Reklama

List pasterski na Wielki Post 2002 r. z okazji rozpoczęcia peregrynacji relikwii Pierwszych Męczenników Polski w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 7/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Siostry i Bracia!

Peregrynację relikwii świętych męczenników Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna rozpoczęliśmy w naszej wspólnocie diecezjalnej w wigilię pierwszej niedzieli Wielkiego Postu. Święci Męczennicy doświadczali kuszenia podobnie jak Syn Boży Jezus Chrystus. Nikt z nas nie jest wolny od pokusy wynoszenia się nad bliźnich, od chciwości, czy żądzy panowania. Święci Męczennicy, uzbrojeni światłem i mocą prawdy i miłości Bożej, na pokusy odpowiadali zdecydowanie: " Idź precz, szatanie!".

Peregrynacja relikwii zaczyna się w parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp., w której Ojciec Święty spotkał się pięć lat temu z całą wspólnotą naszej diecezji. Wtedy też przypomniał nam o znaczeniu dla współczesnych Polaków pierwszych świadków wiary na polskiej ziemi. "Wspólnota wasza ma za swoich patronów Męczenników, którzy - obok św. Wojciecha - są najstarszymi świadkami Chrystusa na ziemi polskiej (...). Ich śmierć męczeńska, obok śmierci św. Wojciecha, stoi niejako na progu milenium chrześcijaństwa na naszych ziemiach" .

Umiłowani Siostry i Bracia!

Na początku nowego milenium chrześcijaństwa na naszych ziemiach, będziemy świętować w 2003 r. jubileusz 1000-lecia męczeńskiej śmierci świętych Męczenników, zwanych Braćmi Polskimi. Peregrynacja relikwii świętych męczenników Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna winna pomóc nam jak najlepiej przygotować się duchowo do uroczystości jubileuszowych.

Chodzi jednak o coś ważniejszego. Przez nawiedzenie relikwii Świętych Męczenników pragniemy za ich przykładem uczyć się wpatrywania w oblicze Jezusa Chrystusa. Chcemy poznawać, kim jest Jezus Chrystus w moim życiu? Jak z Nim rozmawiać? Jak korzystać z Jego mocy zbawczej w niesieniu krzyża naszych obowiązków i cierpień? Jak uzbroić się mocą z wysoka, by móc za przykładem świętych Braci odpowiadać na pokusy do kłamstwa i przemocy: "Idź precz, szatanie!".

Umiłowani!

Ojciec Święty przypomniał nam w liście apostolskim Na progu trzeciego tysiąclecia wydarzenie z Ewangelii św. Jana. Oto pewni ludzie przyszli do apostoła Filipa i prosili go: "Chcemy ujrzeć Jezusa" (J 12, 21). W nawiązaniu do tej prośby Jan Paweł II mówi do nas: "Także ludzie naszych czasów (...) proszą dzisiejszych chrześcijan, aby nie tylko ´mówili´ o Chrystusie, ale w pewnym sensie pozwolili im Go ´zobaczyć´. Prawdziwie w ´świętych´, w chrześcijanach kochających Chrystusa i żyjących Jego duchem możemy zobaczyć Boga". W życiorysie św. Jana Vianney´a - proboszcza z Ars, czytamy, że grupa wojujących ateistów wysłała swojego delegata do Ars, by zdemaskował tego prostaka i obłudnika, który budzi taki podziw, że z całej Francji naiwni ludzie zjeżdżają się do niego, by się u niego wyspowiadać. Gdy wrócił, pytającym odpowiedział krótko: "Widziałem Boga w człowieku". Zabójcy świętych Braci Międzyrzeckich w zeznaniach stwierdzali, że byli zaszokowani ich spokojem i męstwem, z jakim przyjmowali śmierć. To byli święci!

Umiłowani!

Szkołą postawy Chrystusowej jest obcowanie z Chrystusem nieustannie, czyli pamięć o obecności Boga w nas. Przysłowie mówi: " Z kim przestajesz, takim się stajesz". Chrześcijanin na mocy chrztu św. nieustannie przebywa w obecności Jezusa Chrystusa. Jest On w nim nieustannie obecny. Modlitwa codzienna, a zwłaszcza znak krzyża świętego pobożnie wykonany, tylko przypomina tę obecność i uzdalnia do działania w duchu Chrystusa. W szczególny sposób jednoczy się Jezus Chrystus z każdym z nas przez uczestnictwo w Mszy św. i Komunii św. To najdoskonalszy wyraz Jego miłości ofiarnej dla nas wszystkich. To także szkoła miłości bliźniego, choć przez krzyż.

Chrześcijanin trwający w Chrystusie może się modlić: " Panie Jezu! Spraw, aby ludzie, widząc mnie, rozpoznawali Ciebie!" . Taką odpowiedź winniśmy dawać na wezwanie Jana Pawła II: "abyśmy nie tylko ´mówili´ o Chrystusie, ale w pewnym sensie pozwolili bliźnim ´zobaczyć´ Go w nas samych".

Jak wykorzystać czas peregrynacji dla pogłębienia w sobie wiary i mocy ducha do świętego życia?

W każdej parafii przed peregrynacją odbywać się będą rekolekcje lub nawet misje parafialne. Starajcie się uczestniczyć we wszystkich nabożeństwach i naukach. Przez pogłębienie bowiem więzi duchowej z Chrystusem Panem, przez oczyszczenie serca z grzechów możemy, przez wstawiennictwo naszych świętych Braci, wypraszać u Boga dar miłości i mocy do przeciwstawienia się złu i do działania w prawdzie i miłości przebaczającej i miłosiernej.

Sam czas pobytu relikwii świętych męczenników Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna niech będzie wielkim świętem w parafii. Przez uczestnictwo we Mszy św., czuwania nocne, nabożeństwa, adorację Najświętszego Sakramentu i inne formy modlitwy dziękujmy Bogu za świadków wiary. Równocześnie prośmy, byśmy nie zdradzali Jezusa Chrystusa, nawet w sytuacjach trudnych. Nawet wtedy, gdy będzie nas to wiele kosztować. Ojciec Święty w tym duchu pouczał nas w Gorzowie Wlkp.: "Męczennicy przypominają, że godność osoby ludzkiej nie ma ceny, że ´godności tej nie wolno nigdy zbrukać ani działać wbrew niej, nawet w dobrej intencji i niezależnie od trudności´ (Veritatis splendor, 92). ´Cóż bowiem za korzyść stanowi dla człowieka zyskać świat cały, a swoją duszę utracić?´ (Mk 8, 36). Dlatego raz jeszcze powtarzam za Chrystusem: ´Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą´ (Mt 10, 28). Czyż godność sumienia nie jest ważniejsza od jakichkolwiek korzyści zewnętrznych? (...) To, co tutaj się stało na początku tego tysiąclecia chrześcijaństwa, za czasów Bolesława Chrobrego, znajdowało wielokrotnie odzew w dziejach - choćby i w historii naszego stulecia. Iluż było w tym stuleciu ludzi, mężczyzn i kobiet, którzy heroicznie wyznawali Chrystusa przed ludźmi! Wierzymy, że śmierć, jaką ponieśli za wierność sumieniu, za wierność Chrystusowi, znajdzie odpowiedź w sercach wierzących, że ich świadectwo umocni słabych i małodusznych, że będzie posiewem nowej żywotności Kościoła na tej piastowskiej ziemi".

Umiłowani!

Czas Wielkiego Postu, a szczególnie święty czas bezpośredniego przygotowania i przebiegu peregrynacji w parafii, niech będzie okazją do głębszego poznania Jezusa Chrystusa w Jego prawdzie i miłości. Niech stanie się szkołą modlitwy, zachętą do odnowienia i liczebnego pomnożenia wielu grup modlitewnych i apostolskich w parafii. Niech będzie okazją do jasnych i odważnych decyzji zerwania z nałogiem alkoholizmu, palenia papierosów, grzesznych znajomości, nieuczciwości, czy uzależnienia od telewizora. Niech też staje się źródłem postanowień pełnego uczestnictwa w naprawie Ojczyzny przez odnowienie duchowe siebie. Szczególnie zaś przez czynne zaangażowanie się w bezinteresowną służbę dla wspólnego dobra, podejmowanie troski o wychowanie dzieci i młodzieży, podejmowanie wysiłków celem zagospodarowania przez uczciwą pracę ziemi i środowisk pracy. O, jakże wiele zależy od dobrej woli, pracowitości, od solidnego przygotowania się do zadań społecznych przez naukę, studia. Tego pragnie dla nas i naszej Ojczyzny Jezus Chrystus. Za te wartości i postawy oddawali życie nasi święci Męczennicy. Taką drogą prowadził nas przez 28 lat sługa Boży bp Wilhelm Pluta.

Wpatrzeni okiem wiary w Jezusa Chrystusa Syna Bożego i poznając zbawczą moc Chrystusa objawiającą się w świętym życiu eremitów z Międzyrzecza, a także drogiego nam sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty, nabierzmy odwagi. Nie bójmy się! Gdy Bóg jest z nami, któż przeciwko nam! W Chrystusie jest nasze zwycięstwo nad kusicielem, nad wszelkim zniechęceniem i beznadziejnością.

Na święty czas Wielkiego Postu i owocne korzystanie z łaski peregrynacji relikwii świętych Męczenników z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Zielona Góra, 22 stycznia 2002 r., w 16. rocznicę śmierci sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Suplika do Maryi w Pompejach

[ TEMATY ]

nowenna

nowenna pompejańska

Adobe Stock

Znasz Nowennę Pompejańską nazywaną „nowenną nie do oparcia”?

8 maja trwa wielkie święto w Sanktuarium w Pompejach i uroczyście odczytuje się supliki do Królowej Różańca z Pompejów. Koniecznie się przyłącz, aby uzyskać wielkie łaski za przyczyną matki Bożej Królowej Różańca Świętego.
CZYTAJ DALEJ

Czarny dym nad Watykanem!

2025-05-07 21:01

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

Kardynałowie, którzy we wtorek, 7 maja rozpoczęli konklawe w pierwszym głosowaniu nie wskazali 267. Biskupa Rzymu.

O godz. 21:00 z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej ukazał się czarny dym, który oznacza brak wyboru nowego Następcy św. Piotra. W dniu rozpoczęcia konklawe odbyło się jedno skrutinium.
CZYTAJ DALEJ

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

[ TEMATY ]

II wojna światowa

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Na początku 1945 r. sytuacja militarna i polityczna III Rzeszy wydawała się przesądzać jej los. Wielka ofensywa sowiecka rozpoczęta w czerwcu 1944 r. doprowadziła do utraty przez Niemcy ogromnej części Europy Środkowej, a straty w sprzęcie i ludziach były niemożliwe do odtworzenia. Porażka ostatniej wielkiej ofensywy w Ardenach przekreślała niemieckie marzenia o zawarciu kompromisowego pokoju z mocarstwami zachodnimi i kontynuowaniu wojny ze Związkiem Sowieckim. Wciąż zgodna współpraca sojuszników sprawiała, że dla obserwatorów realistycznie oceniających sytuację Niemiec było jasne, że wykluczone jest powtórzenie sytuacji z listopada 1918 r., gdy wojna zakończyła się zawieszeniem broni. Dążeniem Wielkiej Trójki było doprowadzenie do bezwarunkowej kapitulacji Niemiec oraz ich całkowitego podporządkowania woli Narodów Zjednoczonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję