Reklama

Bal na sto par

Niedziela legnicka 3/2010

Jak mówi bp Marek Mendyk - diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych „jest to wielkie wydarzenie dla niepełnosprawnych, jak i dla tych, którzy je organizują. Jest to wyzwanie do większej mobilizacji. Kiedy patrzymy na osoby niepełnosprawne, jak się bawią, jak rozmawiają ze sobą, cieszą się swoją obecnością, to niejednokrotnie poddajemy się refleksji na temat swojego życia, nabieramy pewnego dystansu do życia”.
Spotkanie osób niepełnosprawnych rozpoczęła Msza św. Przewodniczył jej biskup legnicki Stefan Cichy, który również wygłosił homilię. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy mieli okazję obejrzeć jasełka. W tym roku w role postaci z biblijnej sceny przedstawiającej narodzenie Chrystusa wcielili się członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół NADZIEJA oraz Wspólnoty Modlitewnej Ojca Pio.
Trzeba przyznać, że jak na debiutujących aktorów wypadli znakomicie. Tremy nie było widać zupełnie, za to można było podziwiać wielkie zaangażowanie aktorów. Każdy z nich wkładał wiele serca w odgrywaną rolę.
Następnie Biskup Legnicki pobłogosławił opłatki i przyszedł czas na składanie sobie życzeń. Wszyscy życzyli sobie tego, co najlepsze.
Jak co roku osoby niepełnosprawne nie zawiodły. Ponad 500 osób, m.in. z Chojnowa, Lubina, Prochowic, Jawora, Bogatyni, Zgorzelca i Legnicy bawiło się na tegorocznym balu. Jak mówi Dorota Blachowska z WTZ przy legnickiej Caritas: „ja na co dzień pracuję z osobami niepełnosprawnymi i wiem, że zarówno ja, jak i oni mamy już wpisane w swoim kalendarzu takie spotkanie pod koniec grudnia i z niecierpliwością na nie czekamy”.
W pięknie przystrojonej sali, jak na bal sylwestrowy przystało, uczestnikom do tańca przygrywał zaprzyjaźniony już zespół Demo z Lubina, oraz Młodzieżowa Orkiestra Diecezji Legnickiej, którą prowadzi Marek Gancarz.
Zabawa zaczęła się na dobre, muzyka grała, wszyscy wyśmienicie się bawili, od czasu do czasu robiąc sobie przerwę na posiłek. Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy mogli podziwiać pokaz tańca towarzyskiego, który bardzo się podobał, o czym świadczyły gromkie brawa.
Podczas balu dzielnie spisali się wolontariusze, których przeszło 100 pracowało przy spotkaniu. Była to młodzież m.in. z Zespołu Szkół Rolniczych, z Centrum wolontariatu, z II LO i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
Podczas spotkania odbyła się również promocja albumu, który został wydany jako pamiątka II Kongresu Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej, jaki odbył się w dniach 28 i 29 sierpnia 2009 r.
Album pt. „Bóg jest Miłością” to prawie 200-stronicowa publikacja, w twardej kolorowej oprawie. W książce znajdziemy teksty referatów wygłoszonych podczas pierwszego dnia kongresowego, prezentacje środowisk działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz wiele zdjęć z kongresowych spotkań w Legnicy i w Legnickim Polu. Wydawcą tej publikacji jest Caritas Diecezji Legnickiej oraz „Edytor” - Drukarnia-Wydawnictwo Tomasza Ligęzy z Dzierżoniowa. Album został sfinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacyjny Osób Niepełnosprawnych. Wydrukowany w ilości 2 tys. egzemplarzy, będzie do nabycia podczas opłatkowych spotkań osób niepełnosprawnych, jakie odbywają się w styczniu w różnych miastach naszej diecezji.
Dziesiąty legnicki bal sylwestrowy osób niepełnosprawnych zakończyła wspólna modlitwa oraz pokaz sztucznych ogni. Następny taki bal już za rok.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji bez Boga

2022-11-25 15:31

[ TEMATY ]

Boże Narodzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Adobe Stock

„Mam nieraz wrażenie, że tam nie ma treści. Że zapominamy, Kogo my świętujemy. Tradycja bez Boga” - mówi o świętowaniu Bożego Narodzenia ks. prof. Krzysztof Pawlina. Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie zaprasza na cykl adwentowych konferencji przygotowujących do dobrego przeżycia Bożego Narodzenia, pod hasłem „Odnowić pamięć serca”.

Zaplanowano cztery konferencje: „Zdążyć na czas”, „Delikatność piękna”, „Wybrać miłość” i „Bliscy dalecy”. Mają one pomóc w przygotowaniach do uroczystości Bożego Narodzenia.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski

2022-11-26 18:24

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Komisja Maryjna KEP

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Na Jasnej Górze odbyło się dziś jesienne spotkanie Komisji Maryjnej Konferencji Episkopatu Polski. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. zagadnienia wynikające z potrzeby koordynacji także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, realizacja dzieła peregrynacji kopii Jasnogórskiego Obrazu w kolejnym jego, trzecim etapie, popularyzacja dokumentu „Maryjne Vademecum Duszpasterza”.

Przewodniczący Komisji abp Wacław Depo zwrócił uwagę na potrzebę podjęcia zadania nie tylko koordynacji osobowej, ale także treści nauczania grup modlitewnych, apostolskich o rysie maryjnym, jak np. Wojownicy Maryi i innych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję