Reklama

Aspekty

Św. Jan Paweł II na znaczkach pocztowych

Parafia pw. Ducha Świętego w Słubicach wraz z Bractwem Szkaplerza św. Michała Archanioła wspólnie zorganizowały konkurs na projekt znaczka pocztowego upamiętniającego 100. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Jego rozstrzygnięcie odbyło się 11 maja.

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

facebook/Parafia pw. Ducha Świętego w Słubicach

Uczniowie szkół podstawowych diecezji zaprojektowali projekt znaczka upamiętniającego urodziny św. Jana Pawła II

Uczniowie szkół podstawowych diecezji zaprojektowali projekt znaczka upamiętniającego urodziny św. Jana Pawła II

- Nawiązując do 100. Rocznicy urodzin św. Jana Pawła II Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła przy pomocy parafii i za zgodą księdza proboszcza zorganizowało dla dzieci szkół podstawowych naszej diecezji konkurs na projekt znaczka upamiętniającego Papieża Polaka – mówi Michał Sobociński, członek Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła przy parafii pw. Ducha Świętego w Słubicach.

- Chcieliśmy podkreślić rolę Papieża Polaka jako wielkiego męża stanu, patrioty i upamiętnić 100-lecie jego urodzin. Chcieliśmy przypomnieć dzieciom i młodzieży poprzez twórczość plastyczną o tej ważnej rocznicy. Naszym celem było pogłębienie świadomości religijno-historycznej oraz artystycznej dzieci oraz zwiększyć wrażliwość młodego pokolenia na postać znanego na całym świecie Polaka - wymienia niektóre cele konkursu Michał Sobociński.

Zobacz zdjęcia: Konkurs na projekt znaczka pocztowego upamiętniającego 100. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II

Reklama

Konkurs odbył się najpierw na poziomie placówek szkolno-wychowawczych. Następnie z każdej z nich najlepszych pięć prac było nadsyłane na finał diecezjalny. W sumie, jak mówi Michał Sobociński, do parafii Ducha Świętego w Słubicach napłynęło ponad 100 prac.

Konkurs odbył się w dwóch kategoriach. W kategorii pierwszej (klas IV-VI) 1 miejsce zajęła Olga Cała. Miejsce drugie i trzecie zajęły kolejno Hanna Przymusińska i Wiktoria Goździkowska. Jury konkursu przyznało wyróżnienie Katarzynie Krystians.

W drugiej kategorii wiekowej (klas VII-VIII) 1 miejsce zajęła Emilia Jacyszyn. Miejsca drugie i trzecie zajęli kolejno Julia Parowińska i Konrad Łopusiewicz.

Reklama

Za zaangażowanie wyróżnieni zostali także opiekunowie oraz placówki oświatowo-wychowawcze diecezji: SP nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach oraz SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Jana Brzechwy w Zielonej Górze.

Nagrody zostaną wysłane do laureatów pocztą.

Na uwagę zasługują także osoby i instytucje, które objęły konkurs swoim Patronatem Honorowym, tj. bp Tadeusz Lityński, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Lubuski, Instytut Pamięci Narodowej, Poczta Polska oraz Kuratorium Oświaty w Gorzowie.

Co ciekawe, konkurs bierze także udział w ogólnopolskim projekcie "Dar na stulecie", upamiętniającym 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II.

2020-05-13 12:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty4ever: wywieśmy flagi papieskie w 101. urodziny Jana Pawła II

2021-05-10 14:50

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Archiwum autora

W dniach od 13 do 18 maja przypadają ważne rocznice związane z życiem i pontyfikatem św. Jana Pawła II. To dobry czas, by wyrazić swoją bliskość z Papieżem Polakiem m.in.: publikując w mediach społecznościowych ulubiony cytat z Jego nauczania, zdjęcie z wywieszoną papieską flagą oraz z wystawionym wizerunkiem Papieża w oknach swoich domów.

Z takim apelem zwracają się organizatorzy inicjatywy duszpasterskiej „Święty Jan Paweł II ze mną na zawsze - Święty4ever”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan – udekorowano miejsce związane z zamachem na Jana Pawła II

2021-05-15 18:47

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Gdy 13 maja 1981 r. na placu św. Piotra dokonano zamachu na Jana Pawła II, ciężko rannego Papieża przewieziono jeepem do Watykanu. Samochód objechał z tyłu Bazylikę św. Piotra i przez dziedziniec Belwederski dojechał do budynku, który znajduje się obok Poczty Watykańskiej i sklepów (annona) – mieszczą się w nim biura watykańskiej służby zdrowia i przychodnie lekarskie.

Ciało zranionego Papieża położono w wejściu na posadzce. I to tutaj po raz pierwszy papieski lekarz, dr Renato Buzzonetti, dokonał oględzin rannego. Tak ten fakt wspominał kard. Stanisław Dziwisz: „Wyjęli mi Papieża z ramion i położyli na posadzce w korytarzu budynku. Dopiero wtedy zobaczyliśmy ogromną ilość krwi, która wypływała z rany postrzałowej. Dr Buzzonetti zgiął nogi w kolanach, pytając, czy może nimi poruszać. Poruszył. Lekarz kazał natychmiast udać się do Polikliniki Gemellego”.

CZYTAJ DALEJ

Cel – niebo, pomoc – „Niedziela”

Redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski wraz z reprezentantami redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” gościli 16 maja w parafii św. Andrzeja Boboli w Częstochowie w ramach „Niedzieli z «Niedzielą»”.

Witając ich, ks. Adam Zyzik, proboszcz parafii i dziekan dekanatu Podwyższenia Krzyża Świętego, życzył, „aby media katolickie były pomocą w odnajdywaniu drogi do Boga i do drugiego człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję