Reklama

Parafia - wspólnota wspólnot

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie, którą 23 maja wizytował bp Piotr Libera, jest parafią młodą. Erygował ją 21 lipca 1997 r. bp Zygmunt Kamiński

Niedziela płocka 30/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pracami związanymi z budową tymczasowej świątyni kierował pierwszy proboszcz parafii ks. Jerzy Ławicki. Budowę kaplicy i domu parafialnego rozpoczęto 4 października 1997 r. Już 21 czerwca 1998 r. odbyło się poświęcenie tymczasowego kościoła, a w 1999 r. został oddany do użytku dom parafialny. Jak mówi obecny proboszcz ks. kan. Wojciech Hubert, „życzliwość, ogromne zaangażowanie parafian i kapłanów sprawiły, iż pierwsza wizytacja odbyła się 29 lipca 2002 r. w nowym kościele”.

Życie parafialne

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie jest parafią miejsko-wiejską i liczy 8700 mieszkańców. Jak mówi Ksiądz Proboszcz, parafianie są serdecznie związani ze swoim kościołem i kapłanami. Na Mszę św. w niedziele i święta uczęszcza przeciętnie ok. 30% parafian, do Komunii św. przystępuje ok. 1200 osób. Niedzielna Msza o godz. 15.30 jest w ciągu roku szkolnego odprawiana dla grup dzieci i młodzieży przygotowujących się do: I Komunii św., odnowienia przyrzeczeń chrztu św. i sakramentu bierzmowania, a po niej odbywają się dla tych grup spotkania formacyjne.
Wierni dość licznie uczestniczą w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. W każdy piątek adoracja Najświętszego Sakramentu rozpoczyna się Koronką do Miłosierdzia Bożego o godz. 15 i kończy Eucharystią o godz. 17; kilka razy w roku parafianie uczestniczą w adoracji, która kończy się o godz. 21. Nabożeństwa okresowe: majowe, różaniec czy Droga Krzyżowa gromadzą dużą liczbę wiernych. Ważnym wydarzeniem w życiu religijnym parafii jest uroczystość odpustowa w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Droga Krzyżowa po V niedzieli Wielkiego Postu, procesja Bożego Ciała i piesza pielgrzymka do Skępego organizowane są co roku razem przez obie parafie Gostynina.
Katecheza na terenie parafii prowadzona jest we wszystkich szkołach: Szkole Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1, Gostynińskim Centrum Edukacyjnym (dawna „budowlanka”), Liceum Ogólnokształcącym Płockiego Uniwersytetu Ludowego oraz Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Sierakówku. Na terenie parafii znajdują się także: Szpital Psychiatryczny, Regionalny Ośrodek Psychiatrii Sądowej (obydwa w Zalesiu) oraz Dom Pomocy Społecznej w Gostyninie. Wszystkie te ośrodki są objęte stałą opieką duszpasterską. Poradnictwo rodzinne prowadzi katechetka Ewa Kostkiewicz, przygotowując spotkania dla narzeczonych.
Wyrazem życia duchowego parafii są powołania: w ubiegłym roku tutejsza wspólnota przeżywała prymicję ks. Piotra Oszczyka, a w tym roku 17 maja Łukasz Kwiatkowski jako kleryk franciszkański otrzymał święcenia diakonatu.
„Większość rodzin naszej parafii to ludzie szlachetni, uczynni i zaangażowani - mówi Ksiądz Proboszcz. - To nie znaczy, że nie należy widzieć i tych stojących niejako na uboczu czy obojętnych. Problemem w minionych latach stało się bezrobocie, co spowodowało migrację zarobkową do krajów zachodniej Europy - najwięcej do Belgii, Anglii, Niemiec i Irlandii. W jakiś sposób znakiem naszych czasów są coraz częstsze przypadki związków bez sakramentu małżeństwa, a także żądania chrztu dzieci, które narodziły się w tych związkach”.
„Życie naszej parafii to także sprawy materialne i głównie dbałość o to wszystko, co powstało z tak wielkim trudem. Większość kosztów związana jest z bieżącym funkcjonowaniem kościoła, koniecznymi remontami i naprawami” - mówił w wizytacyjnym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa rozpoczęła się od śniadania, w którym oprócz kapłanów pracujących w parafii uczestniczyli rodzice pochodzących z niej księży i kleryków. Kolejnym punktem programu było spotkanie z pensjonariuszami, dyrekcją i pracownikami Domu Pomocy Społecznej, a następnie - z dziećmi i wychowawcami Domu Dziecka (na spotkanie zaproszeni zostali także burmistrz miasta, wójt i starosta powiatu). O godz. 11.30 Biskup Piotr spotkał się z młodzieżą niepełnosprawną w Warsztatach Terapii Zajęciowej prowadzonych przez Caritas Diecezji Płockiej.
Po obiedzie Ksiądz Biskup spotkał się w kościele z grupami i stowarzyszeniami działającymi w parafii, po czym miało jeszcze miejsce spotkanie z radami parafialnymi i pracownikami kościelnymi. „Jestem pod wrażeniem liczby wspólnot, które pracują w parafii pw. Bożego Miłosierdzia. Na waszym przykładzie sprawdza się określenie, że parafia jest wspólnotą wspólnot. Wy jesteście żywym tego przykładem - powiedział do członków grup i stowarzyszeń Biskup Płocki. - Cieszę się także z różnorodności wiekowej tych wspólnot: od dzieci, przez młodzież i dorosłych, na seniorach kończąc. Myślę, że to bardzo istotne, by starsi przekazywali młodemu pokoleniu ten zapał, entuzjazm dla sprawy Bożej”.
Zwieńczeniem wizytacji była uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Biskup Piotr udzielił sakramentu bierzmowania przygotowanej młodzieży. Po kolacji Ksiądz Biskup spotkał się jeszcze z pracującymi w parafii kapłanami.

Grupy parafialne

Jak w każdej parafii, również i tutaj działa rada parafialna, wspomagająca proboszcza w podejmowaniu decyzji.
Liturgiczna Służba Ołtarza liczy 40 ministrantów; do włączenia w grupę przygotowuje się 15 kandydatów. Ministranci nie tylko modlą się, ale również razem uprawiają sport: ich reprezentacja zajęła pierwsze miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych w dekanalnym turnieju piłki nożnej.
W parafii działa także licząca 7 osób grupa dorosłych lektorów, czytających słowo Boże w czasie Mszy św.
Asysta procesyjna działa w obecnym składzie od 2005 r., rok później zostały zakupione stroje procesyjne. Procesje odbywają się od Wielkanocy do października w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, w Boże Ciało i oktawę oraz uroczystość odpustową w parafii.
Ognisko Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci istnieje od 31 października 1999 r. Obecnie liczy 33 uczniów. Koło wspiera misje modlitwą, ofiarą i wyrzeczeniami.
W Szkole Podstawowej nr 1 działają: Koło Biblijne (dla klas IV-VI) oraz Koło Małego Apostoła dla klas III. Oprócz głębszego poznawania Biblii członkowie kół poznają również głębiej tematykę świąt przypadających w danym okresie roku liturgicznego, przygotowują także przedstawienia adwentowe i wielkopostne dla szkoły, parafii i dla innych instytucji.
Parafialne Koło Caritas powstało w grudniu 2000 r. Obecnie działają w nim 4 panie. Zajmują się głównie pomocą ludziom biednym i niezaradnym, rozdając żywność i środki higieniczne, szczególnie w okresie świąt, organizują także dla dzieci w wieku szkolnym jednodniowe wycieczki krajoznawcze.
Młodzieżowe Koło Charytatywne działa od 2001 r. Owocem pracy koła są systematyczne spotkania z osobami niepełnosprawnymi w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Członkowie grupy zajmują się także pomocą dla rodzin najuboższych, przygotowują paczki świąteczne. Pełnią także wolontariat w domu dziecka oraz przedszkolu.
Wspólnotę Żywego Różańca tworzy 6 róż, czyli razem 120 osób - zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Oprócz odmawiania Różańca członkowie kół gromadzą się również na spotkaniach formacyjnych; ponadto w każdy piątek uczestniczą w adoracji Najświętszego Sakramentu. Z dobrowolnych składek wspólnota ufundowała chorągiew procesyjną. Organizuje również pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, a także bierze udział w „wieczernikach maryjnych” w sanktuarium w Oborach.
W parafii działa także Młodzieżowe Koło Różańcowe, liczące 16 członków.
Apostolat „Margerytka” to grupa osób, która przez 7 dni w tygodniu modli się za kapłanów. Pierwsza „Margerytka” została tu założona 15 lipca 2003 r. Apostolat w parafii pw. Miłosierdzia Bożego otacza modlitewną opieką 23 księży.
Zespół muzyczny „Vox Spei” istnieje już ponad 15 lat i obecnie liczy 8 osób. Swoją działalność zaczynał jeszcze w parafii pw. św. Marcina. Dziś członkowie zespołu mieszkają także w innych miejscowościach (w Sochaczewie czy Lucieniu), ale swoim śpiewem nadal służą w parafii.
Chór parafialny działa 8 lat i liczy 19 osób: 14 kobiet i 5 mężczyzn. Zgodnie z wezwaniem parafii, chór wykonuje pieśni oparte na modlitwach św. s. Faustyny, do których muzycy napisali melodie.
Wspólnota rodzin katolickich z problemami alkoholowymi istnieje od października 2004 r. Spotkania, w czasie których jej członkowie rozważają przykazania Boże w odniesieniu do własnego życia, odbywają się co 2 tygodnie. Wspólnota wyrosła z doświadczeń grup AA i Al-Anon. Oprócz spotkań w parafii w sierpniu wyjeżdżają do Gietrzwałdu na tygodniowe spotkania formacyjne, natomiast w zimie - do Zakroczymia na trzydniowe spotkania noworoczne.
W parafii działają także 2 grupy Anonimowych Alkoholików. Ich członkowie uczestniczą w spotkaniach w salce parafialnej przy kościele i w szpitalu w Zalesiu.
Z parafią współpracuje także Związek Harcerzy Rzeczpospolitej. 33. Gostynińska Drużyna Harcerzy powstała w 2004 r., natomiast 33. Gostynińska Drużyna Harcerek - w 2005 r. Drużyny liczą w sumie ok. 40 osób. Harcerze biorą udział w uroczystościach parafialnych, w Drodze Krzyżowej ulicami miasta oraz procesji Bożego Ciała.
Na spotkanie z Księdzem Biskupem przybyli także przedstawiciele organizacji kombatanckich ze swoim sztandarem, z którym biorą udział we wszystkich ważnych uroczystościach religijno-patriotycznych. Owocem współpracy organizacji z obydwoma gostynińskimi parafiami są pamiątkowe tablice umieszczone w kościołach.

(Oprac. TO)

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Gostyninie

Patron parafii: Bóg w tajemnicy swojego Miłosierdzia
Tytuł kościoła: kościół parafialny tymczasowy pw. Miłosierdzia Bożego
Kaplica: w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym (Gostynin-Zalesie)
Dekanat: gostyniński
Miejscowości: Gostynin (część), Brzozówka, Drzewce, Leśniewice, Lipa, Lisica, Marianów, Osada, Sałki, Sierakówek, Skoki, Stanisławów, Strzałki
Proboszcz: ks. kan. Wojciech Hubert
Wikariusze: ks. Robert Głuchowski, ks. Rafał Michalak, ks. Kazimierz Majewski
Katecheci: Robert Idzikowski, Krystyna Janiszewska, Ewa Kostkiewicz, Elżbieta Marciniak, Dorota Stępniak, Iwona Sudomir
Organista: Andrzej Oniśk
Zakrystian: Henryk Dąbrowski
W parafii działają: zespół muzyczny, ministranci, Koło Misyjne Dzieci, Koło Biblijne, Młodzieżowe Koło Charytatywne, harcerze, Parafialne Koło Charytatywne, koła Żywego Różańca, „Margerytki” - dzieło modlitewnego wsparcia, lektorzy dorośli, chór, asysta procesyjna, Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie
Współpraca: dwie grupy Anonimowych Alkoholików, wspólnota rodzin z problemami alkoholowymi, stowarzyszenie kombatantów
Msze św. w niedzielę: 7, 9, 11, 12.30, 15.30, 17

2008-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

2024-04-15 13:58

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 16, 5-11.

Wtorek, 7 maja

CZYTAJ DALEJ

Pokochał na dobre i na złe

Niedziela Ogólnopolska 40/2010, str. 18-19

zaciszegwiazd.pl

Zwielkiego okna sypialni swego nowego góralskiego domu Halina i Jacek Zielińscy widzą Giewont. Wprowadzili się tu niedawno, cieszą się ze swej pięknej sypialni jak nowożeńcy. A przecież pokochali się na dobre i na złe dość dawno temu. Są małżeństwem 39 lat.
„Skaldowie” zawsze żyli między Krakowem a Tatrami, co słychać w ich muzyce. Jacek i Andrzej Zielińscy urodzili się i wychowali w Krakowie, ale ich mama to góralka z Zakopanego. Do Zakopanego jeździli więc na wszystkie święta, na wakacje, na narty, byli tu u siebie.
Trzy lata temu obok dawnego domu rodziców Jacek pobudował piękną, stylową chatę z bali. Jest w niej aż jasno od drewna. Halina zadbała o wystrój i liczne góralskie ozdoby, a także piękny ogród z kapliczką z Jezusem Frasobliwym. I znów cała rodzina ma dokąd przyjeżdżać na święta i wakacje.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję