Reklama

Rynek pracy dla młodych

Słabe powiązanie systemu oświaty, szkolnictwa wyższego i nauki z gospodarką i rynkiem pracy jest w naszym kraju od lat przyczyną dylematu - kogo kształcić? Badacze problematyki toczą spór, w jakich proporcjach będą potrzebne elity zawodowe i wykonawcy prostych prac, jak intensywna powinna być edukacja ogólna - dominująca w ostatnich latach, w stosunku do kształcenia na stanowiska liniowe w konkretnych kwalifikacjach.

Niedziela wrocławska 24/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska weszła na ścieżkę budowy Gospodarki Opartej na Wiedzy (GOW), dla której edukacja ma fundamentalne znaczenie. Jest co zmieniać bo strukturę zatrudnienia mamy wręcz archaiczną, dominuje - ponad 50% zawodach robotniczych i rolniczych. W krótkiej perspektywie czasowej - najbliższe lata, rynek będzie wchłaniał nadal każdą ilość pracowników o słabszych kwalifikacjach. Wiąże się to oczywiście z inwestycjami budowlanymi i infrastrukturalnymi. Jednakże, już za 5 lat rynek pracy zapewni stabilne i dobre zarobki jedynie wysoko wykwalifikowanym specjalistom, którzy potrafią korzystać z innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnej technologii. Już dzisiaj studenci najpopularniejszych kierunków studiów, w których polskiej młodzieży najłatwiej realizować aspiracje edukacyjne jak: zarządzanie i marketing, pedagogika nie są rozchwytywani po uzyskaniu dyplomu. Przyjmują więc istniejące propozycje, godząc się na wykonywanie prac, które w istocie nie pozwalają im w pełni wykorzystywać zdobytej wiedzy. Pracodawcy chętniej bowiem zatrudniają magistra prawa, polonistyki czy filozofii do prowadzenia sekretariatu niż osobę z wykształceniem średnim. Nierzadko rodzi to frustracje wśród młodzieży i powoduje swoistą deprecjację wykształcenia. Wiąże się także z odpowiednio niższymi zarobkami w stosunku do oczekiwań. Gospodarka oparta na wiedzy premiuje umiejętności, a w Polsce jak w całej Unii Europejskiej szczególnie te związane z segmentami wysokiej i średnio wysokiej techniki. W tych obszarach będzie zapewniona interesująca praca i bardzo satysfakcjonujące zarobki.
Wrocław wraz z regionem jest atrakcyjny dla inwestorów zagranicznych, choć już nie ze względu na niskie koszty pracy. Przedsiębiorcy zagraniczni chcą tu inwestować z uwagi na kapitał ludzki. Wrocław jest miastem studenckim, ustępuje w tym względzie jedynie Warszawie i Krakowowi. Absolwenci nauk technicznych i przyrodniczych, biotechnolodzy czy informatycy jeszcze jako studenci mogą liczyć na ciekawe oferty pracy w korporacyjnych firmach. Jednak trzeba mieć na uwadze, że kapitał zagraniczny nie musi być trwale związany z naszym rynkiem. Dlatego też trzeba czynić maksymalnie wiele, aby popularyzować przedsiębiorczość, dobrze jej uczyć i zachęcać absolwentów do podejmowania własnej działalności gospodarczej. Klimat dla niej w naszym regionie jest uznawany za bardzo dobry, istnieje szereg instytucji i możliwości wsparcia.
Warto też krzewić ideę przedsiębiorczości akademickiej, dzięki której absolwenci pozostający na uczelni będą mogli bezpośrednio, prowadząc swoje firmy, komercjalizować wyniki własnych badań a jednocześnie intelektualnie zasilać sektor małej i średniej przedsiębiorczości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus mówi o sobie jako Drodze

2025-04-10 10:43

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Agata Kowalska

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Wtorek, 6 maja. Święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba
CZYTAJ DALEJ

Kolegium Kardynalskie wzywa do modlitwy o pokój

2025-05-06 15:19

[ TEMATY ]

wezwanie

modlitwa o pokój

kolegium kardynalskie

PAP/EPA

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.

Publikujemy treść komunikatu, przekazanego za pośrednictwem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej:
CZYTAJ DALEJ

NA ŻYWO: Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

[ TEMATY ]

konklawe

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

133 kardynałów elektorów zbierze się przed 16. 30 w Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego, by sformować procesję. Celebrans przypomni im na wstępie, że mają oni wybrać godnego pasterza całej owczarni Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję