Reklama

W intencji Ojczyzny

Święto Odzyskania Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym związanym z odzyskaniem niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 r. W latach 1939-44, podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 r., w czasie rządów komunistycznych, obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Przywrócono je dopiero w 1989 r. ustawą sejmową. Odtąd Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest wolny od pracy.
Święto obchodzone jest w całym kraju. We wszystkich kościołach naszej diecezji odprawione zostaną uroczyste Msze św. w intencji Ojczyzny. Jak co roku, uroczystościom będą towarzyszyły patriotyczne przemówienia i refleksje nad przeszłością i przyszłością naszego kraju. Pod pomnikami poległych za wolność i niepodległość - w Czeladzi, Będzinie, Dąbrowie Górniczej i innych miejscach, złożone zostaną kwiaty. Z tej właśnie okazji przygotowano okolicznościowe wystawy i koncerty.
Na uwagę zasługuje wystawa przygotowana w Muzeum sosnowieckim z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Przedstawia ona historyczne miejsce u zbiegu Białej i Czarnej Przemszy, gdzie ponad sto lat temu stykały się granice państw zaborczych: Austrii, Rosji i Prus.
Na wystawę składają się m.in.: dokumenty, fotografie, widokówki, mapy ukazujące obszar „Trójkąta” i jego okolic na przełomie XIX i XX wieku. Atrakcją jest niewątpliwie makieta (o wymiarach 1,5 x 2 m) przedstawiająca to miejsce przed wybuchem I wojny światowej oraz repliki mundurów żołnierzy: austriackich, niemieckich i rosyjskich.
Uroczysty charakter będą miały obchody święta niepodległości w sosnowieckiej katedrze. O godz. 12 odprawiona zostanie Eucharystia w intencji Ojczyzny, a o godz. 19 w Domu Katolickim rozpocznie się koncert Chóru „Lutnia”, który wystąpi z pieśniami religijno-patriotycznymi. Także w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Anielskiej wierni zgromadzą się na Eucharystii w intencji naszej Matki - Polski. O godz. 11 odprawiona zostanie Msza św., którą poprzedzi przemarsz uczestników spod Pałacu Kultury Zagłębia do świątyni. W olkuskiej bazylice Msza św. w intencji Ojczyzny przewidziana jest na godz. 10. Dalsza część uroczystości patriotycznych będzie miała miejsce pod pomnikiem Piłsudskiego.
Tradycyjnie, w Bydlinie k. Olkusza, w tym roku 16 listopada o godz. 14 odbędzie się uroczystość ku czci legionistów, którzy polegli w walkach z Rosjanami podczas I wojny światowej. W dniach 16-19 listopada 1914 r. w tej okolicy rozegrała się bitwa pod Krzywopłotami. Dzisiaj na bydlińskim cmentarzu wznosi się siedmiometrowy, kamienny krzyż, pod którym pochowano we wspólnej mogile 46 legionistów. Ozdobiony jest symbolami legionowymi i opatrzony nazwiskami niektórych poległych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2022 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję