Reklama

Jubileusz bielskiego kapłana

Chciałbym podziękować wszystkim i wszystkim chciałbym oddać serce. Ale serce jest tylko jedno - mówił ze wzruszeniem ks. inf. Emil Mroczek podczas Mszy św. sprawowanej 31 sierpnia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej z okazji 80. urodzin

Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy. W homilii hierarcha przypomniał życiorys Księdza Jubilata, dzieła, które podejmował i realizował w trudnych czasach, zawierzając go Bożej Opatrzności. Podziękował także za dzieło budowy materialnego zaplecza koniecznego do funkcjonowania diecezji. - Życzymy dziś naszemu Jubilatowi, aby umocnienie i radość nieustannie znajdował dzięki ludzkiej wdzięczności i życzliwości. A nade wszystko życzymy łaski Jezusa Chrystusa, macierzyńskiej opieki Matki Bożej i wstawiennictwa świętych patronów - zwrócił się do ks. Emila Mroczka bp Rakoczy.
Na zakończenie Mszy św. swoje podziękowania wyraziły także delegacje poszczególnych wspólnot parafii NSPJ w Bielsku-Białej, w której Jubilat spędził ponad połowę swego życia.
Ks. Emil Mroczek urodził się 7 września 1928 r. w Kamionnej (diecezja tarnowska) jako najmłodsze z dziewięciorga rodzeństwa. W czerwcu 1951 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk ówczesnego ordynariusza archidiecezji katowickiej bp. Herberta Bednorza. Pracował m.in. w Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Skoczowie. W 1961 r. skierowano go do Bielska-Białej z zadaniem budowy nowej świątyni przy dworcu PKS. Po reformie administracyjnej Kościoła w Polsce i utworzeniu w 1992 r. diecezji bielsko-żywieckiej ks. Mroczek w budynkach przykościelnych parafii NSPJ zorganizował zaplecze dla nowo powstałej kurii. Przez 16 lat pełnił w diecezji funkcję dyrekora Wydziału Gospodarczego-Finansowego Kurii Bielsko-Żywieckiej. W tym czasie nasza diecezja zdołała wybudować nowy gmach kurialny połączony z budynkiem Instytutu Teologicznego oraz Dom Księży Emerytów.
W wywiadzie udzielonym w 2006 r. dla „Niedzieli” z okazji 55-lecia kapłaństwa ks. Emil Mroczek zdradził receptę swojej żywotności. Na pytanie o źródło witalności i energię widoczną w całym jego kapłańskim życiu odpowiedział: „W zdrowym ciele - zdrowy duch. Potrzebna jest dyscyplina wewnętrzna, duchowa, ale też dyscyplina niejako «zawodowa». I, oczywiście nie wyobrażam sobie działania księdza bez modlitwy...”.

PB

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Mendyk – wracam do mojej Galilei

2020-03-31 12:59

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Monika Łukaszów

Biskup Marek Mendyk

Pierwsze słowa bp Marka Mendyka po ogłoszeniu nominacji. - To nowe powołanie to powrót do początków, do mojej Galilei.

W rozmowie z Radiem Watykańskim bp Marek Mendyk mówi o myślach towarzyszących mu w przyjęciu papieskiej nominacji.

- Nominacja Ojca Świętego przywołuje we mnie pewną refleksję. Powołanie na biskupa świdnickiego to przede wszystkim przywołanie tych momentów mojego życia, które odnoszą się do początków, także początków powołania, mojej życiowej Galilei. Na terenie diecezji świdnickiej znajduje się bowiem nie tylko mój rodzinny dom, ale też takie miejsca, gdzie odkrywałem swoje powołanie. Mogę powiedzieć, że właściwie wracam do początków mojego życiowego powołania, pierwszego też nawrócenia i pierwszej miłości w relacji z Panem Jezusem – podkreślił bp Marek Mendyk.

- Jest to też przywołanie pierwszych wątpliwości czy nawet obaw, może oporów, które na etapie odkrywania powołania się pojawiały. Ale też tam zdecydowałem się odważnie zostawić wszystko i pójść za Jezusem. W klimacie zbliżających się świąt paschalnych i tajemnicy zmartwychwstania Pana Jezusa jak gdyby po raz kolejny wraca wielkanocne wezwanie, aby teraz powrócić do swej Galilei. Ale już z nową wiarą, z odnowioną relacją z Jezusem, w przekonaniu, w wierze i świadomości, że On już tam podąża przede mną i że już tam na mnie czeka - dodał nowy Biskup Świdnicki.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: zarządzenie metropolity łódzkiego dot. I Komunii Świętych i Sakramentu Bierzmowania

2020-03-31 17:17

[ TEMATY ]

Łódź

abp Grzegorz Ryś

bierzmowanie

Pierwsza Komunia św.

archidiecezja łódzka

©mateuszmi - stock.adobe.com

Kuria Metropolitalna Łódzka informuje, że w dniu dzisiejszym metropolita łódzki podjął decyzje związane z terminami I. Komunii Świętych oraz celebracjach Sakramentu Bierzmowania.

Poniżej publikujemy treść zarządzenia:

Zarządzenie

W związku z panującym stanem epidemii postanawiam:
terminy I. Komunii świętej w parafiach należy przenieść na czas ustania zagrożenia; wcześniej możliwe jest organizowanie I. Komunii świętej dla pojedynczych dzieci w gronie najbliższej rodziny (przy przestrzeganiu limitu 5 uczestników liturgii). Do Księdza Proboszcza i Rodziców należy ocena przygotowania dziecka do tego wydarzenia;
zaległe terminy bierzmowania – po ustaniu epidemii – należy ustalić z Księżmi Biskupami

+ Grzegorz Ryś
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Ks. dr Zbigniew Tracz
Kanclerz

Łódź, dnia 31 marca 2020 roku
Abp–1.1-272/2020

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję