Reklama

Pielgrzymkowy czas

Po raz XVII wyruszy z Jaworzna, Sosnowca i Olkusza Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Do Jasnogórskiej Pani podążą głównie ludzie młodzi, bo do nich przede wszystkim jest skierowana propozycja pielgrzymowania. Tegoroczne hasło pielgrzymki brzmi: „Bądźmy uczniami Chrystusa”

Złota myśl towarzysząca pątnikom brzmi: „Na Pielgrzymce Ty dajesz swój czas Bogu, ale Bóg daje się Tobie”. Pielgrzymka oficjalne rozpocznie się 9 sierpnia w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu. O godz. 8.30 bp Adam Śmigielski będzie przewodniczył Mszy św. z udziałem zgromadzonych pielgrzymów i wiernych, którzy tradycyjnie przychodzą na to modlitewne spotkanie, aby pożegnać pielgrzymów. Po Mszy św. ok. godz. 10 pielgrzymi wyruszą na trasę pielgrzymki. Dzień wcześniej, 8 sierpnia, wyruszą cztery grupy pielgrzymów, dwie z Jaworzna i dwie z Sosnowca i Będzina. Grupy z Jaworzna przyjdą 8 sierpnia wieczorem do Olkusza i tu pielgrzymi będą zaproszeni przez mieszkańców na nocleg do swoich domów. W pozostałych bowiem dniach razem ze wszystkimi pielgrzymami będą nocować w namiotach. Grupy z Sosnowca i Będzina dołączą do zasadniczej grupy pielgrzymki wieczorem, 9 sierpnia w Podzamczu k. Ogrodzieńca. Dalsza trasa pielgrzymki dla wszystkich grup będzie wspólna. Przewiduje się, że w tegorocznej pielgrzymce weźmie udział ok. 2000 osób. Pielgrzymka zakończy się 13 sierpnia. „O godz. 15 wejdziemy na Jasną Górę, a o godz. 20 pielgrzymi będą uczestniczyć we wspólnej Mszy św. razem z diecezją radomską, kielecką i włocławską przed Szczytem Jasnej Góry. Pod koniec tej Mszy św. Apel Jasnogórski poprowadzi biskup sosnowiecki Adam Śmigielski” - wyjaśnia kierownik pielgrzymki ks. prał. Henryk Januchta.

Odrobina historii

Reklama

Tradycja pielgrzymki z Olkusza sięga roku 1982. Wówczas to młodzież z Olkusza i okolic po raz pierwszy wzięła udział w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Ponieważ Olkusz i okoliczne parafie wchodziły wtedy w skład diecezji kieleckiej, pątnicy wyruszyli na pielgrzymi szlak w Wiślicy w grupie amarantowej Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej. I tak z roku na rok dzięki zaangażowaniu kapłanów pracujących w Olkuszu liczba pątników powiększała się. W 1992 roku po podziale administracyjnym polskiego Kościoła w nowo powstałej diecezji sosnowieckiej oprócz Zagłębia znalazły się dekanaty Olkusz, Wolbrom, Sułoszowa, Pilica i Sławków. Od tej chwili rozpoczyna się nowy rozdział w historii pielgrzymki. Bp Adam Śmigielski tworząc struktury nowej diecezji, podjął decyzję o kontynuowaniu zwyczaju pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Odtąd każdego roku, w sierpniu, dwie kolumny pielgrzymki wyruszają na Jasną Górę w dwóch terminach. W dniach 8-13 sierpnia idą do Matki Bożej Jasnogórskiej pielgrzymi z Olkusza, a w dniach 23-26 sierpnia pątnicy z Pielgrzymki Zagłębiowskiej.

Przewodnicy grup i ekwipunek

W tym roku pielgrzymi będą szli na Jasną Górę w 11 grupach. Zapisy we wszystkich parafiach diecezji. Co zabrać ze sobą? „Po pierwsze modlitewne nastawienie i pogodę ducha. Potrzebny będzie jeszcze plecak, karimata, śpiwór, namiot. Ważne są osobiste leki! Może się przydać, ale nie musi plaster, bandaż, woda utleniona, środki przeciwbólowe. Koniecznie trzeba mieć nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Buty to absolutna podstawa - najlepiej dwie pary, rozchodzonych, sprawdzonych butów. Ubranie wierzchnie też musi być praktyczne i stosowne. Powinniśmy też zabrać coś odświętnego na czas pobytu na Jasne Górze. Może się przydać płaszcz przeciwdeszczowy” - wyjaśnia ks. Henryk Januchta. Każdy pielgrzym musi mieć także dokumenty, legitymację pielgrzyma i identyfikator. Nie powinniśmy zapomnieć o różańcu, książeczce do nabożeństwa czy śpiewniku.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Już jutro rozpocznie się Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-24 11:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

małżeństwo

Adobe.Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze odbędzie się w dniach 25-26 września 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowić będzie centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia. Będzie okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami.

Pielgrzymka rozpocznie się Mszą św. w Kaplicy Matki Bożej w sobotę, 25 września o 15.30 Celebrować ją ma bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Zawieszono ruch lotniczy w La Palmie; ewakuacja ludności po nasileniu erupcji wulkanu

2021-09-24 20:28

[ TEMATY ]

Hiszpania

wybuch

wulkan

PAP

Władze Wysp Kanaryjskich nakazały w piątek zawieszenie ruchu powietrznego nad wyspą La Palma, gdzie w niedzielę doszło do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja. Nasilona erupcja doprowadziła do ogłoszenia ewakuacji kolejnych miejscowości na hiszpańskiej wyspie.

W opublikowanym w piątek po południu komunikacie rząd regionalny Wysp Kanaryjskich podał, że ruch lotniczy na wyspę został wstrzymany z powodu nasilenia się emisji gazów wydostających się z wulkanu. Sięgają one już wysokości 4500 metrów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję