Reklama

W drodze na Jasną Górę

Niedziela rzeszowska 29/2008

Każdego roku od 31 lat mieszkańcy ziemi podkarpackiej na początku sierpnia wyruszają w Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. 10 dni pielgrzymowania, 300 km, różna pogoda wyzwalają pewne emocje. Jednak nie tylko o emocje idzie w pielgrzymowaniu. Dlatego organizatorzy Pielgrzymki Rzeszowskiej, jak ewangeliczny ojciec rodziny, starają się zastawiać w czasie tych rekolekcji w drodze stół, który jest podobny do poprzednich lat, i inny, ponieważ zmieniają się czasy, ludzie i problemy. Tym novum pozostaje zawsze program duszpasterski, realizowany lepiej lub gorzej podczas tych szczególnych dni.
W bieżącym roku Kościół święty bardzo hojnie zastawia przed nami tematy do rozważania i przemodlenia. Na pierwszy plan wysuwa się hasło roku duszpasterskiego w Polsce „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Kto jest uczniem Chrystusa, od kiedy, jakie ma prawa, a może przywileje, jakie obowiązki i jakie nadzieje? Te problemy będą podejmować kaznodzieje i konferencjoniści.
Od 8 grudnia ub.r. aż do uroczystości Niepokalanego Poczęcia w roku bieżącym trwać będzie rok maryjny, związany ze 150. rocznicą objawień Matki Bożej w Lourdes. Osiemnaście zjawień, od 11 lutego do 16 lipca 1858 r., w cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryja przedstawia się Bernadetcie „Ja jestem Niepokalane Poczęcie”. Co wiemy o przesłaniu z Lourdes i o dniu dzisiejszym tego szczególnego miejsca w zdechrystianizowanej Francji? A Lourdes ciągle promieniuje, obdarza nadzieją, nierzadko w cudowny sposób.
29 czerwca Benedykt XVI otworzył Rok św. Pawła, który trwać będzie do przyszłego roku. Ten Apostoł Narodów tak często do nas mówi poprzez drugie czytania niedziel i uroczystości. Czy rozumiemy, co mówi do nas - ludzi XXI wieku? Mogą nam pomóc w zrozumieniu Listy św. Pawła, które otrzymamy w Ociece, abyśmy się zanurzyli w nie w prywatnej lekturze. Nowe światło na czytanie i rozumienie Biblii rzuci Synod Biskupów, który odbędzie się w październiku br.
Niech Boże błogosławieństwo i wstawiennictwo Maryi towarzyszą wszystkim (...). Niech rzucane słowa, pielgrzymi trud i modlitwa wydadzą piękne owoce. Wszystkim z serca błogosławię.

Słowo bp. Edwarda Białogłowskiego, które ukazało się w „Przewodniku pielgrzyma”, przed 31. Pieszą Pielgrzymką Rzeszowską na Jasną Górę

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Zaprośmy Maryję do naszego życia, abyśmy sami nie dźwigali naszych problemów

2021-09-26 17:47

[ TEMATY ]

Maryja

Stock.Adobe

Zaprośmy Maryję Wspomożenie Wiernych do naszego życia, żebyśmy naszych spraw i problemów nie musieli dźwigać sami - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy św. w bazylice w Twardogórze z okazji zakończenia obchodów 25-lecia koronacji figury Wspomożycielki Wiernych i 75–lecia posługi salezjanów w Twardogórze.

Witając biskupa, pielgrzymów i parafian salezjanin ks. Krzysztof Bucyk, kustosz twardogórskiego sanktuarium przypomniał wydarzenia związane z przygotowaniem koronacji, która miała miejsce 24 września 1995 r. Zaznaczył, że dzieło to dokonało się dzięki zaangażowaniu pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały i ówczesnego proboszcza ks. Józefa Kawalca.

CZYTAJ DALEJ

Spotkać młody Kościół

2021-09-27 09:37

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

archiwum KSM

KSM-owicze z naszej diecezji wybrali się na pielgrzymkę do Zabawy, gdzie znajduje się sanktuarium ich patronki bł. Karoliny Kózkówny. Po drodze zwiedzili Kraków.

Pierwotnie miał to być wyjazd na Wielką Chwałę, ogólnopolski zlot KSM. Niestety, wydarzenie musiało zostać odwołane. To jednak nie przeszkodziło młodym diecezjanom w spotkaniu ze swoją patronką. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję