Reklama

Będzie bazylika!

W sobotę, 26 lipca, podczas Sumy odpustowej o godz. 12 abp Józef Życiński odczyta akt nadający sanktuarium św. Anny w Lubartowie tytuł bazyliki mniejszej. Godność ta została przyznana lubartowskiej świątyni przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, która działa na mocy szczególnych uprawnień przyznanych jej przez Ojca Świętego Benedykta XVI

Historia lubartowskiej parafii sięga 1549 r., a pierwszy kościół pw. św. Anny zbudowano w 1603 r. Obecna fara wzniesiona została w latach 1733-38 z fundacji księcia Pawła Karola Sanguszki wg projektu Pawła Fontany i zachowała styl barokowy bez żadnych zmian. Urok tego stylu wyeksponowany został jeszcze bardziej po gruntownej konserwacji, którą w 1982 r. rozpoczął ówczesny proboszcz ks. Andrzej Tokarzewski. Szczególna troska o dom Boży towarzyszyła ks. prał. Tokarzewskiemu przez 25 lat jego administrowania parafią. Troska ta to nie tylko przestrzeń materialna, ale również duchowa. Rozwój kultu św. Anny wzmocnił się w latach 90. ubiegłego stulecia. Znamiennym był rok 1995, kiedy m.in. powołane zostało Bractwo św. Anny, powstała pieśń o „św. Annie Lubartowskiej Pani”, a górale wyrzeźbili figurę św. Anny, będącą wierną kopią obrazu z głównego ołtarza. W tym samym roku figura przedstawiająca św. Annę z małym Jezusem oraz Maryję otrzymała od bp. Ryszarda Karpińskiego trzy fatimskie korony i po raz pierwszy była niesiona w procesji odpustowej po ulicach miasta. Potem już rokrocznie w wigilię odpustu ogromna figura wędruje ulicami Lubartowa, otoczona rzeszą wiernych.
Dostrzegając te wszystkie dokonania, abp Józef Życiński podczas odpustu w 2000 r. ogłosił, że rozpocznie starania, by sanktuarium św. Anny stało się bazyliką. Tymczasem już 26 lipca 2003 r. Metropolita Lubelski dokonał koronacji obrazu św. Anny koronami papieskimi, a podczas odpustu w roku następnym powtórzył, że kontynuuje starania o tytuł bazyliki dla lubartowskiej fary. Kolejnym przejawem rozwijającego się kultu św. Anny było wprowadzenie od września 2004 r. w każdy czwartek o godz. 9.30 nabożeństwa do św. Anny, połączonego z Mszą św., zaś w każdy piątek o tej samej porze nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, również z Mszą św. Mocnym akcentem w życiu duchowym parafii było rozpoczęcie 26 lipca 2006 r. wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanej kaplicy. Stała obecność wiernych przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie świadczy o tym, że jest tutaj - jak pisał ks. Twardowski - „ścieżka niewielka, cichutka droga, by świat odrzucić i spojrzeć w oczy swojego Boga”. Rok 2007 był czasem zwieńczenia trudu budowy hospicjum, którą rozpoczął ks. prał. A. Tokarzewski, a zakończył administrujący parafią od grudnia 2005 r. ks. kan. Andrzej Majchrzak. Budynek i tablicę upamiętniającą śp. ks. Tokarzewskiego poświęcił 26 lipca abp Życiński, a jesienią hospicjum rozpoczęło pracę. Troska o godne umieranie to także przejaw pracy duszpasterskiej proboszczów parafii św. Anny.
Szczególne uroczystości odpustowe w roku bieżącym poprzedzone będą 9-dniową nowenną do św. Anny, która rozpocznie się 17 lipca o godz. 18. W dn. 23-25 lipca odbędą się rekolekcje, a w środę 23 lipca o godz. 18 zostanie odprawiona Msza św. na cmentarzu parafialnym. W ramach przygotowań przewidziane są również koncerty: 24 lipca (czwartek) wystąpi zespół „Capriccio”, a 25 lipca (piątek) „Wielki chór lubartowski”, znany już z występu podczas obchodów 3. rocznicy śmierci Jana Pawła II i „Schola Lubartoviensis”. Wspólnota parafialna razem z proboszczem ks. Andrzejem Majchrzakiem i księżmi pracującymi w parafii serdecznie zaprasza na uroczystości i powierza je orędownictwu św. Anny - patronki rodzin.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: modlitwa za żołnierzy z okazji Święta Wojsk Lądowych

2021-09-24 11:57

[ TEMATY ]

wojsko

Poznań

bp Józef Guzdek

żołnierze

ordynariat.wp.mil.pl

„Dziś trzeba powtórzyć nawoływanie do stawania w obronie honoru i dobrego imienia polskiego żołnierza, który z narażeniem zdrowia i życia strzeże granic ojczystego domu i służy sprawie pokoju tutaj i poza jego granicami” – mówił abp gen. Józef Guzdek z okazji Święta Wojsk Lądowych w poznańskiej katedrze.

Uroczystą Mszę św. pod przewodnictwem administratora apostolskiego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego koncelebrował bp Szymon Stułkowski, poznański biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję