Reklama

Niedziela w Warszawie

Dobre wieści dla SKOK-ów

[ TEMATY ]

SKOK

Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

XXI Krajowej Konferencji SKOK towarzyszyła konferencja prasowa z udziałem prezesa Krajowej SKOK Rafała Matusiaka i Wiktora Kamińskiego, zastępcy dyrektora generalnego KSKOK.

Podczas konferencji, zorganizowanej 22 czerwca w Warszawie, przedstawiciele Kasy Krajowej odnieśli się do obecnej kondycji SKOK-ów, także w kontekście opublikowanego na początku miesiąca raportu Komisji Nadzoru Finansowego. Poruszyli również tematy doniesień medialnych dotyczących spółdzielczych kas oraz otoczenia społeczno-politycznego, w jakim SKOK-i funkcjonują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prezes KSKOK, Rafał Matusiak rozpoczął spotkanie z dziennikarzami od sensacyjnej, na swój sposób, informacji. Prezydent Bronisław Komorowski skierował, w czwartek 20 czerwca, do Trybunału Konstytucyjnego część przepisów znowelizowanej ustawy o SKOK. Jak podkreślił R. Matusiak, urząd zupełnie od SKOK-ów niezależny doszedł do niepokojących wniosków w sprawie norm prawnych obowiązujących kasy. Te przepisy, które prezydent postanowił zaskarżyć, są szczególnie niebezpieczne, gdyż dawały możliwość, na podstawie decyzji urzędniczej, dokonania podziału aktywów spółdzielczej kasy i włączenia jej w skład majątku banku komercyjnego. To wszystko miało się odbywać poza kontrolą sądu.

Przedstawiciele Krajowej SKOK poinformowali także o możliwej współpracy kapitałowej między polskimi SKOK-ami a amerykańskimi uniami kredytowymi. - Jednym z projektów, nad którym w tej chwili pracujemy jest możliwość pozyskania inwestycji ze strony amerykańskich unii przy zastosowaniu gwarancji rządu amerykańskiego - uchylił rąbka tajemnicy W. Kamiński. Mowa o środkach rzędu 100 milionów dolarów.

Odnosząc się do kondycji SKOK-ów, Rafał Matusiak podkreślił, że sytuacja w sektorze jest stabilna, choć kasy muszą wkładać dużo pracy w dopasowanie sposobu działania do wyjątkowo niestabilnego otoczenia prawnego. Jeżeli przeanalizujemy, w jaki sposób i w jakim tempie zostały wprowadzane zmiany prawne, to obraz sytuacji legislacyjnej wyłania się dosyć niepokojący - mówił.

Reklama

Opisując historię kontrowersyjnych działań prawnych w stosunku do SKOK-ów, R. Matusiak przypomniał, pierwsze rozporządzenie Ministra Finansów, w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla SKOK, zostało opublikowane 30 grudnia 2011 roku. Dokonywało dużych zmian w zasadach księgowania pewnych operacji finansowych w kasach i w sposób istotny pogorszyło wyniki finansowe kas. Czasu na dostosowanie SKOK-i dostały 14 dni. To rozporządzenie zostało zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, ma też negatywną opinię Prokuratora Generalnego. Mija rok, pojawia się kolejne rozporządzenie MF, którego treść nie została skonsultowana z Kasą Krajową. To rozporządzenie z kolei weszło w życie po 6 dniach. Całości towarzyszą daleko idące zmiany związane z ustawami o SKOK. 27 października ubiegłego roku wchodzi w życie nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Jeszcze zanim weszła w życie, prowadzone są prace nad tak zwaną małą nowelizacją techniczną tej ustawy. Kwiecień tego roku to z kolei tzw. duża nowelizacja ustawy o SKOK.

Przypominając o tym, że sposób działania SKOK-ów, ich skuteczność, nie zmieniła się w ciągu ostatnich lat, a dynamika wzrostu kształtuje się na zbliżonym poziomie, przedstawiciele Kasy Krajowej zaznaczyli, że coraz to nowe zasady rachunkowości kształtują sposób obliczania tych wyników, a przez to także sposób prezentowania kas w raportach i publikacjach medialnych.

Na tej podstawie próbuje się nie tylko dokonywać oceny tego, jak funkcjonują SKOK-i, ale próbuje się również nakładać na SKOK-i obowiązki tworzenia planów - planów restrukturyzacji, przebudowy, budowania strategii na przyszłość - mówił R. Matusiak.

Mamy falę zmian przepisów, których wpływ na wyniki finansowe kas jest negatywny. Na tej podstawie są prowadzone audyty otwarcia w kasach, na tej podstawie powstaje raport opublikowany przez KNF o sytuacji w spółdzielczych kasach. Mija parę dni i dostajemy propozycję z ministerstwa finansów, z której wynika, że znów będzie inaczej. Gdzie w tym wszystkim znaleźć czas, żeby dopasować nasze funkcjonowanie do tak dynamicznie zmieniającego się otoczenia? - pyta prezes KSKOK.

Reklama

Odnosząc się do wyników sektora SKOK, Wiktor Kamiński podkreślił z kolei, że już w pierwszym kwartale 2013 roku aktywa spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych urosły do poziomu ponad 18 miliardów złotych. Przez pierwsze 4 miesiące tego roku SKOK-i zanotowały wzrost depozytów na poziomie zbliżonym do przyrostów rocznych w poprzednich latach. Liczba członków SKOK wzrosła już do 2 milionów, 634 tysięcy osób.

Mówiąc o poziomie płynności w kasach, W. Kamiński przypomniał, że relacja pożyczek do oszczędności wynosi 67,5 proc. Kasy mają zatem wystarczające środki, aby w każdym momencie swoje bieżące zobowiązania regulować.

W. Kamiński zwrócił także uwagę na fakt, że odpisy na należności przeterminowane w kasach, tworzone są inaczej niż w bankach, także za sprawą narzuconych przepisów prawnych. Gdybyśmy mogli te odpisy tworzyć, jako rezerwy wchodzące w skład kapitału, to pokrycie tymi rezerwami oraz kapitałem całości pożyczek zagrożonych wynosiłoby ok. 105-107 procent. Wolniejsze odzyskiwanie wierzytelności w kasach niż w bankach, to także efekt braku bankowego tytułu egzekucyjnego, który znacznie usprawnia ten proces w bankach komercyjnych­ - mówił.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, R. Matusiak odniósł się do sprawy zapewnienia stabilności spółdzielczym kasom. Prezes Krajowej SKOK przypomniał, że obecnie, w myśl nowych przepisów stabilność ta opiera się na trzech filarach. Po pierwsze, jest to fundusz stabilizacyjny KSKOK, po drugie, możliwość dokonywania już w tej chwili ingerencji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, po trzecie wreszcie - możliwość wsparcia finansowego przez Narodowy Bank Polski. Docelowo depozyty zgromadzone w SKOK-ach chronić będzie, Bankowy Fundusz Gwarancyjny - powiedział.

Reklama

Rafał Matusiak nawiązał także do misji, jaką na polskim rynku pełnią polskie SKOK-i. Analizując normy prawne, które są dla nas przygotowywane, mam wrażenie, że kwestia misji społecznej SKOK-ów i ich roli w walce z wykluczeniem finansowym jest kompletnie pomijana. Unie kredytowe na całym świecie uzupełniają ofertę rynkową wyciągając rękę do ludzi, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Ludzie w SKOK-u po prostu czują się inaczej. Czują się tu traktowani jak człowiek, a nie jak petent - zauważył R. Matusiak. Na równi stawiamy efektywność finansową z próbą niesienia jak najszerszej pomocy polskiemu społeczeństwu - dodał.

Konferencja prasowa towarzyszyła obchodom XXI Krajowej Konferencji SKOK, która trwa od 21 do 23 czerwca w Warszawie. Doroczne spotkanie przedstawicieli kas spółdzielczych z całej Polski to okazja do podsumowań dotychczasowych wyników całego sektora jak i poszczególnych kas. To także szansa do określenia planów kolejnych etapów rozwoju SKOK-ów na polskim rynku finansowym.

2013-06-23 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grzegorz Bierecki: „List KNF-u wpisuje się bardzo w kampanię wyborczą”

To zawieszenie w PiS-ie czy też odwieszenie nie jest chyba nie jest istotne. Dziś powinniśmy chwilę wyciszyć się i odejść od bieżącej kampanijnej połajanki — stwierdził Grzegorz Bierecki na początku programu „Dziś wieczorem”, którego był gościem. Zawieszony w PiS senator złożył także wyrazy współczucia wszystkim rodakom poszkodowanym w Tunezji.

W dalszej części programu Bierecki tłumaczył sprawę dotyczącą SKOK-ów, która po raz kolejny została wyciągnięta w kampanii wyborczej.

CZYTAJ DALEJ

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję