Reklama

Dla kogo czyściec?

Niedziela rzeszowska 45/2008

Listopad jest miesiącem, w którym więcej niż kiedy indziej poświęcamy czasu na rozmyślanie o rzeczach ostatecznych człowieka, którymi są: sąd, śmierć, piekło albo niebo. Ci, którzy nie zasłużyli na piekło, a nie mogą iść do nieba, bo nie odpokutowali wystarczająco za grzechy w życiu doczesnym albo trwają skutki grzechów popełnionych za życia, muszą przejść przez oczyszczenie w czyśćcu. Czyściec jest stanem oczyszczenia, procesem dochodzenia do czystej miłości. Największym cierpieniem dusz w czyśćcu jest to, że nie mogą oglądać Boga. Ich cierpienia są o wiele większe niż cierpienia na ziemi razem wzięte. Dusze oczyszcza tęsknota za Bogiem. Oczyszczenie w czyśćcu jest możliwe dla tych dusz, które za życia przynajmniej w sposób niedoskonały kochały, a przynajmniej w chwili śmierci żałują szczerze za swoje czyny.
Z żywotów świętych dowiadujemy się, że wielu świętym ukazywały się dusze czyśćcowe. Należą do nich św. Gertruda, św. Mikołaj z Tolentino, św. Katarzyna z Genui, św. Maria Magdalena de Pazzi, św. Teresa, św. Franciszka Rzymianka, św. Siostra Faustyna, czy Ojciec Pio i inni.
Dusze przebywające w czyśćcu oczekują na naszą pomoc. One same sobie nie mogą już nic pomóc ani ulżyć w cierpieniu. Możemy im pomóc przez modlitwę i ofiarowanie cierpień. Wielkie znaczenie ma Msza św. odprawiana o spokój dusz w czyśćcu. Msza św. ma szczególną moc, bo jest Ofiarą Chrystusa Pana, składaną Bogu Ojcu. Jednak wielu podkreśla, że ma ona o tyle wartość dla duszy zmarłego, ile cenił ją sobie za życia. Szczególną pomoc dusze czyśćcowe zyskują przez pośrednictwo Matki Najświętszej. Stąd warto ofiarować różaniec w miesiącu listopadzie za zmarłych w połączeniu z wypominkami. Święci, którzy mieli doświadczenia z duszami czyśćcowymi, opowiadają, że w dni i święta Maryjne najwięcej dusz opuszcza czyściec.
Dla dusz w czyśćcu cierpiących wartościowe są odpusty, które mogą zyskiwać ludzie żyjący na ziemi i za nie ofiarować.
Warto zatem wykorzystać możliwości, jakie niesie listopad i ofiarować za zmarłych, za dusze czyśćcowe, a więc ofiarować im Msze św., odpusty, które możemy zyskać, zwłaszcza w oktawie po Wszystkich Świętych, Różaniec i wypominki. Warto ofiarować cierpienia i niedogodności, które nas spotykają. Dusze czyśćcowe orędują także za nami i upraszają łaski, o które prosimy.
W Rzeszowie w kaplicy cmentarnej na Wilkowyi w każdą niedzielę o godz. 14 jest odprawiana Msza św.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czarnek o zapowiedzi działań ws. uczelni umożliwiających strajk: autonomia uczelni jest absolutną świętością

2020-10-30 09:47

[ TEMATY ]

uczelnia

Przemysław Czarnek

Lubelski Urząd Wojewódzki

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Autonomia uczelni jest absolutną świętością i będzie zachowana - mówił szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o zapowiedź działań ws. uczelni, które zarządziły godziny rektorskie ze względu na strajk. Podkreślał, że nie jest to szantaż, a reakcja na "skrajnie nieodpowiedzialne decyzje".

W czwartek szef resortu edukacji i nauki ocenił, że rektorzy zachęcający studentów i nauczycieli akademickich do brania udziału w manifestacjach przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pandemią koronawirusa. Zapowiedział także, że będzie podejmował leżące w jego kompetencji decyzje wobec 15 uczelni, w których wprowadzono tzw. godziny rektorskie, by umożliwić studentom wzięcie udziału w strajku.

W piątek w TVP1 Czarnek przekazał, że w czwartek prowadził rozmowy z niektórymi rektorami. "Naprawdę co do tego byliśmy zgodni - nie możemy podejmować decyzji, które jeszcze bardziej podgrzewają to, co się dzieje i powodują ogromne zagrożenie pandemiczne" - powiedział. Podkreślił, że jest "zbudowany" przeprowadzoną rozmową. "Jestem przekonany, że również tych 15 rektorów, którzy podjęli taką decyzję - nieroztropną, niedopowiedzianą - nie będzie już takich decyzji podejmowało" - powiedział.

Zapewnił przy tym, że nie chodzi tutaj o "autonomię uczelni". "Autonomia uczelni jest absolutną świętością, to jest potrzebne każdej uczelni w każdym państwie i ona będzie zachowana, natomiast ja mówiłem - również wczoraj - o wszystkich działaniach, które minister edukacji i nauki ma w swojej palecie, zgodnej z prawem. To nie jest żadne szantażowanie, tylko wskazanie, że tam, gdzie będzie łamane prawo i tam gdzie będą tak skrajnie nieodpowiedzialne decyzje, tam niestety minister będzie musiał reagować. Jestem przekonany, że rektorzy to dokładnie rozumieją, a wczorajsze moje rozmowy to potwierdzają" - powiedział Czarnek.

Zdaniem ministra obecna liczba zachorowań "to już niestety efekt tego, co działo się w ciągu ostatnich dwóch tygodni". W tym kontekście przywołał liczącą 100 tys. osób marcową manifestację w Madrycie, która jego zdaniem "doprowadziła do tragedii narodu hiszpańskiego".

"To wszystko naprawdę idzie w fatalnym kierunku. Niestety w ten sposób, poprzez tego rodzaju zgromadzenia, brak zastosowania się do obostrzeń prowadzimy do czegoś, czego nie chcę nazywać po imieniu, do wielkiej tragedii i radykalnego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Będzie umierało codziennie więcej osób przez tego typu nieodpowiedzialne zachowanie" - stwierdził.

Protesty, które od czwartku trwają w całym kraju, są pokłosiem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał aborcję z powodu przesłanki embriopatologicznej za niezgodną z konstytucją. Demonstracje organizowane są codziennie w wielu miastach w całym kraju. (PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

sno/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Krajowy duszpasterz służby zdrowia: modlimy się i wspieramy chorych i lekarzy

2020-10-30 20:31

[ TEMATY ]

duszpasterz

służba zdrowia

chorzy

lekarze

PAP

Modlitwa oraz towarzyszenie cierpiącym ludziom i lekarzom to dziś szczególnie ważna misja kapelanów w szpitalach – powiedział KAI ks. Arkadiusz Zawistowski. Krajowy duszpasterz służby zdrowia zwraca uwagę, że także kapelani zarażają się koronawirusem, ale pomagają im księża-wolontariusze.

„Pracujemy jak pracowaliśmy, służymy jak służyliśmy dotychczas” – mówi duchowny dodając, że kapelani pełniący posługę w szpitalach zawsze są gotowi do pracy. Przyznaje, że obecna sytuacja związana rozprzestrzenianiem się koronawirusa jest wielkim wyzwaniem. „Patrzymy z nadzieją, wierzymy, że Bóg nam pomoże w tym wszystkim. To jest próba, ale wierzę, że sobie poradzimy” – powiedział ks. Zawistowski.

„Myślę, że w tej sytuacji najważniejsze jest modlitwa, wytrwała, tak jak modlił się Mojżesz wznosząc ramiona do nieba” – zaznaczył krajowy duszpasterz służby zdrowia dodając, że o znaczeniu posługi modlitwy szczególnie często mówią mu dziś szpitalni kapelani. Drugim istotnym zadaniem jest wspieranie, towarzyszenie i gotowość niesienia pomocy cierpiącemu człowiekowi. „Czasami wystarczy nawet jedno słowo czy krótkie zdanie” – zaznacza duchowny.

Kapelani szpitalni starają się wpierać także personel medyczny. „Jeśli ich zabraknie na tym polu walki, to któż nam pomoże?” – pyta duchowny zauważając, że część medyków już uległa zakażeniu koronawirusem, stąd coraz głośniej zachęca się do pomocy wolontariuszy.

Jako wolontariusze zgłaszają się także księża, chcący służyć jako szpitalni kapelani. „Są oni naprawdę bardzo potrzebni, ponieważ duszpasterze szpitalni także się zakażają i ‘wypadają’ z codziennej służby, więc ktoś musi ich zastąpić” – podkreśla krajowy duszpasterz służby zdrowia.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję