Reklama

Proklamacja Kolegiaty w Wolborzu

Znamię powrotu do źródeł życia i źródeł swojego kapłaństwa miała wizyta abp. Władysława Ziółka, metropolity łódzkiego, w rodzinnym Wolborzu.
W niedzielę 6 lipca w kościele pw. św. Mikołaja w Wolborzu odbyły się uroczystości związane z 50-leciem przyjęcia sakramentu kapłaństwa przez Pasterza Kościoła łódzkiego. Tego dnia Ksiądz Arcybiskup, odpowiadając na prośby i oczekiwania wiernych, przywrócił kościołowi św. Mikołaja tytuł kolegiaty, utracony przez świątynię w roku 1819 w następstwie decyzji władz carskich.
Msza św. dziękczynna, której przewodniczył Dostojny Jubilat, rozpoczęła się o godz. 12 od wejścia procesji liturgicznej do świątyni. W orszaku szli przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza, asysty parafialnej, druhowie straży pożarnej, poczty sztandarowe, kapłani diecezjalni i zakonni, a wśród nich księża dziekani: piotrkowski - ks. prał. Stanisław Socha, tomaszowski - ks. prał. Stanisław Grad, wolborski - ks. kan. Grzegorz Gogol. Na uroczystość przybyli także reprezentanci lokalnych władz samorządowych, siostry zakonne oraz parafianie z Wolborza i okolicznych miejscowości: dzieci, młodzież, dorośli.
Na wstępie miejscowy proboszcz, ks. kan. Grzegorz Gogol powitał Księdza Arcybiskupa i poprosił go o przewodniczenie Liturgii. Podkreślił, że wspólnota parafialna z Wolborza, rodzinnej parafii Dostojnego Jubilata, gorliwie włączyła się w modlitewne dziękczynienie, gratulacje i życzenia, gromadząc się licznie wokół swego wielkiego Krajana zarówno podczas czerwcowych uroczystości w bazylice archikatedralnej, jak i w kościele parafialnym. Po wystąpieniu Księdza Proboszcza reprezentanci zespołów parafialnych oraz wielu różnych środowisk złożyli abp. Władysławowi Ziółkowi gratulacje i życzenia, za które wzruszony Jubilat serdecznie podziękował.
W pięknej homilii Pasterz Łódzki przypomniał m.in., że w wolborskim kościele przez obmycie wodą chrzcielną i namaszczenie olejem świętym został włączony do Chrystusowego Kościoła. Tu 6 lipca w 1944 r. przyjął pierwszą Komunię św. W tej świątyni umocniony łaską misji świętych, prowadzonych przez Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa w 1949 r., podjął prawie ostateczną decyzję, aby zostać kapłanem. Studia w seminarium duchownym odbywał w czasach reżimu komunistycznego. Jednak seminaryjni wychowawcy bardzo dobrze przygotowali przyszłych kapłanów, ażeby pozostali wierni Chrystusowi, Kościołowi i umiłowanemu narodowi polskiemu.
Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa abp Ziółek poświęcił obraz przedstawiający św. Mikołaja, patrona wolborskiej kolegiaty. Dzieło jest darem Księdza Arcybiskupa przeznaczonym do głównego ołtarza świątyni. 13 lipca rozpoczął się w kolegiacie wolborskiej festiwal muzyczny, zorganizowany w hołdzie abp. Władysławowi Ziółkowi z racji 50-lecia jego kapłaństwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję