Reklama

30. Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę

„Bądźmy uczniami Chrystusa”

W poniedziałek, 4 sierpnia, o godz. 6 w toruńskiej katedrze Świętych Janów Mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego rozpocznie się 30. Piesza Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę. O godz. 7.30 pątnicy udadzą się w drogę

Niedziela toruńska 29/2008

Pielgrzymka będzie okresem szczególnych rekolekcji w drodze. Każde rekolekcje są czasem modlitwy, pokuty i refleksji nad najważniejszymi sprawami życia. Istotną rolę spełniają konferencje. W tym roku analizować będziemy hasło roku duszpasterskiego: „Bądźmy uczniami Chrystusa”. Pomagać nam w tym będzie św. Paweł Apostoł, jego przykład i nauczanie, które podejmujemy także z okazji trwającego roku Apostoła Narodów. Wsłuchując się w konferencje, będziemy się uczyć od św. Pawła, jak żyć w rodzinie, głosić Dobrą Nowinę, umiłować Ojczyznę i odczytać swoje powołanie oraz jak być ewangelicznym dzieckiem.
Na tegorocznych znaczkach widnieje Oblicze Chrystusa z Manoppello, które będzie nam przypominało zaproszenie Pana Jezusa skierowane do każdego z nas, by być Jego uczniem.
Pielgrzymka, jak zwykle będzie okazją, aby na kilka dni oderwać się od spraw tego świata, które tak często nas intrygują, a skupić się na tym, co w życiu tak na prawdę najbardziej się liczy. Dzięki tym rekolekcjom w drodze pewnie wielu na nowo odczyta swoje miejsce na tym świecie i życiowe powołanie. Być może dla niektórych będzie okazją do odkrycia swojego powołania do służby Bogu w kapłaństwie czy w zakonie, a dla innych - powołania do pracy z innymi ludźmi w różnych zawodach w stanie świeckim. Tegoroczna pielgrzymka będzie także czasem modlitwy w intencjach Kościoła, świata. Przez 30 lat pątnicy z Torunia przez modlitwę i pokutę niosą pomoc Ojcu Świętemu, najpierw Janowi Pawłowi II, a teraz Benedyktowi XVI. Chcemy prosić o szybkie wyniesienie do chwały ołtarzy Papieża Polaka.
Pielgrzymi przez 10 dni mają do pokonania 300 km pieszej wędrówki. Na Jasną Górę dotrą 13 sierpnia ok. godz. 7. Podczas drogi są podejmowani przez mieszkańców miast i wiosek, przez które przechodzi pielgrzymka. Spodziewamy się udziału ok. 1 tys. pielgrzymów z Torunia i 300 z ziemi lubawskiej. Aktualne informacje znajdują się na oficjalnej stronie: www.pielgrzymka.diecezja.torun.pl.
Wspólnie z pielgrzymami z Torunia wyjdą 4 grupy pielgrzymki diecezji pelplińskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do chorych: krzyż mówi nam o miłości

2021-09-17 16:36

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

chorzy

Karol Porwich /Niedziela

– Krzyż mówi nam o miłości, która jest darem dla nas – powiedział abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. w czasie Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych do Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile.

Abp Jędraszewski zwrócił uwagę, że miłość Boga do człowieka przybrała kształt daru, którym jest Jego Jednorodzony Syn. Przyjęcie tego daru, którym jest Jezus Chrystus, jest warunkiem zbawienia człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję