Reklama

Aspekty

Otwarcie traktu winnego w Żaganiu

W zabytkowych piwnicach zespołu klasztornego w Żaganiu 17 lipca dokonano otwarcia traktu winnego.

[ TEMATY ]

Żagań

trakt winny

Jan Mazur/fb

- Przygotowaliśmy taką ofertę dla atrakcyjności tego miejsca - mówi ks. Władysław Tasior

- Przygotowaliśmy taką ofertę dla atrakcyjności tego miejsca - mówi ks. Władysław Tasior

Zabytkowy zespół kościelno-klasztorny w Żaganiu od 2013 r. jest Pomnikiem Historii ustanowionym przez Prezydenta RP. Obecnie zespół klasztorny przechodzi kompleksowy remont, dofinansowany ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko. 17 lipca w zabytkowych klasztornych piwnicach dokonano otwarcia traktu winnego. 

Zobacz zdjęcia: Otwarcie traktu winnego w Żaganiu.

- W podziemiach naszego klasztoru, za zgodą biskupa diecezjalnego, któremu wyrażamy wdzięczność przygotowaliśmy taką ofertę dla atrakcyjności tego miejsca w porozumieniu z winnicą Saganum, której właścicielem jest p. Marcin Furtak, nawiązując tym samym do tradycji winiarskich kanoników regularnych - mówi ks. Władysław Tasior, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Żaganiu. 

2020-07-20 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kultywowanie tradycji winiarskich w Żaganiu

[ TEMATY ]

trakt winny

Jan Mazur/fb

W piątek 17 lipca 2020 r. w piwnicach Zespołu Poklasztornego Kanoników Regularnych w Żaganiu został otwarty Trakt Winny z mini muzeum winiarstwa, salą degustacyjną i leżakownią win czerwonych z Winnicy Saganum. Zaś przyklasztorny ogród został obsadzony szczepami solaris i rondo.

Celem powstania Traktu Winnego jest podniesienie atrakcyjności turystycznej Żagania, a także zespołu poklasztornego, kultywowanie tradycji winiarskiej Kanoników Regularnych, którzy założyli klasztor i tradycji winiarskich Księstwa Żagańskiego oraz promocja lokalnych produktów. Jest to wspólny projekt księdza kanonika Władysława Tasiora i Winnicy Saganum z Bożnowa pod Żaganiem, za zgodą J.E. Ks. Biskupa Diecezjalnego, któremu wyrażamy podziekowanie. Zespół Poklasztorny Kanoników Regularnych z biblioteką jest ważnym zabytkiem - historyczną i turystyczną perłą regionu, uznaną prawnie za POMNIK HISTORII. Wraz z otwarciem traktu winnego staje się dodatkowo nowym miejscem na winnej mapie regionu. Być może to właśnie tutaj wiele wieków temu zakonnicy przechowywali winne trunki. Podczas adaptacji piwnic na ten cel ksiądz kanonik Władysław Tasior i Marcin Furtak z Winnicy Saganum natrafili na wiele śladów, które mogą świadczyć o tym, że tak właśnie było. Ślady winiarskiej przeszłości Żagania badają również nasi regionaliści – Stanisław Byczkowski, Kamil Papierz i Mirosław Kasztel,

Trzeba podkreślić, że Dolny Śląsk, do którego historycznie należy Żagań, jest jednym z najbogatszych pod względem tradycji winiarskich rejonów Polski. O wino w Żaganiu najpierw zadbali właśnie zakonnicy, Kanonicy Regularni, którzy wcześniej uprawiali winorośle w Nowogrodzie Bobrzańskim. A dalej to już poszło... 300 lat później były już cztery winnice. Potem kolejne, aż w końcu złożono Winnicę Książęcą.

Druga wojna światowa sprawiła, że winnice zniknęły zupełnie z mapy Żagania. Do 2017 roku, kiedy to w Bożnowie, dokładnie kilometr od historycznej książęcej winnicy tradycje winiarskie postanowił wskrzesić Marcin Furtak zakładając Winnicę Saganum. A dziś można powiedzieć, że historia lokalnego winiarstwa zatacza koło – bo tradycje winiarskie wracają do swojej kolebki – klasztoru, od którego wszystko się zaczęło.

Do 30 września całość zabytku wraz z Traktem Winnym można zwiedzać: pn.-pt. o godz.:10.00, 12.00, 14.00, soboty: 10.00, 12.00, niedziele: 9.00, 14.00. W święta nie ma możliwości zwiedzania.

W trakcie zwiedzania jest możliwość degustacji i zakupu lokalnego wina z Winnicy Saganum. DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH: w ofercie również zwiedzanie TRAKTU WINNEGO z degustacją lokalnych produktów (wino, wędliny, sery, pieczywo, oliwy i inne). Kontakt : 769 165 030

CZYTAJ DALEJ

Reklama w Tygodniku Katolickim „NIEDZIELA”

Karol Porwich/Niedziela

„Niedziela” to:

• ogólnopolski tygodnik katolicki, istniejący na rynku od 1926 roku

• informacje o życiu Kościoła w Polsce i na świecie, o sprawach społecznych, rodzinnych, gospodarczych i kulturalnych

• obecność w polskich parafiach w kraju i poza granicami (Włochy, USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania), w sieciach kolporterskich i na Poczcie Polskiej

• szczególna obecność w 19 diecezjach w Polsce, w których ukazują się edycje diecezjalne: warszawska, krakowska, częstochowska, wrocławska, sosnowiecka, podlaska, bielska, świdnicka, szczecińska, toruńska, zamojska, przemyska, legnicka, zielonogórska, rzeszowska, sandomierska, łódzka, kielecka, lubelska

• 68 stron ogólnopolskich i 8 diecezjalnych

• portal www.niedziela.pl

• księgarnia (www.ksiegarnia.niedziela.pl) – ponad 350 publikacji książkowych

• studio radiowe Niedziela FM oraz telewizyjne Niedziela TV z możliwością przygotowania materiałów w jakości HD, własny kanał na YouTube, materiały na portalu www.niedziela.pl, zamówienia realizowane dla TV Trwam, TVP i lokalnej telewizji

• jest obecna w internecie, w rozgłośniach radiowych, w niektórych telewizjach regionalnych

Reklama w naszym Tygodniku jest potwierdzeniem wiarygodności firmy - do tego przyzwyczailiśmy naszych Czytelników.
Wyniki ankiety przeprowadzonej na zlecenie "Niedzieli" przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego pozwoliły ustalić profil Czytelników "Niedzieli":

• wiek - 28 - 65 lat

• wykształcenie - wyższe i średnie

• kobiety i mężczyźni w proporcjach 48% do 52%

• mieszkańcy dużych i średnich miast oraz wsi
Kolportaż - 60% parafie, 40% Poczta Polska, KOLPORTER i inne firmy kolporterskie;

Nakład: zmienny od 85 tys. do 115 tys. w zależności od okoliczności

Kontakt
Zamówienie reklamy lub ogłoszenia można przesłać:

Reklama
   Krzysztof Walaszczyk
   Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
   marketing@niedziela.pl

Ogłoszenia
   Barbara Kozyra
   tel. (34) 369 43 65
   tel. na centralę: (34) 365 19 17 w. 365
   ogloszenia@niedziela.pl

drogą pocztową pod adresem:
   Redakcja Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
   ul. 3 Maja 12, 42-200 Częstochowa


Regulamin przyjmowania zleceń

Regulamin insertowania

Formaty reklam

Cennik reklam

Cennik insertów

Terminarz reklam (2020)

Materiały do pobrania

Publikacje logo o szerokości powyżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Publikacje logo o szerokości poniżej 25 mm

Logo „Niedzieli” (Plik PDF)
Logo „Niedzieli” (Plik JPEG)

Reklama internetowa

Krzysztof Walaszczyk
Dział Marketingu Tygodnika Katolickiego "Niedziela"
tel. (34) 369 43 49, 603 701 615
marketing@niedziela.pl

Cennik reklam internetowych

CZYTAJ DALEJ

Suski o rozmowach Kaczyński-Ziobro: ramy czasowe na odpowiedź są, ale jeśli negocjacje idą dobrze, to można je przesunąć

2020-09-22 20:43

[ TEMATY ]

polityka

PiS

Fot. wybierzpis.pl

Ramy czasowe na odpowiedź lidera Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry są, ale jeśli negocjacje idą dobrze, to można je przesunąć - tak poseł PiS Marek Suski mówił we wtorek w TV Republika o rozmowach prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem SP Zbigniewem Ziobrą.

Suski potwierdził, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas poniedziałkowych rozmów dał liderowi Solidarnej Polski Zbigniewowi Ziobrze konkretny termin odpowiedzi w sprawie przyszłości Zjednoczonej Prawicy i udziału w koalicji jego ugrupowania.

"Takie ramy czasowe oczywiście są, ale jak znam życie, jeżeli negocjacje idą dobrze, a coś jeszcze jest niedogadane, to można je przesunąć. Ja jestem dobrej myśli" - powiedział Suski.

"Wydaje mi się, że troszkę (negocjacje) posunęły się do przodu" - dodał.

Polityk PiS podkreślał, że dotychczasowe rozmowy o rekonstrukcji rządu nie przynosiły rezultatu, a ostatecznym "wypowiedzeniem koalicji" było głosowanie Solidarnej Polski przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt autorstwa PiS.

"Te problemy już były od czasów przygotowań do wyborów prezydenckich i to narastało" - mówił Suski.

Poseł PiS ocenił, że z obecnych negocjacji "coś dobrego wyniknie". "Jeżeli trwają rozmowy wiele godzin to znaczy, że jest jakieś zbliżenie stanowisk. Jest wola rozmawiania" - stwierdził Suski.

Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone po tym, jak w nocy z czwartku na piątek Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone. Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkał się także z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, a we wtorek z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ godl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję