Reklama

Kolorowe lato

Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej „Oratorium” przy parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Pabianicach to stowarzyszenie, którego podstawowym zadaniem jest praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży oparta o system prewencyjny św. Jana Bosko

Niedziela łódzka 29/2008

Oratorium” zajmuje się dziećmi i młodzieżą trudną, z rodzin patologicznych i zagrożonych nałogami, a także rozciąga opiekę duszpasterską i wychowawczą nad niepełnosprawnymi. Stowarzyszenie posiada rozległą bazę lokalową (kawiarnia, pracownia komputerowa, sala sportowa, sala teatralna, pracownia plastyczna, czytelnia, sale do spotkań w grupach), dzięki czemu jest w stanie realizować różnorodne zadania w zakresie dydaktyczno-pedagogicznym. Stowarzyszenie posiada także Ośrodek Kolonijny w Woli Pszczółeckiej k. Szczercowa, w którym organizuje corocznie kolonie letnie dla dzieci i młodzieży, także z rodzin biednych, dysfunkcyjnych, niepełnych i zagrożonych patologią społeczną. W ciągu wakacji organizowane są cztery turnusy, jeden turnus trwa dwa tygodnie. Także i w tym roku odbywają się takie kolonie.
Kadra wychowawców, która pracuje wolontaryjnie, przygotowana fachowo na kursach przygotowawczych do kolonii, rekrutuje się spośród nauczycieli, katechetów, studentów, a także personelu medycznego. Dzieci objęte wypoczynkiem organizowanym przez „Oratorium” pochodzą w większości ze środowisk korzystających ze wsparcia pomocy społecznej; kierowane są także przez pedagogów szkolnych oraz księży proboszczów lub katechetów.
Cel programu letnich kolonii to praca nad wychowaniem dzieci i ich psychofizycznym rozwojem w warunkach bezpiecznej koegzystencji w grupie koleżeńskiej pod opieką i przy wsparciu przygotowanej kadry wychowawców, dostarczenie dzieciom okazji do przeżycia pozytywnych doświadczeń społecznych korygujących obraz siebie, szansa odreagowania napięć oraz nabycia umiejętności, które są ważne w kontaktach społecznych. To także objęcie pomocą materialną i opiekuńczo-wychowawczą oraz resocjalizacja dzieci z rodzin patologicznych, przybliżenie tym dzieciom istoty i źródeł problemów w ich rodzinach oraz nauczenie sposobów radzenia sobie ze stresami życia codziennego.
Szczegółowymi formami realizacji programu są: wycieczki, zwiady po okolicy, spotkania i pogadanki, gry i zabawy sportowe, spotkania z prelegentami - funkcjonariuszami porządku publicznego (straż pożarna, policja, leśnicy), prelekcje w grupach na temat mechanizmów uzależnień. Dzieci mają także zorganizowane kursy jazdy konnej i języka angielskiego.
Preferowanymi metodami pracy na koloniach są: konkursy (muzyczne, plastyczne, recytatorskie, pantomimiczne), quizy o tematyce ekologicznej, przyrodniczej, krajoznawczej, humanistycznej, montaże poetyckie, zajęcia rekreacyjno-sportowe, prelekcje tematyczne z dyskusją i dziecięcym przedstawieniem, ekologiczne olimpiady sportowe, zwiad ekologiczny po lesie, nauka piosenki ekologicznej, aktywny udział we Mszy św. pod gołym niebem w otoczeniu przyrody.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk nowym biskupem bydgoskim

2021-09-21 12:05

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

Papież Franciszek mianował biskupem bydgoskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztofa Włodarczyka - poinformowała w komunikacie Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Poniżej tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję