiańska 2/III będzie miał miejsce koncert kameralny w wykonaniu Pawła Gusnara - saksofony, Jana Bokszczanina - organy. Artyści wykonają dzieła Bach, Bozzy, Szymanowskiego, Piazzoli, Komedy, Tansmana.
Zakończenie festiwalowych występów nastąpi w niedzielę - 20 kwietnia o godz. 19, tradycyjnie w kościele pw. św. Joachima, ul. ks. J. Popiełuszki 46 w Sosnowcu-Zagórzu. Tym razem koncert zamykający VII Festiwal Sosnowieckie Dni Muzyki Znanej i Nieznanej wykona Orkiestra Kameralna „Camerata Impuls” pod dyrekcją Małgorzaty Kaniowskiej. Zespół ma w swym repertuarze ok. 300 pozycji od baroku do XX wieku, w tym również szereg opracowań muzyki rozrywkowej. Znaczącą część dokonań orkiestry stanowią prawykonania muzyki współczesnej. Orkiestra jest również inicjatorem szeregu koncertów promujących szczególnie uzdolnionych uczniów szkół muzycznych m.in. w cyklu Filharmonia Młodych - Scena Promocji, Warsztaty Interdyscyplinarne dla Dzieci i Młodzieży. Orkiestra wykona utwory m.in. Telemanna, Händela, Francka. Na wszystkie koncerty wstęp wolny. Życzymy miłych wrażeń.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielki misjonarz

Był współzałożycielem Towarzystwa Jezusowego (Zakonu Ojców Jezuitów) wraz ze św. Piotrem Faberem i św. Ignacym Loyolą. Nazywany jest niezłomnym misjonarzem i apostołem Dalekiego Wschodu.

Święty Franciszek Ksawery studiował teologię w Paryżu. Po uzyskaniu tytułu magistra przez jakiś czas wykładał w Collége Dormans-Beauvais. To tutaj poznał św. Piotra Fabera (1526 r.), a kilka lat później (1529 r.) spotkał się ze św. Ignacym Loyolą. Razem postanowili założyć nową rodzinę zakonną. 15 sierpnia 1534 r. na wzgórzu Montmartre w kaplicy Męczenników trzej przyjaciele oraz czterej inni towarzysze złożyli śluby zakonne, poprzedzone ćwiczeniami duchowymi pod kierunkiem św. Ignacego. Następnie udali się do Rzymu, gdzie Franciszek otrzymał święcenia kapłańskie 24 czerwca 1537 r. Po święceniach w latach 1537-38 apostołował w Bolonii.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: w Kościele potrzebna jest ekologiczna praca u podstaw

Jest wielka potrzeba pogłębiania świadomości ekologicznej w parafiach, zaktywizowania ich i działalności blisko ludzi – mówił bp Damian Muskus OFM w Krakowie podczas konferencji „Creatio Continua. Czas przełomu”. Krakowski biskup podkreślał, że nauczanie papieża Franciszka nie przekłada się na zaangażowanie Kościoła „w terenie”.

Organizatorami międzynarodowego wydarzenia są Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Światowy Ruch Katolików na Rzecz Środowiska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję