Reklama

Św. Paweł, rodzina i powołanie

Postać św. Pawła Apostoła, rodzina i odkrywanie powołania - to główne tematy, które będą towarzyszyć katechizacji w roku szkolnym i katechetycznym 2008/2009

Ruszył kolejny rok szkolny i katechetyczny. Od 2 września po uroczystościach inauguracyjnych, po szkolnych apelach na rozpoczęcie roku szkolnego przyszedł czas na zwyczajną pracę szkoły. Na nauczanie i wychowanie młodego pokolenia. Po raz kolejny w ten wysiłek budowania umysłów i serc dzieci i młodzieży włącza się Kościół przez dzieło katechizacji.
Za katechezę dzieci i młodzieży na Podbeskidziu jest odpowiedzialny Wydział Katechetyczny Kurii Bielsko-Żywieckiej. Jego zadaniem jest koordynacja pracy katechetów i czuwanie, by nauczanie religii w szkołach odbywało się w ramach zarządzeń i programów ustalonych przez Konferencję Episkopatu Polski i przebiegało zgodnie z obowiązującym polskim prawem oświatowym.
- W roku szkolnym i katechetycznym 2008/2009 pojawią się trzy główne tematy, które odcisną piętno na tegorocznym nauczaniu - mówi dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Marek Studenski - św. Paweł, rodzina i temat powołania chrześcijańskiego.
W związku z ogłoszonym przez Papieża Benedykta XVI Rokiem św. Pawła katecheza będzie przybliżać młodemu pokoleniu postać i dziedzictwo Apostoła Narodów. Trzy główne konkursy - Olimpiada Teologii Katolickiej, Śląski Konkurs Biblijny i Ekumeniczny Konkurs Wiedzy Biblijnej „Jonasz” - będą dotyczyć właśnie spuścizny Apostoła Narodów. Mówiąc o konkursach, trzeba także wspomnieć, że jest przygotowywany konkurs dla uczniów szkół średnich w związku z 30. rocznicą wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Drugim ważnym tematem jest rodzina. Ponieważ przeżywamy w naszej diecezji Rok Rodziny, stąd ta tematyka będzie podejmowana zarówno w katechezie szkolnej, jak i przyparafialnej.
Jednym z najważniejszych celów przyświecających tegorocznej katechezie będzie zwrócenie uwagi na problem odkrycia powołania w życiu młodzieży. - Wielu młodych ludzi w sposób przypadkowy podejmuje decyzje dotyczące swego życia. Często ma miejsce następujący scenariusz: zdamy maturę, potem trochę popracujemy, a dopiero później będziemy się zastanawiać, co dalej - tłumaczy ks. Studenski. - Chcemy przez katechezę pomóc młodym ludziom w świadomym wyborze drogi powołania życiowego.
W tym temacie dzieciom, młodzieży i katechetom przyjdą z pomocą zgromadzenia zakonne oraz klerycy Seminarium Duchownego. Zostaną przygotowane pomoce dla katechetów oraz katechezy skierowane do poszczególnych grup wiekowych, które podejmą ten ważny w życiu człowieka temat. Jak zapowiadają pracownicy Wydziału Katechetycznego, każdego miesiąca w biuletynie katechetycznym będą się pojawiać materiały dotyczące powołania chrześcijańskiego oraz powołania kapłańskiego i zakonnego. - W ten sposób młodzi będą mieli okazję poznać bogactwo i różnorodność powołania we wszystkich jego wymiarach - ogólnoludzkim, chrześcijańskim, rodzinnym oraz kapłańskim i zakonnym. A to, mamy nadzieję, pomoże im w świadomym wyborze drogi życiowej - podsumowuje ks. Studenski.
Dzieło katechizacji w naszej diecezji podejmie w tym roku blisko 800 katechetów i katechetek, duchownych i świeckich. Oprócz koniecznych uprawnień wynikających z odpowiedniego teologicznego i pedagogicznego wykształcenia, katechizujący są zobowiązani również do własnej, stałej duchowej formacji. W tym właśnie celu dwa razy w roku odbywają się przygotowane dla nich dni skupienia: w pierwszym semestrze nauki - w drugiej połowie listopada oraz w okresie Wielkiego Postu - w marcu 2009 r.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy Ducha Świętego możemy zobaczyć?

2020-05-26 18:00

Niedziela Ogólnopolska 22/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Duch Święty

Hendrick van balen, Święta Trójca

Pytanie czytelnika:
Skoro Duch Święty jest Osobą, to czy ma twarz? Jak mogę Go zobaczyć?

CZYTAJ DALEJ

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski dla Jubilata

2020-06-01 10:47

Józef Wieczorek

W niedzielę 31 maja w klasztorze OO. Kapucynów ( przy ul. Loretańskiej 11) za 50 lat kapłaństwa dziękował o. Jerzy Pająk OFM Cap.

W trakcie uroczystości wojewoda małopolski, Piotr Ćwik odznaczył Jubilata Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W liście skierowanym do o. Jerzego Pająka Prezydent RP napisał m.in. :

Uznanie Prezydenta RP

„…Jestem przekonany, że praca formacyjna i duszpasterska Ojca, zwłaszcza jako kapelana środowisk kombatanckich i organizacji niepodległościowych Krakowa i Małopolski, zasługuje na najwyższe uznanie. Ze szczególną wdzięcznością myślę o ogromnie ważnej posłudze, jaką pełni Ojciec względem Sybiraków, weteranów Armii Krajowej i rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. Dziękuję też za tak liczne nabożeństwa i modlitwy za Ojczyznę, za pamięć o ofiarach tragicznej katastrofy smoleńskiej i wszystkich naszych rodakach, którzy wiernie służyli Rzeczypospolitej.

Uważam za niesłychanie istotne, abyśmy my, Polacy, pielęgnowali pamięć o historii ojczystej, a idąc razem dalej przez dzieje, czerpali ze skarbca narodowych doświadczeń. Dziedzictwo naszych przodków i poprzedników, którzy walczyli o wolną Polskę, pracowali dla dobra wspólnego, dla Polski znosili cierpienia i nie wahali się płacić najwyższej ceny własnego życia, buduje zawsze aktualny i bezcenny etos patriotyczny. Ufam, że Ojca wysiłki przyczyniają się do przekazywania tych wartości i wzorców z pokolenia na pokolenie, łącząc seniorów z ludźmi młodymi mocną więzią miłości do naszej – na powrót dziś suwerennej – Rzeczypospolitej.

Poczytuję sobie za zaszczyt, że mogę uhonorować zasługi Ojca, nadając Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Niech to wysokie odznaczenie państwowe, wręczane w szczególnym czasie trwającego jubileuszu stulecia odrodzenia się, obrony i odbudowy Niepodległej, będzie wyrazem czci i wdzięczności, które wyraża dziś Ojcu wolna Polska.”

Posługa Jubilata

Odnosząc się do odznaczenia, o. Jerzy Pająk wyznał, że traktuje je jako zaproszenie do dalszej pracy na rzecz środowisk, którym służy, będąc ich kapelanem. Jak wynika z życiorysu Jubilata: Br. Jerzy (z d. Franciszek) Pająk, urodził się 9 października 1941 roku w Bieńkówce, jako syn Michała i Anny z d. Knapczyk. Uczył się w miejscowej szkole podstawowej, a potem, w latach 1958-1960, w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Rozwadowie. Do Zakonu Kapucynów Prowincji Krakowskiej wstąpił 28 sierpnia 1960 roku w Sędziszowie Młp. Śluby proste złożył 29 sierpnia 1961 roku w klasztorze nowicjackim. Następnie uczęszczał do X kl. w Niższym Seminarium Duchownym OFMCap w Nowym Mieście n/Pilicą. W listopadzie 1961 roku został powołany do służby wojskowej w Ostródzie, którą ukończył w 1963 roku w stopniu kaprala. Następnie uzupełnił liceum i złożył eksternistyczną maturę państwową w 1964 roku w Krakowie. Studia filozoficzne odbył w WSD OFMCap w Krakowie, a teologiczne w Sędziszowie Młp. Śluby uroczyste złożył 1 stycznia 1969 roku w Sędziszowie Młp. i tam też otrzymał święcenia kapłańskie 5 czerwca 1970 roku.

Aktualnie o. Jerzy Pająk w sposób szczególny znany jest w środowisku krakowskim ze swojej działalności patriotycznej, za którą otrzymał liczne wyróżnienia i odznaczenia. 16 lutego 2006 roku został mianowany przez metropolitę krakowskiego, kapelanem Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Krakowskiego, a od 12 maja 2008 roku, pełni także posługę kapelana Związku Sybiraków – Oddział w Krakowie.

50 – lecie pracy kapłańskiej o. Jerzego Pająka zgromadziło liczne grono jego przyjaciół, którzy dziękowali Bogu za dar kapłaństwa, gratulowali pięknego jubileuszu oraz prezydenckiego odznaczenia i życzyli Bożego błogosławieństwa na kolejne lata posługi kapłańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję