Reklama

Otwarcie procesu beatyfikacyjnego o. Anzelma Gądka

Sługa dobry i wierny

Niedziela łódzka 7/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

2 lutego 2002r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym sługi Bożego o. Anzelma Gądka, karmelity bosego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Postulatorem sprawy beatyfikacji sługi Bożego jest s. Konrada Dubel kDzJ, a członkami trybunału diecezjalnego procesu beatyfikacji są: ks. Grzegorz Leszczyński - delegat biskupa, ks. Zbigniew Tracz - promotor sprawiedliwości, ks. Tadeusz Weber - notariusz, s. Imelda Ewa Kwiatkowska kDzJ - protokolantka. Przed członkami trybunału jest długa, mozolna praca przygotowań dokumentacji do procesu beatyfikacji, wymagająca wiele wiedzy, wysiłku i czasu, a wszystko po to, aby nie było cienia wątpliwości, że kandydat na ołtarze żył i umarł w zjednoczeniu z Bogiem.

W święto Ofiarowania Pańskiego´2002 roku w kaplicy przy kościele oo. Karmelitów Bosych, w miejscu gdzie o. Anzelm spędził ostatnie dni swego życia, członkowie trybunału diecezjalnego procesu beatyfikacji złożyli przysięgę, że swój obowiązek w tym procesie będą wypełniać sumiennie. Podczas przysięgi obecni byli: abp Władysław Ziółek, bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, prowincjał warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych - o. Mariusz Jaszczyszyn, prowincjał Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych - o. Szczepan Praśkiewicz, ks. proboszcz Paweł Sukiennik z Niegowici - rodzinnej parafii o Anzelma, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus m. Narcyza Chmura, przełożone prowincjalne z Wrocławia, Krakowa i Łodzi oraz ojcowie Karmelici Bosi.

Następnie w kościele została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji o. Anzelma Gądka. Odprawił ją abp Władysław Ziółek w koncelebrze z biskupami Adamem Lepa i Ireneuszem Pękalskim oraz zgromadzonymi kapłanami diecezjalnymi i zakonnymi. W Eucharystii uczestniczyły rzesze wiernych, wśród nich liczna grupa członków rodziny o. Anzelma, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup powiedział: "Rozpoczęcie ( ...) w naszej archidiecezji procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Anzelma, poprzez zaprzysiężenie trybunału do sprawy kanonizacji, doprowadzi nie tylko do rychłego wyniesienia go na ołtarze, ale przyczyni się do rozniecenia w kościele łódzkim wielu pochodni tego Bożego światła, jakim jaśniał o. Anzelm. Tak bardzo potrzeba nam takich świetlistych pochodni w naszym wielkim mieście, w naszej archidiecezji. Niech to wydarzenie przyczyni się zarówno w rodzinie karmelitańskiej, jak też wśród wiernych świeckich, do rozpalenia na nowo ducha kontemplacji tajemnicy Dzieciątka Jezus. Niech wszyscy biorąc je każdego dnia w objęcia, jak Symeon głoszą światu, że w nim jest pokój, że w nim oglądają zbawienie, że z niego bije owo niegasnące światło chwały Bożego ludu oświecające narody. Światło świętości, o której o. Anzelm mawiał, iż cała mieści się w miłości Boga i bliźniego i w ofierze dla Boga i dla bliźnich".

O. Mariusz Jaszczyszyn, prowincjał Warszawskiej Prowincji Karmelitów Bosych zapowiedział stałą modlitwę w intencji beatyfikacji o. Anzelma każdego 15 dnia miesiąca o godz. 18.00 w kościele oo. Karmelitów Bosych przy ulicy Liściastej 9. W Domu Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus przy ul. Złocieniowej 38 znajduje się Archiwum i Muzeum o. Anzelma. W trzech salach muzeum zgromadzono rzeczy osobiste, dokumenty, zdjęcia, listy. Muzeum dla zwiedzających otwarte jest codziennie.

Ojciec Anzelm jest nauczycielem drogi duchowego dziecięctwa dostępnej dla wszystkich oraz nauczycielem świętości i chrześcijańskiej godności dzieci Bożych, która jest bardzo potrzebna współczesnym ludziom. Niech więc każdego 15 dnia miesiąca przybywają licznie do kościoła Ojców Karmelitów wierni prosząc o rychłą beatyfikację sługi Bożego o. Anzelma od św. Andrzeja Corsini.

Do tego tekstu 4 zdjęcia autorstwa Marka Kamińskiego:

Proces1- Postulator sprawy s. Konrada Dubel adresuje do abp Władysława Ziółka prośbę o otwarcie procesu beatyfikacyjnego o. Anzelma

Proces2 - Uroczysta koncelebra pod przewodnictwem Arcybiskupa Łódzkiego

Proces3 - We Mszy św. udział wzięli kapłani diecezjalni i zakonni, siostry karmelitanki Dzieciątka Jezus oraz rzesze wiernych.

Proces4 - Matka Generalna Narcyza Chmura wśród krewnych o. Anzelma Gądka w jednej z sal muzeum przy ul Złocieniowej 38.

Ojciec Anzelm urodził się 24 lutego 1884r. w Marszowicach w parafii Niegowić, w diecezji krakowskiej, w rodzinie głęboko religijnej. Na chrzcie otrzymał imiona: Maciej Józef. Mając jedenaście lat zamieszkał w konwikcie Karmelitów Bosych w Wadowicach i rozpoczął naukę w tamtejszym gimnazjum. W wieku 17 lat wstąpił do Karmelitów Bosych w Czernej. Już w nowicjacie postanowił zdecydowanie dążyć do świętości. Oddał się Matce Bożej i czcił Boskie Dzieciątko Jezus. Święcenia kapłańskie otrzymał w Rzymie w 1907r. Pierwsze lata kapłaństwa wypełniał o. Anzelm gorliwą pracą apostolską w Czernej, Krakowie, Wiedniu, Wadowicach. W 1914r. przy kościele Karmelitów Bosych w Krakowie założył Bractwo Dzieciątka Jezus. Ten wybitny kaznodzieja i kierownik duchowy w 1920r. w Wadowicach założył Niższe Seminarium, a następnie został wybrany prowincjałem wskrzeszonej Polskiej Prowincji Karmelitów Bosych.

W 1921r. przy współudziale sługi Bożej m. Teresy Kierocińskiej założył Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Następnie przez 22 lata przebywał w Rzymie, gdzie na polecenie generała zakonu założył Międzynarodowe Kolegium Teresianum i przez 19 lat był jego rektorem. O. Anzelm cieszył się dużym zaufaniem papieża Piusa XI, który powierzał mu do wypełnienia trudne zadania.

Po powrocie do Polski w 1947r. o. Anzelm jeszcze trzykrotnie był wybierany prowincjałem. Odznaczał się gorliwością o chwałę Bożą, w rządzeniu kierował się miłością, pokorą i cierpliwością. W tym czasie mógł zając się swoim Zgromadzeniem. Napisał nowe Konstytucje, zostawił Siostrom bogatą spuściznę: traktaty, rekolekcje, konferencje i listy kierownictwa duchowego, których zachowało się ok. 6 tys.

Ostatnie 10 lat pracowitego życia spędził w Łodzi. Mimo słabego zdrowia, do końca był wierny regule swego zakonu i karmelitańskiemu życiu modlitwy. Dewizą jego życia było "Cierpieć i śpiewać". Odznaczał się delikatną miłością bliźniego, pokora i prostotą. Wyznał kiedyś: " Całe życie ćwiczyłem się w miłości Dzieciątka Jezus".

Zmarł w opinii świętości 15 października 1969r. w Łodzi. Obecnie jego grób znajduje się w kruchcie kościoła Karmelitów Bosych w Łodzi.

(Byłoby dobrze gdyby całość: relacja plus 4 fot. oraz biografia plus 1 fot. zmieściła się na str. 2. Może życiorys trochę drobniejszym drukiem?)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: cnoty teologalne pozwalają nam działać jako dzieci Boże

2024-04-24 10:07

[ TEMATY ]

papież

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O znaczeniu cnót teologalnych: wiary, nadziei i miłości w życiu moralnym chrześcijanina mówił dziś Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej. Zaznaczył, że pozwalają nam one działać jako dzieci Boże.

Na wstępie papież przypomniał, że każdy człowiek jest zdolny do poszukiwania dobra, jednakże chrześcijanin otrzymuje szczególną pomoc Ducha Świętego, jaką są wspomniane cnoty teologalne. Cytując Katechizm Kościoła Katolickiego Franciszek podkreślił, że „są one wszczepione przez Boga w dusze wiernych, by uzdolnić ich do działania jako dzieci Boże i do zasługiwania na życie wieczne” (n. 1813).Dodał, iż wielkim darem cnót teologalnych jest egzystencja przeżywana w Duchu Świętym. Są one wielkim antidotum na samowystarczalność i zarozumiałość, czy pokusę wywyższania samych siebie, obracania się wokół swego „ja”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

[ TEMATY ]

Lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję