Reklama

Na drogach życia konsekrowanego

Niedziela rzeszowska 5/2010

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił Jan Paweł II 1997 r. Wówczas w Rzymie przewodniczył uroczystej Mszy św., podczas której osoby konsekrowane odnowiły profesję zakonną. Od tego czasu w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego każdego roku gromadzą się wokół Papieża i Pasterzy Kościołów lokalnych osoby konsekrowane. W tym roku po raz czternasty będziemy świętować ten dzień. Na uroczystej liturgii spotkają się: zakonnicy, siostry zakonne, dziewice konsekrowane, wdowy, osoby działające w Instytutach Świeckich i w Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego.
Światowy Dzień Życia Konsekrowanego to dzień, w którym Kościół uroczyście dziękuje Panu Bogu za dar życia konsekrowanego i zaprasza wiernych, by lepiej poznali tę formę życia. W naszej diecezji pracują siostry z 20 zgromadzeń czynnych i 2 klauzurowych. Wszystkich sióstr jest 325, w 59 domach zakonnych. Siostry prowadzą różnoraką działalność apostolską. W diecezji 60 sióstr pracuje w katechezie. Siostry Prezentki prowadzą Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum, zaś Siostry Pijarki prowadzą Szkołę Podstawową. Kilka Zgromadzeń prowadzi przedszkole, m.in. Siostry Dominikanki w Tyczynie i Zaczerniu, Siostry Rodziny Maryi w Rzeszowie i Budziwoju. W Rzeszowie także Siostry Nazaretanki, Siostry Służebniczki i Serafitki, te także w Strzyżowie, zaś Siostry Felicjanki i Michalitki w Głogowie. Siostry Służebniczki prowadzą przedszkole w Ropczycach.
Siostry Opatrzności Bożej od bardzo wielu lat prowadzą w Łące Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i od niedawna Dom Dziecka, także Siostry Felicjanki w Chmielniku prowadzą DPS dla osób dorosłych.
Siostry Dominikanki w Tyczynie i Siostry Szarytki w Kątach prowadzą Stacje Opieki Caritas, poprzez które służą opieką zwłaszcza w domach prywatnych. Siostry Sercanki prowadzą Dom Samotnej Matki w Rzeszowie. Siostry Rodziny Maryi służą Kapłanom w Domu Księży Seniorów.
Siostry Michalitki prowadzą w Jaśle ośrodek szkolno-wychowawczy „Nasz Dom” dla dzieci. Ponadto w wielu parafiach siostry pracują jako zakrystianki i organistki.
W diecezji istnieją dwa zakony klauzurowe: Siostry Wizytki w Jaśle i Siostry Karmelitanki Bose w Rzeszowie. Taca z uroczystości Ofiarowania Pańskiego jest ofiarowana na wsparcie finansowe tych klasztorów.
Osoby działające w Instytutach Świeckich i w Stowarzyszeniach Życia Apostolskiego podejmują pracę jak wszyscy inni ludzie świeccy. W swoim środowisku starają się dawać świadectwo Chrystusowi Panu stylem swojego życia.
Zakonów męskich w diecezji jest dziesięć. Oprócz Zgromadzenia św. Franciszka Salezego wszystkie prowadzą działalność parafialną. Niektóre, np. Saletyni, Kapucyni, Bernardyni opiekują się sanktuariami, prowadzą także działalność misyjną i rekolekcyjną.

Wszystkie Osoby Konsekrowane zapraszamy 2 lutego do katedry rzeszowskiej. O godz. 10.30 adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 11
Msza św. pod przewodnictwem biskupa rzeszowskiego Kazimierza Górnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją się cuda!

Niedziela Ogólnopolska 12/2024, str. 68-69

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Jej prababcia i ojciec św. Maksymiliana Kolbego byli rodzeństwem. Trzy lata temu przeżyła nawrócenie – i to w momencie, gdy jej koleżanki uczestniczyły w czarnych marszach, domagając się prawa do aborcji.

Pani Sylwia Łabińska urodziła się w Szczecinie. Od ponad 30 lat mieszka w Niemczech, w Hanowerze. To tu skończyła szkołę, a następnie rozpoczęła pracę w hotelarstwie. Jej rodzina nigdy nie była zbytnio wierząca. Kobieta więc przez wiele lat żyła tak, jakby Boga nie było. – Do kościoła chodziłam jedynie z babcią, to było jeszcze w Szczecinie, potem już nie – tłumaczy.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Relikwie nawiedzą sześć rejonów duszpasterskich w następującym porządku: rejon tarnobrzeski, stalowowolski, janowski, sandomierski, staszowsko-świętokrzyski oraz ostrowiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję