Reklama

Cierpienie wiele ma imion

W naszej diecezji są miejsca wyjątkowe, nie tylko z racji unikatowych krajobrazów, przede wszystkim, z racji ludzi, którzy tu przebywają i którzy tu przybywają. Takim miejscem, niewątpliwie, jest parafia pw. Św. Tadeusza Apostoła w Legnicy

Niedziela legnicka 3/2010

To tutaj dzięki wielkiemu sercu i gościnności proboszcza ks. prał. Stanisława Araszczuka tradycją stają się Dni Skupienia dla osób niepełnosprawnych. Tak też było i z końcem ubiegłego roku.
20 grudnia Litanią i Koronką do Miłosierdzia Bożego, inspirowanymi fragmentami z Dzienniczka Siostry Faustyny, rozpoczął się Adwentowy Dzień Skupienia Wspólnot Osób Niepełnosprawnych i wolontariuszy z Legnicy, Męcinki, Bolesławca i Chojnowa. Pomysłodawcą i organizatorem była Wspólnota Ojca Pio, którą zainspirował ks. Tomasz Filipek.
Dalsza część spotkania miała miejsce w sali wielofunkcyjnej przy kościele. Tam niepełnosprawni aktorzy ze Wspólnoty Ojca Pio i Stowarzyszenia „Nadzieja” wystawili sztukę pt. „Oczekiwanie”. Pokazali jak bardzo dzień ucieka za dniem i szarzeje, a tym, co pozostaje, jest nadzieja i oczekiwanie na zwykłe codzienne Boże Narodzenie.
Po przedstawieniu rozgorzała dyskusja, której głównym tematem było ludzkie cierpienie.
- Cierpienie wiele ma imion, tak wyraził swoją opinię Staś Drożdżewski z Męcinki - i na różny sposób można w tym cierpieniu ulżyć, dać radość i pokazać Boga, którego dobroć jest odbierana w bardzo konkretny sposób przez posługę drugiemu człowiekowi.
Temat w oryginalny sposób pociągnął ks. Tomasz. W niezwykle przejmującej katechezie uświadomił wszystkim jak bardzo słowa przeczą naszym czynom. Obrazując fotografiami ludzkie nieszczęścia pytał zgromadzonych o emocje. Widok oszpeconych twarzy, postaci upojonych alkoholem leżących na chodniku, narkomanów skulonych gdzieś pod murem, kalek, ludzi nieszczęśliwych u większości wywoływał niechęć, często litość. Wyrażane głośno uczucia tak przejmujące, bolesne, uderzały szczerością, zmuszając jednocześnie do głębokiej refleksji. „Na co dzień lubimy głosić swoje współczucie, miłosierdzie i chęć niesienia bezinteresownej pomocy. Odór pijaka czy widok zaniedbanego upośledzonego budzi jednak w nas odrazę i jakby w naturalny sposób odwracamy się, nie zauważając ludzkiej tragedii” - stwierdziła Maria Jabłońska z Chojnowa.
Kontrastem tej katechezy był wyemitowany dla uczestników dnia skupienia film pt. „Faustyna”. Opowiadający historię krótkiego, ale intensywnego życia błogosławionej siostry Marii Faustyny Kowalskiej. Żyła tylko 33 lata, ale swoją pobożnością, skromnością i pokorą dla zrządzeń losu zaskarbiła sobie uwielbienie i cześć u wiernych i duchowieństwa. W trakcie projekcji można było dostrzec na twarzach uczestników spotkania łzy, zadumę, ale i radość.
Uwieńczeniem Dnia Skupienia była Eucharystia. Wszelkie funkcje dostępne osobom świeckim podczas liturgii pełnili niepełnosprawni, służąc przy ołtarzu, czytając Pismo Święte, śpiewając psalmy. Widać było ich radość, wzruszenie i te wszystkie emocje, które towarzyszą w szczególnych momentach życia. Dzień ten był z pewnością bardzo dobrym przygotowaniem do świąt Bożego Narodzenia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - kończy się faza grupowa

2022-12-02 07:06

PAP/EPA/Georgi Licovski

W piątek zakończy się faza grupowa piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Z grup G i H pewne awansu są już Brazylia i Portugalia, a na dwa ostatnie wolne miejsca w fazie pucharowej apetyt ma wciąż sześć drużyn.

"Canarinhos" od 2002 roku czekają na szósty tytuł mistrza świata. Tegoroczny turniej zaczęli z wysokiego pułapu, pokonując na inaugurację Serbię 2:0, a następnie Szwajcarię 1:0. Mają komplet punktów i w ostatnim spotkaniu z Kamerunem zagrają w rezerwowym składzie, co trener Tite już zapowiedział piłkarzom.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję