Reklama

Święcenia diakonatu

Dla Wyższego Seminarium Duchownego im. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Drohiczynie czerwiec jest miesiącem wyjątkowym. Alumni V i VI roku przygotowują się wtedy już bezpośrednio do przyjęcia święceń - diakonatu i kapłańskich. Wyjeżdżają wcześniej na specjalne rekolekcje przewidziane przez prawo kanoniczne, by jeszcze raz przyjrzeć się swojemu powołaniu i życiu oraz by „pogadać” z Panem Bogiem w ciszy

Niedziela podlaska 29/2008

Uroczystość święceń diakonatu odbyła się 20 czerwca w katedrze pw. Trójcy Świętej w Drohiczynie. Mszę św. celebrował i święceń diakonatu udzielił bp Antoni Pacyfik Dydycz, pasterz diecezji.
Na początku Eucharystii ks. prał. Stanisław Ulaczyk, proboszcz katedry, przywitał wszystkich przybyłych kapłanów, siostry zakonne i pozostałych gości.
Po Liturgii Słowa do ołtarza przystąpił najpierw mający przyjąć posługę akolity al. Marian Konrad Klubiński. Obrzędu udzielenia posługi dokonał Ksiądz Biskup.
Następnie ks. Tadeusz Syczewski, rektor WSD, wezwał kandydatów do diakonatu: al. Karola Grabowskiego (Liw), al. Daniela Obzejtę (Platerów), al. Wojciecha Ryczkowskiego (Węgrów), al. Mariusza Szymanika (Sokołów Podlaski) oraz al. Mariusza Woltańskiego (Łochów), którzy odpowiadając: „Jestem”, wyrazili gotowość przyjęcia święceń kapłańskich pierwszego stopnia.
Następnie bp Dydycz wygłosił homilię. Przypomniał w niej istotę posłannictwa diakonów ustanowionych dla głoszenia Słowa Bożego i karmienia wiernych Ciałem Jezusa Eucharystycznego. „«Oto kładę moje słowa w twoje usta» - powiedział Pan Bóg do Proroka Jeremiasza. Dzisiaj Pan Bóg te sama słowa kieruje do przystępujących do święceń diakonatu - mówił Ksiądz Biskup. - Kim winien być diakon? Kim akolita? Apostoł Paweł w Liście do Tymoteusza odpowiada tak: «Są to ludzie godni, w mowie nieobłudni, niechciwi, utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu». Źródło, waga i cel posługi diakonatu są w Jezusie Chrystusie - mówił dalej Pasterz diecezji. - Wkraczacie na nowy stopień Chrystusowej miłości. On poświęcił wszystko - dobre imię i życie na ziemi. Uczynił to ze względu na nas, by nam ułatwić zrozumienie Bożej miłości i wejście w nią”.
Podczas właściwych obrzędów święceń kandydaci najpierw publicznie przyrzekli zachowywanie celibatu i codzienne odmawianie Liturgii Godzin. Następnie każdy z alumnów przystępujących do święceń diakonatu przyrzekł posłuszeństwo swojemu Biskupowi przez gest włożenia rąk w jego ręce. Wreszcie przyszedł czas leżenia krzyżem na posadzce katedry, którym przyszli diakoni tak wyraźnie wyrażają charakter swojej służby: pokornej, prostej i posłusznej. W tym czasie wszyscy zebrani w świątyni śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. Najważniejszą chwilą było nałożenie rąk przez Księdza Biskupa na głowy kandydatów. Gest ten odbywa się w ciszy. Po nim bp Dydycz wyśpiewał słowa modlitwy konsekracji diakonów, którzy następnie przyjęli szaty diakońskie - stułę zakładaną na lewe ramię i dalmatykę. Ksiądz Biskup przekazał każdemu diakonowi znak pokoju i wręczył księgę Ewangelii. Następnie nowo wyświęceni diakoni razem z Biskupem Antonim przystąpili do stołu eucharystycznego, by pierwszy raz w życiu służyć przy ołtarzu przez wykonywanie czynności diakońskich.
Na koniec Mszy św. Ksiądz Rektor podziękował Pasterzowi diecezji za udzielenie święceń diakonatu, a przybyłym gościom z kraju i z zagranicy za wspólną modlitwę. Ostatnie słowo należało do Księdza Biskupa, który pogratulował drohiczyńskiemu seminarium w tym tak ważnym dla niego dniu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję