Reklama

W intencji Ojczyzny

Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym związanym z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 r. W latach 1939-44, podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 r., w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Przywrócono je dopiero w 1989 r. ustawą sejmową. Odtąd Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest wolny od pracy.
Święto obchodzone jest w całym kraju. We wszystkich kościołach naszej diecezji odprawione zostaną uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku, uroczystościom będą towarzyszyły patriotyczne przemówienia i refleksje nad przeszłością i przyszłością naszego kraju. Pod pomnikami poległych za wolność i niepodległość - w Czeladzi, Będzinie, Dąbrowie Górniczej i innych miejscach, złożone zostaną kwiaty. Z tej właśnie okazji przygotowano okolicznościowe wystawy i koncerty.
Na uwagę zasługuje wystawa przygotowana w Muzeum sosnowieckim z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przedstawia ona historyczne miejsce u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, gdzie ponad sto lat temu stykały się granice państw zaborczych: Austrii, Rosji i Prus.
Na wystawę składają się m.in.: dokumenty, fotografie, widokówki, mapy ukazujące obszar „Trójkąta” i jego okolic na przełomie XIX i XX wieku. Atrakcją jest niewątpliwie makieta (o wymiarach 1,5 x 2 m) przedstawiająca to miejsce przed wybuchem I wojny światowej oraz repliki mundurów żołnierzy: austriackich, niemieckich i rosyjskich.
Uroczysty charakter będą miały obchody święta niepodległości w sosnowieckiej katedrze. O godz. 12 odprawiona zostanie Eucharystia w intencji Ojczyzny, a o godz. 19 w Domu Katolickim rozpocznie się koncert Chóru „Lutnia”, który wystąpi z pieśniami religijno-patriotycznymi. Także w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej wierni zgromadzą się na Eucharystii w intencji naszej Matki - Polski. O godz. 11 odprawiona zostanie Msza św., którą poprzedzi przemarsz uczestników spod Pałacu Kultury Zagłębia do świątyni. W olkuskiej bazylice Msza św. w intencji Ojczyzny przewidziana jest na godz. 10. Dalsza część uroczystości patriotycznych będzie miała miejsce pod pomnikiem Piłsudskiego.
Tradycyjnie, w Bydlinie k. Olkusza, w tym roku 16 listopada o godz. 14 odbędzie się uroczystość ku czci legionistów, którzy polegli w walkach z Rosjanami podczas I wojny światowej. W dniach 16-19 listopada 1914 r. w tej okolicy rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami. Dzisiaj na bydlińskim cmentarzu wznosi się siedmiometrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile 46 legionistów. Ozdobiony jest symbolami legionowymi i opatrzony nazwiskami niektórych poległych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunia Święta i na rękę i do ust

2020-05-26 17:43

[ TEMATY ]

Msza św.

komunia święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Przy okazji pandemii rozgorzał na nowo spór dotyczący sposobu przyjmowania Komunii Świętej. Jakie formy jej przyjmowania są dozwolone w Kościele Katolickim? Czy któraś z nich jest godniejsza? I czy kapłan ma prawo odmówić wiernemu udzielenia Ciała Pańskiego ze względu na preferowany przez niego sposób komunikowania? Na te i inne pytanie odpowiadał ksiądz Paweł Cieślik.

Liturgista przypomniał równocześnie historię przyjmowania Ciała i Krwi Pańskiej w liturgii rzymskiej - W starożytności komunikowano (przyjmowano Komunię Świętą) pod dwiema postaciami. Ciało Pańskie przyjmowano w taki sposób, że dłonie - osoba przystępująca do Komunii, miała złożyć, tak jakby na kształt krzyża, i właśnie na jedną z tych dłoni kapłan kładł konsekrowana hostię - Ciało Pańskie. Wierni je spożywali, a następnie udawali się obok do diakona, spożywając Krew Pańską z kielicha. Taka forma przyjmowania Komunii Świętej, istniała mniej więcej do IX wieku.

CZYTAJ DALEJ

Maj miesiącem kapłaństwa

2020-05-28 18:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz kapłaństwa

Krzysztof Świertok/BPJG

Swoją 25. rocznicę święceń kapłani z archidiecezji częstochowskiej świętowali na Jasnej Górze.

O. Samuel Pacholski witając przybyłych zaznaczył, że to nie tylko dziękowanie za ten przeżyty czas, ale także i proszenie – o wierność Bogu i opiekę Maryi. 

Arcybiskup Wacław Depo już na samym początku Eucharystii wskazał dwa słowa, które należy uwypuklić: wdzięczność i zobowiązanie. Wdzięczność za miłość, którą zostaliśmy obdarowani i zobowiązanie, które woła o wierność miłości i łasce. W homilii została przywołana adhortacja apostolska Jana Pawła II o Kościele w Europie – przestroga przed współczesnymi trendami tzw. pełzającej sekularyzacji. Pasterz przypomniał słowa papieża, o tym, że łatwiej jest dzisiaj deklarować się jako agnostycy, poszukujący niż jako wierzący. – Niewiara jest czymś naturalnym dla człowieka, podczas gdy wiara wymaga uwierzytelnienia społecznego – podkreślał arcybiskup.

– Dzisiaj mamy podnieść głowę do góry, dlatego, że jesteśmy zawierzający Bogu, a nie tylko pochłonięci własnymi słabościami (…) Po to prosimy Ducha Świętego o Jego dary. Nie bójmy się wzywać Ducha Świętego, by nas odnowił, to On uzdalnia nas do odważnego zawierzenia Bogu we wszystkim – te słowa metropolity częstochowskiego zapadły w pamięć. 

Kapłani archidiecezji częstochowskiej dziękujący za 25 lat posługi:

Ceglarek Roman

Galec Marek

Karczewski Andrzej

Kłos Paweł

Kołodziejczyk Jacek

Leśniewski Stefan

Marciniec Jacek

Pisarek Roman

Rajczyk Robert

Smuga Krzysztof

Woźniak Mariusz

Wylaź Szczepan

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję