Reklama

Sercańskie Dni Młodych

Niedziela lubelska 29/2008

Ponad 650 młodych osób z całej Polski zgromadziło się na XV Sercańskich Dniach Młodych, które odbyły w dn. 23-28 czerwca w Pliszczynie koło Lublina. Wpisane w cykl spotkań przeżywanych pod hasłem „Ku cywilizacji miłości”, zaczerpniętym od Jana Pawła II, a współgrającym z charyzmatem Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego, w tym roku podejmują temat drugiego z ośmiu błogosławieństw - „Błogosławieni, którzy się smucą...”.
Sercańskie Dni Młodych, zainicjowane w 1994 r., są trwałym punktem na wakacyjnym szlaku spotkań młodych z Bogiem. Przyjeżdża na nie młodzież po drugiej klasie gimnazjum z ośrodków prowadzonych przez Księży Sercanów, ale również osoby niezwiązane z nimi. Tematy poszczególnych spotkań na przestrzeni lat się zmieniały, natomiast od trzech lat jest realizowany program ośmiu błogosławieństw i pod tym kątem jest ustawiona idea tematyczna programu, warsztaty, praca w grupach i klucz w zapraszaniu gości. W tym roku, po dobrych doświadczeniach lat poprzednich, zmian w programie jest niewiele, natomiast nowością jest podjęcie tematu smutku. „Współcześnie promuje się radość, a smutek, cierpienie i trud są wypierane. My chcemy pokazać, że smutek jest obecny w życiu, a człowiek ma prawo być smutny” - mówi ks. Jarosław Grzegorczyk SCJ, jeden z organizatorów spotkania. Młodzi przez sześć dni próbowali zrozumieć i doświadczyć treści słów: „błogosławieni, którzy się smucą”, a następnie „albowiem będą pocieszeni”. Uczestnicy spotkania, w którym nie są akceptowane wszelkie formy używek i alkoholu oraz gdzie jest obowiązek uczestnictwa we wszystkich punktach programu, mieli zapewnioną wszechstronną pomoc w spotkaniu się z Bogiem. „Pomoc nie tylko w wymiarze duchowym ograniczającym się do Mszy św., czy sakramentu pokuty, ale jeśli potrzebują rozmowy, doświadczenia rówieśników, przeżywania sportu bez przekleństw i agresji, jest na to czas - mówi ks. Grzegorczyk. - Jest to punkt wyjścia do tego, aby po tym spotkaniu i doświadczeniu poszli do swoich środowisk i tam tworzyli cywilizację miłości”.
Chociaż uczestnicy mieszkają w namiotach i na pierwszy rzut oka mają zapewnioną pełną swobodę, Sercańskie Dni Młodych uczą m.in. odpowiedzialności, punktualności, sumienności chociażby przez to, że młodzi sami przygotowują posiłki, sprzątają, dbają o oprawę Mszy św. i nabożeństw oraz współtworzą warsztaty. „Jestem tu już trzeci raz i w przyszłym roku też przyjadę - mówi Kasia. - Dlaczego? Bo tu Kościół jest żywy i takie doświadczenie owocuje we mnie przez cały rok”. Uczestnikom tegorocznego SDM-u wiele do myślenia dało świadectwo niepełnosprawnych: Jana Meli, który kilka lat temu razem z Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny, oraz młodego księdza na wózku inwalidzkim Marka Bałwasa, który mówił: „Przysięgam wam, że jeśli nie miałbym Jezusa w sercu, nie byłoby mnie tutaj i nie uśmiechałbym się”.
Spośród wielu dobrych wspomnień uczestnicy spotkania w Pliszczynie zabierają ze sobą doświadczenie żywego Boga we wspólnocie Kościoła, a tego nic nie jest w stanie wymazać z pamięci.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: włodarze 10 gmin świętokrzyskich sprzeciwiają się szkalowaniu oblatów

2021-09-28 20:46

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

oblaci

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu

Sprzeciw wobec rozpowszechnianych w przestrzeni publicznej przez przeciwników zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego komunikatów szkalujących działalność Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu wyrazili 28 września we wspólnym stanowisku wójtowie i burmistrzowie 10 gmin zrzeszonych w Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Stanowisko wójtów i burmistrzów – członków Związku Gmin Gór Świętokrzyskich - w sprawie komunikatów związanych z planami zmiany granic Świętokrzyskiego Parku Narodowego, które pojawiają się w przestrzeni publicznej odnośnie do działalności Domu Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu poparł m.in. także wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz podczas konferencji pasowej w Kielcach.

CZYTAJ DALEJ

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

[ TEMATY ]

różaniec

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Niektórym wystarczają palce u rąk, inni przesuwają dziesięć ząbków na obrączce, najczęściej jednak są to drewniane czy perłowe paciorki. Osobliwym wydarzeniem jest od kilku lat Męski Różaniec na ulicach Lublina, Puław i Chełma. Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba. Różaniec to także nadzieja w tym życiu i na to drugie, dlatego idzie za nami aż do trumny. W różańcu są wszystkie nasze troski, te matczyne i ojcowskie za dzieci, te dziecięce za wiekowych rodziców, nasze polskie za Ojczyznę, kościelne za papieża i misjonarzy. I jest w różańcu pamięć o tych co odeszli do Pana Boga i za tych co od Niego odeszli; o tych, co daleko poza granicami i o tych, którzy prosili nas o westchnienie. Październik. Mamy tyle trosk do ogarnięcia i tyle nadziei do ożywienia.

CZYTAJ DALEJ

Młoda Polska Husaria

2021-09-28 20:27

[ TEMATY ]

ślubowanie

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie

Magdalena Lewandowska

28 uczniów włączonych zostało do społeczności Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, gdzie dziś odbyło się ślubowanie klas pierwszych – jednej o profilu mundurowym, drugiej o profilu ratowniczym. Na uroczystości obecny był m.in. abp Józef Kupny, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii ks. Marcin Werczyński, wychowawca i kierownik internatu KLO, przypomniał o sile i wyjątkowości polskiej husarii. I właśnie do nowych hufców husarskich przyrównał młodzież składającą ślubowanie: – Dzisiaj stanęliście po raz pierwszy w tej świątyni w nowych, czyściutkich mundurach. To wasze husarskie skrzydła, które mają wam przypominać, że jesteście dumą naszej ojczyzny, kwiatem naszego narodu, że jesteście tymi, którzy mają kształtować swoje serca, sumienia i umysły tak, aby Polska mogła cieszyć się lepszym jutrem. Bo to właśnie w waszych sercach jest zamknięta nasza nadzieja na lepsze jutro Polski i Kościoła!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję