Reklama

Złożyli swe skarby przed Jezusem

W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu 2 osoby otrzymały święcenia diakonatu z rąk bp. Adama Dyczkowskiego, a 12 alumnów zostało przedstawionych jako kandydaci do święceń

Krzysztof Ornatowski i Patryk Zawiślak to dwaj nowi diakoni naszej diecezji. Dołączają oni w ten sposób do grupy 16 diakonów, którzy przyjęli święcenia diakonatu w zeszłym roku i przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich w maju.
- W dzisiejszej uroczystości - mówił rektor seminarium ks. Jarosław Stoś - przywołujemy postaci Mędrców ze Wschodu, którzy przynieśli Chrystusowi to, co mieli najcenniejszego: złoto, kadzidło i mirrę. Dzisiaj 14 naszych braci przynosi i składa wobec tego samego Chrystusa swoje najcenniejsze skarby, przynosi swoje życie, przynosi swoje pragnienia, przynosi swoje ambicje, przynosi swoje marzenia. Ofiarują je temu samemu Jezusowi Chrystusowi, któremu swoje skarby składali Trzej Królowie.
Oprócz 2 nowych diakonów przed Jezusem swe dary złożyło 12 kleryków V roku, którzy zostali dopuszczeni do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu i publicznie wyrazili swą wolę poświęcenia się na służbę Bogu i Kościołowi. Przygotowują się do przyjęcia święceń diakonatu w maju tego roku, a święceń kapłańskich rok później. Są to: Tomasz Baczyński, Karol Dyda, Michał Gławdel, Piotr Gniewaszewski, Szymon Kluj, Damian Kołodziej, Przemysław Kot, Mariusz Mazurkiewicz, Łukasz Niedzielski, Tomasz Szulc, Szymon Tołkacz i Radosław Walowski.
- Chcę Wam pogratulować, Drodzy Przyjaciele - mówił bp Adam Dyczkowski - że w tej atmosferze obecnej pogoni za karierą potrafiliście odpowiedzieć zdecydowanie „tak” na słowa Jezusa: „Pójdź za Mną”.
Ksiądz Biskup w homilii ukazał wyjątkowość powołania kapłańskiego na tle innych powołań. Tłumaczył, w duchu nauki sługi Bożego Papieża Jana Pawła II, że kapłaństwo jest „darem i tajemnicą”, wezwaniem Bożym i zarazem decyzją człowieka wymagającą odwagi i wytrwałości. A jak wielka to czasem musi być odwaga, widać na przykładzie innego polskiego kandydata na ołtarze, sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.
Są ludzie, którzy mają odwagę pójść za Bożym wezwaniem.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Kto otrzyma nagrodę Patrioty Roku?

2022-12-03 15:03

[ TEMATY ]

nagroda

Biały Kruk

Biały Kruk

W historycznej Sali „Sokół” w Krakowie trwa obecnie VIII Dzień Patrioty, czyli spotkanie z najważniejszymi twórcami polskiego życia kulturalnego, literackiego, społecznego i religijnego. Organizatorem jest wydawnictwo Biały Kruk, zaś punktem kulminacyjnym będzie wręczenie nagrody „Patriota Roku im. Kazimierza Odnowiciela”.

Program spotkania:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję