Reklama

Dekanalne spotkania kapłanów

Zgodnie z sugestiami Ojca Świętego, Rok Kapłański służyć ma rozwijaniu i pogłębianiu życia duchowego kapłanów. Jest to czas łaski, ofiarowany całemu Kościołowi, aby pomóc duszpasterzom w ich dążeniu do duchowej doskonałości, związanej z życiem opartym na posłudze kapłańskiej” - napisał w swoim Liście pasterskim na Rok Kapłański biskup ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz, zachęcając wszystkich wiernych, aby szczególnie w tym roku intensyfikowali swoje modlitwy w intencji kapłanów, a jednocześnie w modlitwie przedstawiali Panu Bogu troskę o nowe, liczne i święte powołania do życia kapłańskiego i zakonnego. Dalsze słowa pasterskiego Listu zawierają pragnienie Księdza Biskupa, aby w każdym dekanacie zostały zorganizowane kapłańskie spotkania modlitewne, które zgromadzą wszystkich kapłanów pracujących w dekanacie razem z wiernymi, aby wspólnie dziękować Bogu za „dar i tajemnicę” kapłaństwa.
W ostatnim czasie wraz z Radą Kapłańską oraz Księżmi Dziekanami zastanawialiśmy się wspólnie nad tym, jaki kształt nadać obchodom Roku Kapłańskiego w Kościele sandomierskim. Wydało nam się wskazane zwrócenie szczególnej uwagi na wymiar pogłębienia życia wewnętrznego sług ołtarza, a także zacieśnienia ich relacji z Ludem Bożym.
Słowa pasterskiego listu, wydanego w uroczystość patrona diecezji, bł. Wincentego Kadłubka przypomniały również ogromną wdzięczność Biskupa Ordynariusza wszystkim wiernym, którzy poprzez swoją współpracę z kapłanami powiększają duchowe i materialne dobro każdej parafialnej wspólnoty.
- Dziękuję Wam, Drodzy Siostry i Bracia, za nieocenioną i niesłabnącą pomoc, jakiej udzielacie kapłanom w ich codziennej posłudze, jak również za wszelkie modlitwy składane w ich intencji. Cieszy mnie duma parafian przybywających do pięknej świątyni, aby uczestniczyć w nabożeństwie. Z radością słucham pozytywnych opinii o dobrze funkcjonujących parafiach. Razem ze wszystkimi kapłanami diecezji sandomierskiej liczę na dalszą owocną współpracę z Waszej strony - mówił bp Nitkiewicz.
Pragnę z mocą podkreślić, iż ogłoszony przez Ojca Świętego Rok Kapłański dotyczy wszystkich wiernych, nie tylko tych, którym dane było otrzymać łaskę święceń. Dlatego niech Chrystus nieustannie mówi do całej wspólnoty diecezjalnej. Wiemy wszyscy, że potrzeby Kościoła są ogromne i naglące.
Już od listopada dekanalne spotkania modlitewne naznaczają mapę Roku Kapłańskiego wspólną modlitwą wdzięczności i prośby, by dar kapłaństwa ubogacał codzienne życie każdej parafii i stawał się czytelnym znakiem Boga rozmiłowanego w człowieku. W spotkaniach uczestniczy aktywnie wspólnota WSD w Sandomierzu z księdzem rektorem Janem Biedroniem, a każdemu ze spotkań przewodniczy Biskup Ordynariusz lub bp Edward Frankowski.

Oprac. ks. Krzysztof Sudoł

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi o polskości - zbliża się Kongres Młodzieży Polonijnej

2022-11-29 15:10

Karol Porwich/Niedziela

Kongres Młodzieży Polonijnej odbędzie się 3 grudnia w formie online pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wezmą w nim udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.

Do wzięcia udziału w Kongresie zachęca delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. „Pokażemy piękne postaci patriotów, Polek, które służyły ojczyźnie. To Natalia Tułasiewicz i Wanda Malczewska. Będą świadectwa młodych, którzy żyją poza granicami Polski, a czują się i są Polakami. Będziemy śpiewać, modlić się, także za ojczyznę” – informuje bp Turzyński.

CZYTAJ DALEJ

Redemptoryści na adwent 2022

2022-11-28 17:36

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny już raz redemptoryści zapraszają osoby pragnące głębiej przeżywać czas adwentu na codzienne rozważania słowa Bożego, które są publikowane na portalu kaznodziejskim redemptorystów slowo.redemptor.pl. W nowym roku liturgicznym 2022-2023 misjonarze redemptoryści włączają się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego motto brzmi: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Publikowane rozważania pomagają zrozumieć i przyswoić duchową treść biblijnych czytań z poszczególnych dni adwentu. Stanowią również zachętę, by powziąć konkretne postanowienia i motywują do ewangelicznego działania, do którego wzywa nas Duch Święty. Te krótkie rozważania Słowa Bożego mogą być bardzo przydatne zarówno osobom duchownym, czy konsekrowanym, jak i wiernym świeckim, niezależnie od wieku, pełnionego zawodu czy powołania.

CZYTAJ DALEJ

Czym jest Kościół?

2022-11-29 17:36

[ TEMATY ]

Kościół

Karol Porwich/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 27 listopada 2022 r. w Kościele rozpoczął się nowy rok duszpasterski pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Tematem przewodnim jest refleksja nad Kościołem i jego misją oraz umocnienie wiary w Kościół jako wspólnotę wierzących kroczących razem do domu Ojca. Program skierowany jest nie tylko do duszpasterzy, ale również bezpośrednio do wiernych. Jego realizacja zakończy się w niedzielę Chrystusa Króla, 26 listopada 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję