Reklama

Zostały tylko zgliszcza

Nawet 3 mln zł może pochłonąć remont kościoła środowisk twórczych, który spłonął w Wielkanoc. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana

Ks. Wiesław Niewęgłowski
Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli i z Bożą pomocą przywrócimy dawną świetność naszego kościoła - zapewnia ks. Wiesław Niewęgłowski. Liczy, że na przypadające we wrześniu trzydziestolecie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych świątynia będzie jak nowa.
(as)

Pożar w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta wybuchł w Wielkanoc, podczas porannej Mszy św. Kiedy ks. Wiesław Niewęgłowski zaczął mówić homilię, ludzie zauważyli dym w okolicach Grobu Pańskiego. - Podbiegłam, odsłoniłam zasłonę i zobaczyłam ścianę ognia. Krzyknęłam: Pali się! - relacjonuje Małgorzata Romańska, świadek pożaru. W pierwszej chwili próbowała gasić grób wodą. Jednak próba okazała się daremna, płomień rozprzestrzeniał się błyskawicznie.
Na szczęście wszyscy zdążyli na czas opuścić świątynię i żadna z blisko trzystu osób nie ucierpiała. Niestety, zniszczeniu uległy bezcenne dzieła sztuki - depozyty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ocalał zarówno Najświętszy Sakrament, jak i relikwie św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta oraz łaskami słynący obraz Matki Bożej Królów i Narodu.
Już cztery dni po pożarze, gdy policja zbadała pogorzelisko, ruszyły wstępne prace ekipy sprzątającej. - Najpierw trzeba wnętrze uporządkować i oczyścić z sadzy. Później zajmiemy się remontem - tłumaczy rektor kościoła ks. Niewęgłowski.
Jeszcze nie są znane dokładne przyczyny pożaru. - Obecnie są brane pod uwagę wszystkie wersje wydarzeń. Na razie wszczęte jest postępowanie, a prokuratura czeka na ekspertyzy - mówi prokurator Małgorzata Kawecka.
Zastanawiające jest, że pożar wybuchł w grobie Pańskim, który został wykonany przez Teatr Wielki z niepalnych impregnowanych materiałów. - Ten grób w normalnych warunkach nie powinien się zapalić. W swojej trzydziestoletniej karierze nie znam podobnego przypadku - mówi Janusz Chojecki. - Dlaczego więc tak szybko pojawiła się w jego wnętrzu ściana ognia? - zastanawia się ks. Niewęgłowski. Nie wyklucza on podpalenia.
Warszawscy artyści nie mogą odżałować wielkiej straty. Od lat kościół środowisk twórczych był dla nich drugim domem. Zaprzyjaźniona z duszpasterstwem Filharmonia Romualda Traugutta już szykuje koncert charytatywny. Na kościół będą także kwestować aktorzy podczas najbliższego „Ostrego Dyżuru Poetyckiego” w Teatrze Narodowym. Koncert planuje również Miasto St. Warszawa.

Twórcy proszą o pomoc!
Rektorat Kościoła Duszpasterstwa Środowisk Twórczych św. Alberta Chmielowskiego
00-077 Warszawa, pl. Teatralny 20
Bank PEKAO I O. WARSZAWA
nr r-ku 68124010371111000006921864

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Izaak - Od Abrahama do Jezusa. Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-29 09:23

[ TEMATY ]

Biblia

adwent

Bp Piotr Przyborek

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję