Reklama

Pod opieką świętych męczenników

„Nie zawsze jest to wdzięczna praca i przypuszczalnie możecie spotykać się z różnymi nieprzyjemnościami ze strony innych. Ale za to zaangażowanie, za dbałość o materialną stronę parafii, a przede wszystkim za troskę o ten Kościół, zwłaszcza duchowy, składam wam, drodzy parafianie, serdeczne Bóg zapłać” - mówił 16 kwietnia do mieszkańców parafii Święcieniec wizytujący ją bp Roman Marcinkowski

Niedziela płocka 20/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wskazują źródła, wieś Święcieniec należała do dóbr kapituły płockiej. Parafia powstała w drugiej połowie XIV wieku, choć pierwsza wzmianka o kościele pw. Świętych Wincentego i Anastazego pochodzi z 1488 r. Około 1600 r. świątynia została częściowo przebudowana. Z wizytacji, która miała miejsce w 1716 r., wiadomo, że kościół był w złym stanie i na jego reperację fundusze przeznaczył Aleksy Kosiński.
Obecny kościół, także drewniany, orientowany, o konstrukcji zrębowej, został zbudowany w 1724 r. Restaurowany w 1775 r., następnie w 1853 oraz 1886 r.; obecny kształt przyjął dopiero w 1905 r. Przez kolejny rok kościół był w rękach mariawitów, którzy potem wybudowali własną świątynię w Pepłowie. Kościół w Święcieńcu jest wyposażony w ołtarz główny pochodzący z XVIII wieku oraz ołtarze boczne. W czasie okupacji, po aresztowaniu ks. Aleksandra Wielgolaskiego, kościół był częściowo zamknięty, częściowo zaś opiekę duszpasterską sprawował ks. Zygmunt Sosnowski z Miszewa Murowanego. W latach 60. ubiegłego stulecia świątynię remontował ks. Stanisław Kossakowski.

Duszpasterstwo

Reklama

Na ten obszar życia parafii składa się w dużej mierze zaangażowanie mieszkańców w działalność grup. Dużą pomocą księdzu proboszczowi, jak sam podkreślił podczas wizytacji, służy rada parafialna, w której każda wioska ma swojego przedstawiciela. Pomagają przede wszystkim w zbieraniu ofiar na inwestycje i w podejmowaniu decyzji; co roku też czuwają nad przebiegiem kolędowej wizyty duszpasterskiej w poszczególnych wioskach. Wierni tej parafii dbają też o oprawę liturgiczną, służąc w asyście procesyjnej i grupie ministrantów. Asysta angażuje się we wszystkie uroczystości, a także ubogaca oprawę Mszy św. sprawowanych w pierwsze niedziele miesiąca. Ministrantów w parafii święcienieckiej jest 20. Ich wiek jest zróżnicowany; najstarsi już pracują lub pełnią służbę wojskową. Ze względu na odległości, jakie dzielą ich miejsca zamieszkania od kościoła, nie mogą codziennie służyć do Mszy św., ale są zawsze w niedziele i święta. Ksiądz Proboszcz zapewniał też, że zawsze może na nich liczyć, gdy są potrzebni.
Najmłodszych wiernych tej parafii skupia Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci; ponadto działają też koła różańcowe. Spotykają się one co miesiąc na zmianach tajemnic różańcowych. Niestety, pewnym problemem jest, jak zauważył ks. Obrębski, mała liczba członków kół. Nie zawsze - mówił - można zebrać 20 osób.
Składając sprawozdanie z życia tej półtoratysięcznej parafii, jej duszpasterz wspomniał m.in. o frekwencji na Mszach niedzielnych i świątecznych. Uczestnictwo parafian w liturgii kształtuje się przy takich okazjach na poziomie około 30% - mówił ksiądz proboszcz. Z kolei na codziennych Mszach, sprawowanych po południu, są obecne zwykle tylko rodziny składające intencję mszalną. Co cieszy - intencji tych jest wystarczająca liczba.
Ponadto w parafii Święcieniec są obchodzone pierwsze piątki miesiąca. Podczas porannych Mszy św. w pierwsze niedziele każdego miesiąca odbywa się adoracja i uroczysta procesja. Ksiądz proboszcz wspomniał też, że tutejsi wierni chętnie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Troska o parafię obejmuje wiele różnych płaszczyzn. Te najbardziej widoczne gołym okiem dotyczą wszelkich działań dotyczących sfery materialnej wspólnoty święcienieckiej. Jednymi z bardziej istotnych zamierzeń dokonanych od ostatniej wizytacji pasterskiej była wymiana pieca centralnego ogrzewania, pomalowanie wszystkich pomieszczeń w plebanii oraz założenie alarmu w kościele i na plebanii. Zostały również wymienione słupki w bramie, furtkach, przed frontonem kościoła, ponadto została wymieniona podstawa pod figurę Jezusa Miłosiernego.
Trzy lata temu przy dużym udziale parafian została rozebrana stara szkoła i na tym miejscu utworzony parking. W tym samym roku wymieniono również komin do pieca centralnego ogrzewania na plebanii. W 2006 r. wycyklinowano i polakierowano podłogi w całym kościele; podłączono też pompę na cmentarzu grzebalnym. W 2007 r. pomalowano i zabezpieczono dach na kościele, a także na plebanii i budynku parafialnym. Ponadto na cmentarzu usunięto drzewa, które stwarzały zagrożenie, zaś w świątyni ocieplono ławki.
Do niezbędnych zamierzeń na przyszłość ksiądz proboszcz zaliczył powiększenie i ogrodzenie cmentarza, renowację ołtarzy i wykonanie elewacji na plebanii.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa we wspólnocie święcienieckiej rozpoczęła się o godz. 14 wspólną modlitwą na cmentarzu parafialnym. Biskup Roman wraz ze zgromadzonymi kapłanami i wiernymi modlił się za zmarłych parafian spoczywających na tym cmentarzu. Godzinę później odwiedził chorych w Barcikowie, zaś o godz. 17 przewodniczył uroczystej Mszy św. ingresowej. W jej trakcie ks. Waldemar Obrębski złożył sprawozdanie ze swej działalności, ukazując życie duchowe oraz zaangażowanie materialne święcienieckiej wspólnoty parafialnej.
Biskup Roman w homilii skierowanej szczególnie do bierzmowanej młodzieży, powiedział m.in.: „To jest wasz dzień, wasza chwila. Każdy z nas na coś w życiu czeka, do czegoś się przygotowuje. Oto wy dzisiaj po 16 latach życia chcecie się zbliżyć bardzo do Boga i przyjąć kolejny sakrament - bierzmowanie. Sakramenty ustanowione przez Pana Jezusa przyjmujemy w różnych momentach życia. One są rozłożone na nasze dorastanie, dojrzewanie, na szczególnie ważne momenty naszego życia”.
Ksiądz Biskup podkreślił, że każdy młody człowiek, wchodząc w dorosłe życie, potrzebuje kogoś, na kim mógłby zawsze polegać, komu mógłby zawierzyć. „Na gwarant, przewodnika życia chcemy wziąć kogoś, kto jest większy od nas - nie w sensie materialnym, zewnętrznym, lecz większy miłością, świętością, dobrocią, doskonałością. Takim Kimś jest z pewnością Bóg, a sakrament bierzmowania ma pomóc tę relację z Bogiem umocnić” - mówił Kaznodzieja.
Po homilii bp Marcinkowski udzielił młodzieży gimnazjalnej sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Po zakończeniu liturgii Ksiądz Biskup spotkał się z przedstawicielami grup parafialnych i wysłuchał sprawozdania księdza proboszcza na temat ich działalności. Była to też okazja do spotkania się parafian z Biskupem Romanem w kameralnym gronie i do bezpośredniej rozmowy.

Parafia pw. Świętych Wincentego i Anastazego w Święcieńcu

Patron parafii: Święci Wincenty i Anastazy
Tytuł kościoła: kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej
Dekanat: bodzanowski
Miejscowości: Barcikowo, Chełstowo, Kanigowo Nowe, Kanigowo Stare, Kosino Parcele, Kosino Pieńki, Kosino Wieś, Mijakowo, Pepłowo, Ramutowo, Ramutówko, Sambórz, Święcieniec
Proboszcz parafii: ks. Waldemar Obrębski
Katechetka: Anna Kaźmierczak
Organista: Marek Bejda
Zakrystian: Czesław Woźnicki
W parafii działają: Rada Parafialna, koła Żywego Różańca, asysta procesyjna, ministranci, Papieskie Dzieła Misyjne Dzieci
Współpraca: OSP Mijakowo, Kanigowo, Święcieniec
Msze św. w niedzielę: 9, 11.30

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Kardynał odniósł się jednak także do wyzwań stojących przed Kościołem globalnie – i doskonale jest zorientowany w tym, co się dzieje w Polsce. Krytykował antydemokratyczne działania rządu Donalda Tuska, a jego działania wobec księży nazwał wprost – torturą. I co najważniejsze – te kwestie przedstawiane są na obradach kardynałów i mają istotny wpływ na konklawe!
CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

[ TEMATY ]

konklawe

Milena Kindziuk

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnium" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Teraz naprawdę nie liczą się już prognozy dziennikarskie, strategie medialne, prezentowane frakcje. Klucz pozostaje jeden – to klucz do Królestwa. A sześć tysięcy dziennikarzy akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej przeobraża się w grono „maluczkich”, którzy muszą zgodzić się na paradoks, że najbardziej medialnego wydarzenia na świecie nie dadzą rady przedstawić w mediach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję