Reklama

Diakon to znaczy sługa

Święceń diakonatu jedenastu klerykom VI roku Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie w sobotę 26 października br. udzielił bp Kazimierz Górny.
Diakonat to jedna z najstarszych posług w Kościele. Już od czasów apostolskich Kościół wyświęca diakonów, aby „służyli Ludowi Bożemu w posłudze słowa, liturgii i miłości, w łączności z biskupem i jego prezbiterium”. Dzisiaj diakonat jest pierwszym stopniem sakramentu święceń, a zarazem ostatnim etapem przygotowania się kandydatów do kapłaństwa.
Diakoni mają bardzo różne zadania w liturgii i w życiu wspólnoty chrześcijańskiej. Podczas Mszy św. asystują biskupowi lub kapłanowi, czytają Ewangelię i rozdzielają Komunię św., a gdy jest taka potrzeba, głoszą także homilię. Diakoni mogą udzielać sakramentu chrztu św., asystować przy udzielaniu sakramentu małżeństwa, przewodniczyć nabożeństwom, sakramentaliom oraz liturgii pogrzebowej. Ich zadaniem jest także pomoc w katechezie i przygotowaniu kandydatów do przyjęcia sakramentów świętych. Najważniejszą jednak funkcją diakonów, do której się zobowiązują przyjmując święcenia, jest ich zaangażowanie się w prowadzone w diecezji i parafii dzieła miłosierdzia oraz pomoc potrzebującym.
Diakonów można rozpoznać po stroju, jaki używają w czasie liturgii. Ich własną szatą jest stuła przewieszona przez lewe ramię i spięta na prawym boku. Zamiast ornatu zakładają natomiast dalmatykę, czyli długą szatę z rękawami w odpowiednim kolorze liturgicznym.
Wyświęceni w sobotę 26 października diakoni najbliższe miesiące spędzą jeszcze w seminarium, kończąc swoje studia teologiczne i przygotowując prace magisterskie. W Wielkim Poście wyjadą do parafii, aby tam, z polecenia Księdza Biskupa, odbyć praktykę duszpasterską, która przygotuje ich już bezpośrednio do przyjęcia święceń kapłańskich. W tym bardzo ważnym dla nich czasie potrzebują naszej gorącej modlitwy, aby potrafili tak służyć, jak tego przykład dał im sam Chrystus - Sługa.

Nowi diakoni diecezji rzeszowskiej
Krzysztof Bal ze Stobiernej
Tomasz Czeluśniak z Biecza, parafia św. Anny
Marcin Dudek z Ostrów Tuszowskich
Rafał Głowacki z Pstrągowej
Sławomir Jeziorski z Tyczyna
Jan Kobak z Tarnowca
Karol Pytraczyk z Jasła, parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Tomasz Rusyn z Jasła, parafia św. Stanisława
Łukasz Ślęczka z Rzeszowa, parafia św. Jadwigi
Andrzej Tokarz z Brzezin
Krystian Winiarski z Szufnarowej

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja zielonogórsko-gorzowska. Rekrutacja do seminarium

2021-06-14 15:26

archiwum

Wyższe Seminarium Duchowne diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ogłasza rozpoczęcie rekrutacji na rok akademicki 2021/22. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem tej drogi, przeczytaj, jakie są zasady rekrutacji.

Kandydat zgłasza się osobiście do Seminarium w Paradyżu na rozmowę wstępną z księdzem rektorem w terminie do 30 sierpnia br. (osoby zdające w tym roku egzamin maturalny zgłaszają się po otrzymaniu wyników) przedstawiając potrzebne dokumenty. Przed przyjazdem do Seminarium należy dokonać rejestracji w systemie ERK na stronie https://e-rekrutacja.usz.edu.pl/. Po zalogowaniu należy wydrukować dowód opłaty rekrutacyjnej oraz podanie o przyjęcie na Uniwersytet Szczeciński i dołączyć do kompletu dokumentów.

CZYTAJ DALEJ

Polski tekst nowych wezwań w Litanii do świętego Józefa

2021-06-14 08:56

[ TEMATY ]

św. Józef

litania

Karol Porwich/Niedziela

Opiekun Odkupiciela, Sługa Chrystusa, Sługa zbawienia, Podpora w trudnościach, Patron wygnańców, Patron cierpiących, Patron ubogich - to nowe wezwania w Litanii do św. Józefa. Ich brzmienie w języku polskim zatwierdziła 12 czerwca Konferencja Episkopatu Polski.

1 maja 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa (List Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Prot. N. 133/21): Custos Redemptoris, Servus Christi, Minister salutis, Fulcimen in difficultatibus, Patronus exsulum, Patronus afflictorum, Patronus pauperum.

CZYTAJ DALEJ

Prokurator Generalny: uznanie skarg kwestionujących małżeństwo jako związek kobiety i mężczyżny byłoby podważeniem ładu konstytucyjnego

2021-06-15 10:08

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

Jakub Krechowicz/fotolia.com

Uznanie skarg złożonych przez obywateli kwestionujących instytucję małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny byłoby próbą podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej - uważa Prokurator Generalny. Zbigniew Ziobro w opublikowanym stanowisku oczekuje, że Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy w pełnym składzie wnioski, które wpłynęły w tej sprawie do TK w poniedziałek.

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynęło sześć skarg konstytucyjnych dotyczących zagadnienia zawierania małżeństw jednopłciowych. W odpowiedzi na nie, w opublikowanym na stronach Prokuratury Krajowej stanowisku Prokurator Generalny stwierdza, że próby podważania konstytucyjnego i społecznego ładu Rzeczypospolitej Polskiej wymagają jednoznacznych rozstrzygnięć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję