Reklama

Wspólnota wspólnot

Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku erygował 7 czerwca 1981 r. bp Bogdan Sikorski. 12 lipca tegoż roku na placu została odprawiona Msza św. Niebawem przystąpiono do budowy tymczasowego kościoła, w którym już 1 października odprawiono pierwsze nabożeństwo. 12 czerwca 1982 r. przystąpiono do budowy plebanii, zaś 8 czerwca 1983 r. rozpoczęto budowę docelowej świątyni

Niedziela płocka 42/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszą Mszę św. w nowym kościele odprawiono 16 listopada 1990 r., zaś miesiąc później poświęcono nowe 32-głosowe organy. Kościół, zbudowany na planie sześciokąta, konsekrował 12 czerwca 1994 r. bp Zygmunt Kamiński. Całością prac od początku istnienia parafii aż do swojej śmierci w 2001 r. kierował proboszcz ks. Romuald Jaworski. Obecnie proboszczem parafii jest ks. kan. Mirosław Tabaka.

Duszpasterstwo

Na terenie parafii jest zameldowanych prawie 15 tys. mieszkańców (ok. 4200 rodzin), z których zdecydowaną większość stanowią katolicy. Jeśli zgodnie z zaleceniami socjologów odliczy się tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. z obiektywnych powodów, to statystycznie w niedzielnej Eucharystii bierze udział 28,5% parafian. Jak mówi ks. Tabaka, „nie jest to zbyt imponująca liczba, zwłaszcza jeśli się zważy, iż kościół leży w samym centrum parafii i poza nielicznymi mieszkańcami wiosek wierni mieszkający na krańcach parafii mogą tę odległość przebyć w ciągu 20 min. spokojnego spaceru”. Ksiądz Proboszcz dostrzega też jednak, że wielu parafian wyjeżdża w niedziele do podpłońskich miejscowości, uczestnicząc we Mszy św. w kościołach swojego dzieciństwa.
Jako niezwykle pozytywną cechę swoich parafian widzi on wysoki odsetek przyjmujących Komunię św.: „Na tydzień przed rekolekcjami adwentowymi do Stołu Pańskiego przystąpiła jedna trzecia uczestników Mszy św.” - mówi duszpasterz. Cieszy również to, że w ostatnich latach zmniejszył się odsetek rodzin nieprzyjmujących księdza podczas wizyty duszpasterskiej (z 18% w 2001 do 12% w 2007).
11 duchownych i świeckich katechetów naucza w pięciu szkołach i trzech przedszkolach ponad 3 tys. dzieci i młodzieży, z których 2/3 mieszka w parafii; w każdą 1. sobotę miesiąca do kilkudziesięciu chorych jest roznoszona Komunia św., codziennie uczestniczy we Mszy św. ok. 250 osób.
Podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego w rodzinach z sakramentu pokuty skorzystało prawie 9 tys. parafian. Przez cały Rok Różańca poszczególne grupy parafialne codziennie odmawiały tę modlitwę podczas specjalnego nabożeństwa. Przez trzy dni od rana do wieczora trwała nieustanna adoracja Pana Jezusa w Roku Eucharystii. W ciągu ostatnich lat rozrosło się i ubogaciło duszpasterstwo młodzieży: ok. 300 dzieci i młodzieży uczestniczy w każde wakacje w różnego typu rekolekcjach, obozach, koloniach, warsztatach i pielgrzymkach. Bardzo dobrze został przyjęty festyn rodzinny, w tym roku już organizowany po raz czwarty. Parafia jest też aktywna w działalności społecznej i kulturalnej, zwłaszcza dla ludzi niepełnosprawnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dokonania materialne

Od ostatniej wizytacji pracą najbardziej absorbującą środki materialne był remont podziemi kościoła: odwodnienie, osuszenie, zabezpieczenie przed wilgocią; remont salek katechetycznych, oczyszczenie i konserwacja posadzki kościoła, budowa nowych łazienek w podziemiach, wygłuszenie sali teatralnej, instalacja wentylacji mechanicznej, urządzenie nowoczesnej sali teatralnej na 200 osób i wyposażenie jej w nowoczesne urządzenia techniczne (nagłośnienie, oświetlenie teatralne, projektor multimedialny itp.). Wybudowano nowe przyłącze c.o., wymieniono część przewodów elektrycznych i grzewczych. Kościół pomalowano, oświetlono teren wokół niego.
Prace podjęto też na plebanii: została ona ocieplona, wymieniono wszystkie okna, wyremontowano (oprócz jednego) mieszkania wikariuszy i mieszkanie księdza emeryta, założono sieć komputerową w plebanii i domu parafialnym, częściowo została wymieniona sieć wodno-kanalizacyjna i piec do ogrzewania. Zakupiono nagłośnienie do wystąpień plenerowych, dokonano generalnej przebudowy, remontu i wyposażenia kuchni, zaplecza gospodarczego i mieszkania dla gospodyni. W poważnym zakresie parafia uczestniczyła także w przeniesieniu w bardziej dogodne miejsce i wyposażeniu kaplicy w szpitalu. Jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, wszystkie te prace zostały właściwie wykonane ze środków własnych, bez dodatkowych zbiórek; tylko na remont podziemi kościoła duszpasterze zwrócili się o dodatkową pomoc: na prośbę odpowiedziało 740 rodzin.
W planach na najbliższy czas jest dokładna ekspertyza i ewentualne zabezpieczenie fundamentów domu parafialnego, konserwacja organów, wymiana sieci wodno-kanalizacyjnej w plebanii, remont piwnic plebanii z przystosowaniem ich do zadań duszpasterskich, usprawnienie wentylacji w kościele, wymiana grzejników centralnego ogrzewania, zakup nowych szaf na szaty liturgiczne i przebudowa prezbiterium, a także zewnętrzne malowanie kościoła i dzwonnicy, remonty dachów.

Reklama

Przebieg wizytacji

Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku wizytował 15 czerwca bp Roman Marcinkowski. Wizyta rozpoczęła się uroczystą Mszą św. ingresową, przed którą przedstawiciele grup i stowarzyszeń składali sprawozdania ze swojej działalności. Ze względu na dużą liczbę działających przy parafii wspólnot, sprawozdania były zebrane w trzy grupy: wspólnoty nastawione na praktyczne działanie przedstawili Zygmunt Aleksandrowicz i Ewa Szymańska, grupy formacyjno-modlitewne zaprezentował Paweł Ambroziak, zaś o działalności grup dziecięcych i młodzieżowych mówiła Agnieszka Popłonkowska.
Po przedstawicielach grup swoje sprawozdanie złożył Ksiądz Proboszcz. Oprócz przedstawienia duchowego i materialnego stanu parafii, zwrócił w nim uwagę na pomoc, zainteresowanie sprawami parafii oraz życzliwość parafian, a także bardzo dobrą współpracę z władzami powiatu, miasta i gminy, z dyrekcjami szkół i innych instytucji państwowych i samorządowych.
O godz. 16 Ksiądz Biskup przewodniczył uroczystej Eucharystii, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży. Ostatnim punktem programu było spotkanie w sali teatralnej z nauczycielami. Spotkanie z Księdzem Biskupem, upływające w atmosferze serdecznego dialogu, było pomyślane jako zapoczątkowanie systematycznych spotkań formacyjno-integracyjnych tego grona.

Grupy parafialne

Parafialna rada gospodarcza liczy 7 członków, którzy służą radą w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw gospodarczo-finansowych.
Parafialne koło Akcji Katolickiej powstało w 1996 r. i liczy 20 osób. Przewodniczącym jest Roman Lusawa.
Chór parafialny powstał w październiku 1982 r.; tworzą go 32 osoby w różnym wieku, w tym także uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia. Pracą chóru kieruje organista Jan Urbański.
Nauczycielski Zespół Wokalny istnieje od tego roku; skupia płońskich nauczycieli.
W parafii działa 6 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św., którzy zanoszą Jezusa w Eucharystii do ok. 40 chorych.
W Poradni Życia Rodzinnego udziela się 7 doradczyń, wśród których są nauczycielki, lekarki, pielęgniarka i psycholog.
Straż Honorową utworzono według pomysłu śp. ks. Romualda Jaworskiego. Tworzy ją ok. 60 osób, głównie pań. W wyznaczonym czasie przychodzą na adorację; pełniąc godzinne dyżury, strzegą też świątyni przed aktami wandalizmu, dzięki czemu kościół może być otwarty przez cały dzień. Osobą odpowiedzialną jest Ewa Szymańska.
Animatorzy grup przed sakramentem bierzmowania spotykają się z kandydatami do tego sakramentu raz w miesiącu. W tym roku 16 animatorów przygotowało do bierzmowania 175 młodych ludzi.
Grupy Anonimowych Alkoholików: „Maksymilian”, „Pogoda Ducha” i „Pierwszy Krok”, liczą 35 osób.
Asysta procesyjna, licząca 50 osób dorosłych, młodzieży i dzieci, spotyka się prawie 30 razy w roku - od procesji rezurekcyjnej do uroczystości odpustowej Matki Bożej Ostrobramskiej (16 listopada). Osobą odpowiedzialną jest Ewa Szymańska.
Parafialne Koło Niepełnosprawnych „Maksymilian” liczy 45 osób niepełnosprawnych i ich przyjaciół. Zostało utworzone z inicjatywy osób niepełnosprawnych w październiku 2001 r. Prowadzi dobrze wyposażoną świetlicę, z której korzysta codziennie przez 5 godzin ponad 20 osób. Społecznym prezesem oraz kierownikiem świetlicy jest Ewa Szymańska.
Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo nie jest instytucją parafialną, ale od lat korzysta bezpłatnie z pomieszczeń parafialnych i innych form pomocy. Prowadzi ośrodek rehabilitacji, z którego systematycznie korzysta ok. 60 dzieci, a sporadycznie kolejnych 40.
Redakcja parafialnego tygodnika „Szczęść Boże” liczy 3 osoby na czele z Księdzem Proboszczem i co tydzień przygotowuje pismo wydawane w nakładzie 1200 egz.
Do Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, za które jest odpowiedzialna Danuta Piórkowska, należy 108 osób, które spotykają się w 1. niedzielę miesiąca.
Koło Przyjaciół Radia Maryja i Telewizji Trwam liczy 26 osób, które spotykają się w każdą środę po wieczornej Mszy św. Odpowiedzialny za koło jest Stanisław Naguszewski.
Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej spotyka się 14. dnia miesiąca po wieczornej Mszy św. Odpowiedzialna za 41-osobową grupę jest Ewa Szymańska.
W parafii działa 13 kół Żywego Różańca (260 osób). Odpowiedzialną za nie jest Krystyna Walczak. Zelatorzy spotykają się w ostatnią niedzielę miesiąca.
Wspólnota Modlitewna Najdroższej Krwi Chrystusa liczy 20 osób, które spotykają się w każdy piątek. Odpowiedzialna za to dzieło jest Krystyna Walczak.
Za liczącą 42 osoby wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym jest odpowiedzialny Paweł Ambroziak. Grupy dzielenia spotykają się każdego dnia tygodnia, a cała wspólnota - w każdy czwartek.
Krąg Rodzin Ruchu Światło-Życie powstał w 2006 r. Obejmuje 5 rodzin, spotykających się co miesiąc w swoich domach.
Za liczącą 8 osób Rodzinę Apelu Jasnogórskiego jest odpowiedzialny Mirosław Nicki. Rodzina spotyka się codziennie o godz. 21.
Wspólnota Chemin Neuf skupia 4 małżeństwa. Grupa dzielenia spotyka się co 2 tygodnie; w ciągu roku jej członkowie przeżywają 3 weekendy formacyjne; w wakacje 1 tydzień życia braterskiego; zaś co 2 lata rekolekcje ignacjańskie. Odpowiedzialny za wspólnotę jest Mirosław Marek.
Franciszkański Zakon Świeckich gromadzi 18 osób, które spotykają się na Mszy św. w 3. niedzielę miesiąca i na spotkaniu formacyjnym w 1. poniedziałek miesiąca. Odpowiedzialnym jest Józef Pasiewicz.
Jasnogórska Rodzina Różańcowa liczy 264 osoby, spotykające się w 2. niedzielę miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu oraz spotkaniu formacyjnym. Odpowiedzialną jest Danuta Piórkowska.
Za Legion Maryi jest odpowiedzialny Józef Pasiewicz. Licząca 14 osób grupa gromadzi się co tydzień na Mszy św. i spotkaniu formacyjnym.
Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci skupia 652 osoby, które spotykają się w 3. niedzielę miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu i spotkaniu formacyjnym. Odpowiedzialne są Danuta Piórkowska i Barbara Leszczyńska.
Dziecięce Koła Różańcowe skupiają 60 uczniów ze szkół podstawowych. Oprócz osobistej modlitwy dzieci spotykają się w 1. niedzielę miesiąca na Mszy św. dziecięcej i przewodniczą w odmówieniu jednego dziesiątka Różańca.
Schola dziecięca „Magnificat” liczy 35 osób. Grupa pod przewodnictwem Danuty Krysiak pomaga w śpiewie najmłodszym podczas Mszy św. niedzielnej.
Ze świetlicy środowiskowej korzysta 14 dzieci, które pod opieką Ewy Szymańskiej odrabiają lekcje, korzystają z posiłku i bawią się.
Grupa lektorów i ministrantów liczy 98 osób.
Przy parafii działa też Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, skupiający 60 osób.
Za Młodzieżowy Ruch Rycerstwa Niepokalanej jest odpowiedzialna Zofia Marek.
Młodzieżowy zespół muzyczny „Effatha” liczy 18 osób, pomaga on w śpiewie na Mszy św. niedzielnej o godz. 19.
Wspólnota Ruchu Światło-Życie liczy 46 osób. Odpowiedzialna za nią jest Agnieszka Popłonkowska.
Młodzieżowa Grupa Teatralna „Teatr M” powstała w styczniu 2007 r. i skupia 30 osób. Odpowiedzialnymi są Justyna Kapczyńska i Piotr Wróblewski, pracuje też z nimi choreograf Małgorzata Małolepszy. Teatr ma na swoim koncie 3 spektakle: „Prawdziwe Oblicze”, „Świadkowie” i „Stworzenie”.

(Oprac. T.O.)

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku

Patron parafii: św. Maksymilian Kolbe
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Matki Bożej Ostrobramskiej
Dekanat: płoński
Miejscowości: Płońsk (część), Cieciórki, Ćwiklin, Kluczewo, Kownaty, Koziminy Nowe, Koziminy Stachowo, Koziminy Stare, Michowo, Szeromin, Szerominek, Szpondowo
Proboszcz parafii: ks. kan. mgr Mirosław Tabaka
Wikariusze: ks. mgr Roman Murawski; do sierpnia: ks. mgr Waldemar Marciniak, ks. Andrzej Petrykowski; od sierpnia: ks. mgr Jarosław Cichocki, ks. mgr Marek Czarciński
W pracy duszpasterskiej wspomagają: ks. Krzysztof Brzuska, ks. Piotr Wiśniewski (rezydenci), ks. kan. dr Franciszek Kasprzycki (senior)
Katecheci: Zbigniew Bieńkowski, Małgorzata Dymkowska, Joanna Jędruszczak, Zofia Marek, Elżbieta Paćkowska, Mieczysław Szadkowski, Bogdan Śmigrodzki
Organista: Jan Urbański
Zakrystian: Mieczysław Śliwiński
Msze św. w niedzielę: 7, 7.30 (w kaplicy szpitalnej), 8.45, 10 (suma), 11.15, 12.30 (dla dzieci), 13.45 (dla małżeństw z małymi dziećmi), 18, 19 (dla młodzieży)

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Papież w więzieniu dla kobiet: jego obecność przesłaniem nadziei

2024-03-28 13:22

[ TEMATY ]

Watykan

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Obchody Triduum Paschalnego Franciszek rozpocznie w tym roku w więzieniu kobiecym, gdzie będzie sprawował Mszę Wieczerzy Pańskiej. Dyrektor rzymskiej placówki podkreśla, że zarówno dla osadzonych, jak i pracowników zakładu karnego będzie to znak nadziei na przyszłość.

„Obecność Papieża w naszym zakładzie karnym oznacza wniesienie nadziei i miłosierdzia w rzeczywistość wielkiego cierpienia” - podkreśla dyrektor placówki. Nadia Fontana wskazuje, że personel dołożył wszelkich starań, aby w papieskiej liturgii uczestniczyła jak największa liczba więźniarek. „Wiele z nich wciąż nie dowierza, że Franciszek do nas przyjedzie, panuje ogromna radość i ferment przygotowań, aby liturgia była piękna” - mówi dyrektor więzienia dla kobiet.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent zawetował nowelizację prawa dotyczącą tabletki "dzień po"

2024-03-29 13:23

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Pigułka „dzień po”

PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent RP Andrzej Duda, na podstawie art. 122 ust. 5 Konstytucji RP, zdecydował o skierowaniu nowelizacji Prawa farmaceutycznego do Sejmu RP z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie ustawy (tzw. weto).

Podstawowym uzasadnieniem decyzji Prezydenta RP jest wola poszanowania konstytucyjnych praw i standardu ochrony zdrowia dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję