Reklama

Synod Metropolitalny

W piątek 22 stycznia 2010 r. w katedrze gorzowskiej metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga otworzy Synod Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej (archidiecezja szczecińsko-kamieńska, diecezja koszalińsko-kołobrzeska i diecezja zielonogórsko-gorzowska), który będzie drugim metropolitalnym synodem w powojennej Polsce, po Synodzie Prowincji Krakowskiej. Będzie to miało miejsce w 100. rocznicę urodzin bp. Wilhelma Pluty (ur. 10 stycznia 1910 r.), podczas metropolitalnej pielgrzymki kapłanów, w Roku Kapłańskim, do grobu Sługi Bożego (zm. 22 stycznia 1986 r.).

Program spotkania:

10.30 - Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy;
11.00 - Konferencja: „Duchowość sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty” - bp Paweł Socha, biskup pomocniczy diecezji zielonogórsko-gorzowskiego;
12.00 - Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem i z homilią metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi; wprowadzenie do Mszy św. - bp Stefan Regmunt, biskup zielonogórsko-gorzowski;
13.30 - Przerwa na posiłek;
14.30 - Uroczyste Nieszpory w intencji metropolii szczecińsko-kamieńskiej i synodu metropolitalnego - bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski;
15.00 - Otwarcie Synodu Metropolitalnego - abp Andrzej Dzięga;
16.00 - Zakończenie uroczystości.

Bp Wilhelm Pluta program swojej posługi w administracji gorzowskiej zawarł w słowach św. Jana Marii Vianneya: „Bóg mi świadkiem, że was wszystkich zamknąłem w swoim sercu”. Zamknął wówczas w swoim sercu: kapłanów, kleryków, siostry zakonne, rodziny i cały lud gorzowski, lud, o którym tak pięknie powiedział pierwszy administrator gorzowski ks. inf. Edmund Nowicki do pierwszego biskupa wielkiej gorzowskiej administracji dr. Teodora Bescha (zm. 7 stycznia 1958 r., jest pochowany w gorzowskiej katedrze): „Nabierz odwagi, idź, a nie bój się, bo zastaniesz tam złoty lud wrośnięty w Chrystusa wszystkimi nerwami i żyłami, lud gotów na wszystko w obronie wiary”.
Niech troska sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty - „chcę wszystkich łączyć jednością Chrystusa” - towarzyszy temu wielkiemu dziełu - Synodowi Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ewangelia na niedzielę: Jakie jest przesłanie Jana Chrzciciela na moje tu i teraz?

2022-12-03 16:23

[ TEMATY ]

rozważanie

rozważanie Słowa Bożego

S. Amata CSFN

Określenie: „w owym czasie” sprawia wrażenie, że działalność Jezusa i Jana Chrzciciela przypada na jakieś mityczne „kiedyś”. Tak nie jest. Według danych historycznych początek działalności Jana przypada między 27 a 28 r. n.e. Jego osoba i orędzie wywoływały wówczas nadzwyczajne poruszenie. Nareszcie pojawił się prorok! Nie dziwi więc, że ciągnęły do Niego tłumy. Szczególną rolę Chrzciciela w historii zbawienia podkreślają w komentarzach na II niedzielę Adwentu, 4 grudnia, Danuta Piekarz i ks. Piotr Szyrszeń SDS.

1. Wystąpił Jan Chrzciciel

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję