Reklama

Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Płocku

Płockie przedszkolaki - Janowi Pawłowi II

Niedziela płocka 45/2008

Prawie 180 najmłodszych dzieci z Płocka wzięło udział w IV przedszkolnym przeglądzie piosenki religijnej, który odbył się 17 października w „Stanisławówce”. Sąsiedztwo daty z rocznicą wyboru kard. Wojtyły na Stolicę Piotrową nie jest przypadkowe, bo w zamyśle organizatorów festiwal ten ma być dziecięcą formą upamiętnienia pontyfikatu Papieża Polaka. Hasło tegorocznego przeglądu - „Najmłodsi płocczanie kochają Jana Pawła II” - wyraża to piękne i spontaniczne przywiązanie dzieci do osoby Ojca Świętego, którego już nie poznały, a którego nauczanie jest jeszcze dla nich niezrozumiałe.
W dzień festiwalu kościół pw. św. Stanisława Kostki od rana wypełniała muzyka, śpiew i radość. Do udziału przystąpiły zespoły z 26 płockich przedszkoli samorządowych; gościnnie wystąpiły także maluchy z Przedszkola nr 5 w Płońsku. Dla małych artystów występ w kościele pełnym ludzi był dużym przeżyciem, ale dzieci dzielnie radziły sobie z tremą, wspierane mocno przez towarzyszących im rodziców, dziadków i nauczycieli. Dzięki współprowadzącemu imprezę ks. Grzegorzowi Walczakowi przegląd zamienił się w radosną zabawę, a poszczególne zespoły prezentowały Elżbieta Kalwas i Małgorzata Śliwońska.
Dorośli, którzy przygotowywali podopiecznych do występu, zadbali nie tylko o stronę muzyczną, ale i wizualną. Dziecięce kostiumy: klasyczne ubranka czy przebrania, nawiązujące do tematyki wykonywanej piosenki religijnej, prezentowały się wspaniale. Trema szybko mijała, bo tu nie było wygranych ani przegranych, a najważniejszy był śpiew, wychwalanie Boga i wspólna zabawa. Przedszkolaki potrafiły wspierać się wzajemnie śpiewem i nagradzać oklaskami. Widać było też, że dla ich rodziców i opiekunów te występy były nie mniejszym przeżyciem.
Od początku trwania idei festiwalu każdej kolejnej edycji towarzyszy bp Roman Marcinkowski, pełniący patronat honorowy nad tym wydarzeniem; również w tym roku nie mogło zabraknąć na nim Księdza Biskupa, który został serdecznie powitany przez dzieci. Wszyscy mali artyści otrzymali z jego rąk pamiątkowe dyplomy.
Głównymi organizatorami tego niezwykłego przeglądu jest Wydział Edukacji Urzędu Miasta Płocka i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, pomysłodawcą zaś Romana Załęska, główny specjalista ds. miejskich przedszkoli. Włączają się także takie instytucje jak POKiS, Miejskie Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 33 im. Jeana Vaniera oraz parafia - gospodarz danej edycji. Patronat medialny obejmuje Katolickie Radio Płock.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie Kanclerza Kurii Diecezji Radomskiej ws. publikacji w "Rzeczpospolitej"

2020-06-02 14:40

[ TEMATY ]

nadużycia seksualne

nadużycia

Wyrażam szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu kanclerz kurii diecezji radomskiej ks. Edward Poniewierski. Odniósł się w ten sposób do opisanej przez "Rzeczpospolitą" sprawy ks. Stanisława S. W prokuraturze od ub. roku toczy się śledztwo w sprawie molestowania seksualnego, którego kapłan - legenda radomskiej Solidarności - miał się dopuszczać w latach 80. Duchownego mają obciążać zeznania dziewięciu osób.

Poniżej tekst oświadczenia:

Oświadczenie

Zapoznałem się z artykułem na temat Diecezji Radomskiej zamieszczonym w „Rzeczpospolitej” i potwierdzam, że przekazałem autorowi wszelką wiedzę, jaką dysponuję w opisanej sprawie. Wyrażam też szczery żal wobec zdarzeń, które mogły mieć miejsce i krzywdy osób, które ich doświadczyły. Ufam, że ustali je i wyjaśni postępowanie prokuratorskie i sąd kościelny.

Mając jednak wzgląd na oba te postępowania dobrze jest powstrzymać się od wszelkich komentarzy na ten temat mogących mieć wpływ na obiektywny przebieg tych postępowań, podjętych już wcześniej przez Księdza Biskupa.

Radom, 2 czerwca 2020 r.

Ks. Edward Poniewierski

Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej

CZYTAJ DALEJ

PILNE: Marszałek Sejmu zarządziła datę wyborów prezydenckich

2020-06-03 11:37

[ TEMATY ]

wybory

wybory 2020

PAP/Radek Pietruszka

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zarządziła wybory prezydenckie na niedzielę 28 czerwca. Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się 12 lipca.

Marszałek Sejmu powiedziała na środowej konferencji prasowej, że zarządziła wybory na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z "2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego".

"Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia" - poinformowała.

Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku. (PAP)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję