Reklama

Matkom... miłość i szacunek

Przygotowania do tych dni trwały wiele miesięcy. Wszystko odbyło się z wielkim rozmachem, a wszelkie działania podporządkowane zostały jednemu celowi: pokazać i umocnić wartość rodziny, podkreślić niezastąpioną rolę matki i ojca w wychowaniu dzieci, skupić parafian i jeleniogórzan na wspólnym przeżywaniu radości, humoru i przekać treści, które we współczesnym świecie często są wyszydzane lub poddawane w wątpliwość.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Proboszcz parafii Matki Bożej Miłosierdzia ks. dr Józef Stec skupił w sztabie organizacyjnym dziesiątki ofiarnych, zaangażowanych w organizację święta osób.
Wszystko zaczęło się 30 maja w Sali Błękitnej pałacu Schaffgotschów, mieszczącym Filię Politechniki Wrocławskiej. Tu zebrali się uczestnicy wieczoru z muzyką i poezją, inaugurującego jubileuszowe - XX obchody Święta Matki. Po raz pierwszy w programie dorocznych obchodów znalazła się poezja i muzyka. Koncert dali: Zbigniew Malara, Jacek Szreniawa i Piotr Michalak, wykonali utwory Krzysztofa Klenczona. Następnie miejsce muzyków zajęli poeci z dwóch stowarzyszeń: Jeleniogórskiego Klubu Literackiego, który był organizatorem imprezy oraz grupy W Cieniu Lipy Czarnoleskiej, wygłaszając swoje wiersze, dedykowane matkom. Wieczór prowadziły Elżbieta Kotlarska i Barbara Pawłowicz. Wprowadzenia w klimat wieczoru dokonał Wiesław Prastowski, wiceprzewodniczący Oddziału Związku Literatów Polskich we Wrocławiu. W swoim pięknym i głębokim wystąpieniu powiedział, jak wielką wartością jest miłość, a tej należy się uczyć od samego Boga. Ponieważ człowiek jest nie tylko istotą cielesną, ale i duchową, więc swoją duchowość powinien rozwijać przez całe życie. Środowiskiem, którym człowiek uczy się miłości, jest rodzina. Tam bliskość i najlepsze uczucia powinno budować się przez dialog i przebaczenie. Właściwie miłość sprowadza się do tego, by kochać Boga w drugim człowieku. Natomiast matki, których miłość jest niezawodna i bezwarunkowa, należy w dniu ich święta ogarnąć myślą, sercem i modlitwą. Wielkie brawa nagrodziły te słowa, po których nastąpiła recytacja wierszy. W antraktach kwartet z jeleniogórskiej Państwowej Szkoły Muzycznej grał miniatury muzyki poważnej, a dwie pieśni do słów Ireny Hryncewicz-Chlebnej zaśpiewała Alicja Giemza. Autorzy prezentowanych tekstów otrzymali kartonikowe serduszka z wierszami, a ponadto - od Urszuli Jonkisz - własnoręcznie wykonane przez nią listy - karnety. Na koniec ks. Józef Stec gorąco wszystkim podziękował, wręczając książeczki z sentencjami, szczególne słowa wdzięczności kierując do prof. Iwony Marii Prastowskiej, wybierając ją na przedstawicielkę wszystkich pań, które są niezawodnym wsparciem dla najbliższych.

Sesja naukowa

Głównym organizatorem drugiego dnia obchodów był, obok ks. Józefa Steca, Oddział Terenowy Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana, a na program złożyły się wykłady sesji naukowej, ogniskujące się wokół problemów psychologicznych i społecznych. Zainaugurowało je wystąpienie rektora Kolegium Karkonoskiego, prof. Henryka Gradkowskiego: „Matka i syn - Salomea i Juliusz Słowaccy”. Niestety z powodu wyjazdu za granicę odwołał swój wykład znakomity reżyser Krzysztof Zanussi, a godnie zastąpili go ks. Józef Stec i mgr Andrzej Bira. Pozostałe wystąpienia zostały wygłoszone zgodnie z zapowiedzią: prof. Zbigniew Malara (Politechnika Wrocławska) - „Etyka w zarządzaniu - czy biznes może być etyczny” i prof. Sylwester Porowski (Polska Akademia Nauk - Warszawa) - „Nauka i rozwój gospodarczy w Polsce”. 1 czerwca przypada Dzień Dziecka, nic dziwnego więc, że właśnie w niedzielę nastąpiła kulminacja wszystkich jubileuszowych zdarzeń, a dodać należy, że niebo uśmiechało się do licznie świętujących uczestników i osób zapewniających obsługę wszystkich punktów programu, bo pogoda była przecudna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystia w intencji matek

Reklama

Najpierw uczestnicy Święta Matki spotkali się na uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. Henryk Bujok - członek kapituły Diecezji Świdnickiej. Homilię wygłosił ks. Józef Stec, koncentrując swoje rozważania na tym, jakie warunki muszą być dochowane, by rodzina była szczęśliwa i spełniła swoje wielorakie funkcje. Przede wszystkim - małżonków powinna łączyć odpowiedzialna, głęboka miłość, gdyż ona daje ich dzieciom poczucie bezpieczeństwa, pozwala uformować młode pokolenie tak, by weszły w świat jako odpowiedzialni, prawi ludzie. W następnej kolejności ks. Józef wskazał na obowiązki wobec odchodzącego pokolenia, tak by seniorzy byli w rodzinie otoczeni szacunkiem i opieką. Szczytem zaś miłości jest wszechogarniająca miłość Boża, która powinna gościć pod każdym dachem przez wiarę i obfite czerpanie z darów Eucharystii.

Wielki festyn

Po Mszy św. nastąpiło otwarcie festynu, poprzedzone musztrą parafialnej Gwardii Matki Bożej w strojach historycznych. Blok imprez z niezwykłym temperamentem i poczuciem humoru prowadził Olgierd Poniźnik (do niedawna poseł, obecnie burmistrz Gryfowa Śląskiego), obficie przez Stwórcę obdarzony talentem estradowym. Po raz dwudziesty na cieplickim festynie wystąpił zespół Podgórzanie z Mroczkowic, kierowany przez Teresę Malczewską. Kiedy Podgórzanie zeszli ze sceny pod gołym niebem, ich miejsca zajęły inne zespoły. Przez cały czas trwała loteria fantowa, a na boisku w pobliżu placu kościelnego rozgrywany był drużynowy turniej piłkarski. Policjanci wygrali z Gwardią Matki Bożej 6:0, ministranci z drużyną podwórkową 3:1, a dwie drużyny mężczyzn zremisowały ze sobą stosunkiem 3:3. Puchary zwycięzcom ufundował i wręczył Zbigniew Ładziński. Warto w tym miejscu przypomnieć, że amatorzy sportu mieli wielką frajdę, witając wśród honorowych gości jubileuszowego Święta Matki wielokrotnego olimpijczyka - Ryszarda Witke. Nie sposób wymienić wszystkich gości, którzy zaszczycili niedzielny festyn, ale warto wspomnieć panią poseł Marzenę Machałek (PiS), posła Marcina Zawiłę, byłego senatora Tadeusza Lewandowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Huberta Papaja, prezydenta miasta Marka Obrębalskiego i wiceprezydenta Zbigniewa Szereniuka.

Koncert w kościele

Miłośnicy muzyki poważnej zgromadzili się natomiast w kościele, by wysłuchać koncertu w wykonaniu orkiestry Symfonicznej i Chóru Państwowej Szkoły Muzycznej pod batutą Stefana Strahla. W programie, oprócz pozycji z klasyki koncertowej, znalazła się prapremiera „Litanii do Najświętszej Marii Panny w Bardzie Śląskim” autorstwa Joachima Goerlicha. Z koncertem uwielbienia wystąpił Leopold Twardowski z poznańskimi muzykami, wspaniale wprowadzając zebranych w nastrój tradycyjnego już Apelu Jasnogórskiego. Pogoda sprzyjała, więc festyn trwał do późnego wieczora, dostarczając niezapomnianych przeżyć i bardziej, i mniej wierzącym uczestnikom, gromadząc całe rodziny i wielu gości. Jak zawsze, Leon Kołtowski ze swoją grupą muzyczno - wokalną dbał o wysoką temperaturę radosnych nastrojów.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Przebywający w Castel Gandolfo Leon XIV przyjął na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego przełożonych generalnych oraz członków ośmiu rad kapituł i zgromadzeń zakonnych, którzy zebrali się aby nakreślić dalszy program działania swoich instytutów.
CZYTAJ DALEJ

Przed Mszą św. z Papieżem Leonem XIV święto w Castel Gandolfo

2025-07-11 18:11

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Leona XIV mieszkańcy i turyści przywitali w Castel Gandolfo 6 lipca

Na dwa dni przed Mszą Świętą, której przewodniczyć będzie Papież w parafii św. Tomasza z Villanueva, ks. Tadeusz Rozmus, salezjanin i proboszcz świątyni, podkreśla duchowe i wspólnotowe zaangażowanie wiernych. „Za każdym razem, gdy Papież tu przyjeżdża, miasto zmienia się w miejsce świętowania” – mówi ksiądz proboszcz.

W centrum Castel Gandolfo znajduje się papieska parafia pod wezwaniem św. Tomasza z Villanueva, której patronem jest hiszpański augustianin. W czasie, gdy w miasteczku przebywa podczas letniego wypoczynku Papież Leon XIV, miejsc to staje się platformą spotkania, wiary i służby.
CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50

[ TEMATY ]

bp Antoni Długosz

Ruch Obrony Granic

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

"Kochana Matko, jak co wieczór przechodzimy do Ciebie, by powiedzieć Ci nasze małe prywatne troski, ale też i ukazać wielkie narodowe problemy. Przychodzimy, by prosić Ciebie o wstawiennictwo za nami u Twojego Syna. Dziś chcemy modlić się za obrońców naszych granic tych w mundurach strażników granicznych, żołnierzy, policjantów, celników, Wojska Obrony Terytorialnej, ale również wolontariuszy z Ruchu Obrony Granic tych, którzy bezinteresownie organizują patrole" – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję