Reklama

Czuwać z miłością nad całą owczarnią

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zadaniem każdego biskupa jest w rzeczywistości głoszenie światu nadziei, poczynając od głoszenia Ewangelii Jezusa Chrystusa. To wraz z perspektywą wiary i miłości musi całkowicie przenikać posługę duszpasterską biskupa - mówił ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec podczas święceń biskupich ks. dr. Adama Bałabucha, który został biskupem pomocniczym diecezji świdnickiej. - Ten cytat z posynodalnej adhortacji apostolskiej „Pastores gregis” Ojca Świętego Jana Pawła II o biskupie - słudze Ewangelii Jezusa Chrystusa niech stanie się wytyczną na drogę posługi pasterskiej, księże Adamie.
Biskup nominat Adam Bałabuch przyjął święcenia biskupie w czwartek 8 maja br. o godz. 11 w katedrze świdnickiej. Tego dnia przypadała uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona diecezji.
Głównym konsekratorem Nominata podczas święceń biskupich był ordynariusz świdnicki bp Ignacy Dec, współkonsekratorami byli zaś metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski i biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt.
Udział w uroczystości wzięli również: kard. Henryk Gulbinowicz, z którego rąk Biskup Nominat przyjął święcenia prezbiteratu, oraz biskup legnicki Stefan Cichy, bp Włodzimierz Juszczak - biskup eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego, bp Józef Pazdur - biskup senior z Wrocławia, bp Paweł Socha z Zielonej Góry, bp Jan Kopiec i bp Paweł Stobrawa z Opola, bp Edward Janiak i bp Andrzej Siemieniewski z Wrocławia oraz bp Ryszard Bogusz - biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Byli też obecni wyżsi przełożeni zakonni wielu zgromadzeń męskich i żeńskich, przedstawiciele Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego ze Świdnicy. Na uroczystość święceń biskupich przyjechali również parafianie ze Ścinawki Średniej, parafii rodzinnej Biskupa Nominata, jak też z Długołęki - parafii, gdzie Nominat był w latach 1997 - 2004 proboszczem. W uroczystości udział wzięli także przedstawiciele KUL, PWT we Wrocławiu i wyższych uczelni znajdujących się na terenie diecezji świdnickiej, pracownicy Kurii i seminariów duchownych z metropolii wrocławskiej, a także przedstawiciele władz województwa dolnośląskiego, parlamentarzyści i ich przedstawiciele z terenu diecezji świdnickiej oraz przedstawiciele władz samorządowych. Licznie zgromadziło się też duchowieństwo, siostry zakonne i wierni diecezji świdnickiej oraz przedstawiciele duchowieństwa z Czech i Niemiec.
- Tak jak dziś śpiewamy „Gaude Mater Polonia”, obchodząc uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona naszej diecezji, tak - parafrazując - możemy powiedzieć: raduj się diecezjo, oto masz nowego biskupa! - mówił podczas uroczystej Mszy św. bp Ignacy Dec. - Radujmy się, dziękując papieżowi Benedyktowi XVI, bo to już drugie święcenia biskupie w naszej młodej diecezji, w naszej świdnickiej katedrze. To wielki powód do radości i dumy, i wielkie zobowiązanie do tego, by jeszcze lepiej pełnić posługę, dbając o Kościół i wiernych.
Ordynariusz Świdnicki niejednokrotnie przywoływał słowa Jana Pawła II, który poświęcił roli biskupów w Kościele jedną ze swoich adhortacji.
- Namaszczenie Duchem Świętym, czyniąc biskupa podobnym do Chrystusa, czyni go równocześnie zdolnym, by był żywym przedłużeniem Jego tajemnicy dla dobra Kościoła - mówił bp Dec. - Każdy biskup w swej posłudze zobowiązany jest do czuwania z miłością nad całą owczarnią, w której został postawiony przez Ducha Świętego, aby kierować Kościołem Bożym: w imię Ojca, którego obraz uobecnia; w imię Jezusa Chrystusa, Jego Syna, przez którego ustanowiony został mistrzem, kapłanem i pasterzem; w imię Ducha Świętego, który daje życie Kościołowi i podtrzymuje słabość ludzką swoją mocą. Należy do niego w szczególności zadanie, by być prorokiem, świadkiem i sługą nadziei. Powinien wzbudzać ufność i uzasadniać wobec wszystkich nadzieję chrześcijańską.
Po odczytaniu Ewangelii oraz odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego rozpoczął się obrzęd udzielenia święceń biskupich. Następnie ks. prał. Kazimierz Jandziszak zwrócił się z prośbą do bp. Ignacego Deca, głównego szafarza święceń, o wyświęcenie ks. Adama Bałabucha na biskupa. Swoją prośbę poparł odczytaną nominacją Stolicy Apostolskiej.
Następnie główny Szafarz święceń położył ręce na głowę Elekta, a po nim uczynili to wszyscy obecni w katedrze świdnickiej biskupi. W asyście diakonów główny Szafarz położył otwartą księgę Ewangelii na głowę Elekta i odmówił modlitwę święceń. Następnie nastąpiło namaszczenie głowy oraz przekazanie księgi Ewangelii i insygniów. Są nimi: pierścień - znak wierności, mitra - znak świętości i pastorał - znak urzędu pasterskiego posługiwania.
- To dobrze, że Biskup Adam przyjmuje święcenia w katedrze tak wypełnionej wiernymi - mówił bp Ignacy Dec. - Apeluję do Was: nie zostawiajcie go samego, pomagajcie mu i wspierajcie czynem i modlitwą. Jego posługa jest w tej wspólnocie potrzebna i oczekiwana. Z radością przyjmijcie naszego Brata, którego my, biskupi, przez nałożenie rąk włączamy do naszego kolegium. Szanujcie go jako sługę Chrystusa i szafarza Bożych misteriów, któremu powierzono głoszenie prawdziwej Ewangelii przez posługę Ducha i sprawiedliwości. Pamiętajcie o słowach Chrystusa, który powiedział do Apostołów: „Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi, lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał”. Ty zaś, Drogi Bracie, wybrany przez Pana, pamiętaj, że zostałeś wzięty z ludzi i dla ludzi ustanowiony, aby im pomagać w dążeniu do Boga. Biskupstwo oznacza obowiązek, a nie zaszczyt, a biskup ma raczej pomagać niż panować. Albowiem z nakazu Chrystusa ten, kto jest większy, ma być jak mniejszy, a przełożony jak sługa. Głoś słowo Boże, nastawaj w porę, nie w porę, napominaj z całą cierpliwością i umiejętnością.Bądź wiernym szafarzem, zarządcą i strażnikiem sakramentów Chrystusa w powierzonym Tobie Kościele. Skoro zostałeś wybrany przez Ojca Niebieskiego do rządzenia Jego rodziną, pamiętaj o Dobrym Pasterzu, który zna swoje owce i którego one znają. Nie zawahał się On oddać życia za owce. Ojcowską i braterską miłością otaczaj wszystkich, których Bóg Ci powierzył, zwłaszcza prezbiterów i diakonów, Twoich współpracowników w Chrystusowej służbie, a także ubogich, słabych, pielgrzymów i przybyszów. Wzywaj wiernych, aby współpracowali z Tobą w apostolskim posługiwaniu, i chętnie ich słuchaj. Nieustanną troską ogarniaj tych, którzy jeszcze nie należą do jednej owczarni Chrystusa, ponieważ oni są również Tobie powierzeni przez Pana. Nigdy nie zapominaj, że należysz do kolegium biskupów w Kościele katolickim, który jest zjednoczony węzłem miłości, i nie przestawaj się troszczyć o wszystkie Kościoły oraz chętnie spieszyć z pomocą Kościołom, które tego potrzebują. Czuwaj nad całym ludem, nad którym Duch Święty ustanowił Cię biskupem, abyś kierował Kościołem Bożym w imię Ojca, którego w Kościele uobecniasz, i w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, którego urząd posługiwania nauczycielskiego, kapłańskiego i pasterskiego wykonujesz, i w imię Ducha Świętego, który ożywia Kościół Chrystusa i swoją łaską zaradza naszej słabości.
Na zakończenie Mszy św. został odśpiewany hymn „Ciebie, Boga, wysławiamy”. W tym czasie nowo wyświęcony Biskup w mitrze i z pastorałem przeszedł przez kościół, błogosławiąc bardzo licznie zgromadzonych wiernych. Następnie - po raz pierwszy jako biskup pomocniczy - przemówił do wiernych: - Moje powołanie pojawiło się, wzrastało i umacniało za czasów pontyfikatu Jana Pawła II. Dlatego właśnie z wielkim szacunkiem i wdzięcznością pozwoliłem sobie, by moją dewizą były słowa „Totus Christi et Mariae” („Cały Chrystusa i Maryi”), odnoszące się do słynnego zawołania Jana Pawła II „Totus tuus” („Cały twój”). Słowa te wyrażają całkowite oddanie się w posłudze pasterskiej Jezusowi i Jego Matce - mówił bp Adam Bałabuch. - Proszę Boga, by moja posługa pasterska jako biskupa przynosiła owoce i korzyści dla całej diecezji świdnickiej.
Nowy Ksiądz Biskup podziękował też wszystkim zebranym w katedrze, w szczególności bp. Ignacemu Decowi oraz kard. Henrykowu Gulbinowiczowi. Nie zapomniał również o swoich rodzicach, którzy byli obecni podczas święceń w katedrze. - Jestem Waszym niewypłacalnym dłużnikiem. Brak mi słów, by podziękować wam za całe dobro, jakie od Was otrzymałem - mówił łamiącym się ze wzruszenia głosem. - Dziękuję Jezusowi Chrystusowi, że zachował Was, byście mogli razem ze mną dożyć tego dnia.
W herb biskupi ks. Adama Bałabucha wpisany jest krzyż i litera „M” oznaczająca Maryję. Stolicą tytularną biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej jest Aurusuliana, miasto leżące na terenie dzisiejszej Tunezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w Piekarach Śląskich: Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji miałby lepszą prasę

Gdyby Kościół się nie upierał przy aborcji, czy eutanazji, miałby lepszą prasę ‒ mówił w Piekarach Śląskich abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wygłosił słowo wstępne podczas dorocznej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Sporą część swojej wypowiedzi poświęcił obecności wiernych w Kościele.

Zwracając się do pątników metropolita katowicki zauważył, że pielgrzymki piekarskie, zarówno męskie, jak i żeńskie, to jeden z wielkich skarbów Śląska i śląskiego Kościoła. ‒ I nasza wielka duma! Przychodźcie tu i przyprowadzajcie następnych, następne pokolenia, a one niech przyprowadzają kolejne ‒ powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Gala Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży

2024-05-26 18:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża

konkurs plastyczny

konkurs muzyczny

Biuro Prasowe Jasnej Góry

„Chwalcie łąki umajone”, „Była cicha i piękna jak wiosna” czy „Maryjo, śliczna Pani” m.in. te pieśni maryjne dla „Najukochańszej Mamy” z Jasnej Góry i wszystkich mam rozbrzmiewają dziś w Sali Papieskiej podczas Gali Twórczości Maryjnej Dzieci i Młodzieży Sancta Maria. W tym roku odbywa się ona pod hasłem: „W Drodze do Nieba z Maryją”. Koncert jest plonem konkursu muzycznego i plastycznego, w którym wzięło udział ponad 2,5 tys. uczniów z Polski i zagranicy.

W konkursie składającym się z dwóch kategorii - muzycznej i plastycznej - wybrano 128 laureatów. W tym roku Grand Prix w sumie otrzymały trzy osoby. Wszystkie dzieci zostały nagrodzone.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Rycerzy Niepokalanej w Strachocinie

2024-05-27 11:04

archiwum SFMI

Wspólna modlitwa rożańcowa

Wspólna modlitwa rożańcowa

Rycerze Niepokalanej z Archidiecezji Przemyskiej udali się do Strachociny na „Spotkanie z Maryją”.

– Spotykamy się na modlitwie, aby spełnić prośbę naszej Matki Maryi, wzajemnie się ubogacić i umocnić w wierze – mówiła na wstępie do spotkania Danuta Orlikiewicz, prezes Rycerstwa Niepokalanej Archidiecezji Przemyskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję