Reklama

Szkolna Akademia Innowacji i Odpowiedzialności

Program prewencyjny dla nauczycieli

Piotr Drzewiecki
Edycja łódzka 13/2010

Łódź

Od listopada 2009 r. Centrum Służby Rodzinie realizuje trzy projekty Szkolnej Akademii Innowacji i Odpowiedzialności, mające za zadanie podniesienie atrakcyjności i jakości oferty edukacyjnej w szesnastu szkołach podstawowych z terenu Miasta Łodzi oraz powiatu łódzkiego wschodniego.
W ramach realizowanych projektów w tym roku odbyły się już szkolenia z cyklu Program Prewencyjny - „Rozwój umiejętności wychowawczych nauczyciela”, w których uczestniczyło ponad 100 nauczycieli ze szkół objętych projektami. Podłoże programu wypracowane zostało przez międzysektorowy i interdyscyplinarny zespół „Liderów łódzkiej oświaty”. Szkolenie miało na celu przygotowanie nauczycieli do prowadzenia nowoczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych. Dzięki uczestnictwu w warsztatach nauczyciele nabyli umiejętności efektywniejszego motywowania uczniów do nauki oraz aktywności społecznej. Cztery spotkania prowadzili specjaliści na co dzień zajmujący się omawianymi przez siebie problemami. Tematy szkoleń dotyczyły m.in. środków psychoaktywnych, komunikacji z uczniem eksperymentującym i podejmującym zachowania ryzykowne, a także agresji i przemocy, pracy z rodziną dysfunkcyjną, pozycji nauczyciela jako lidera społeczności lokalnej. Omawiane były również zagadnienia cyberbullyingu oraz strategii postępowania nauczyciela w sytuacjach trudnych w szkole. Na zakończenie szkolenia nauczyciele otrzymali imienne certyfikaty, zaś w przeprowadzonej ankiecie ewaluacyjnej wysoko ocenili poziom zajęć oraz ich przydatność w pracy zawodowej.
Projekty Szkolnej Akademii Innowacji i Odpowiedzialności realizowane są równocześnie w 13 szkołach podstawowych w Łodzi oraz w trzech placówkach z terenu powiatu łódzkiego wschodniego. Zajęcia edukacyjne dla dzieci odbywają się od marca 2010 r. do czerwca 2011 r. Dzieci uczestniczą w dodatkowych zajęciach rozwijających kompetencje kluczowe oraz wyrównujące ich szanse wśród rówieśników. Zwieńczeniem projektów będzie tzw. „Akademia przygody”, podczas której dzieci wezmą udział w kilkudniowym wyjeździe w wybrany rejon Polski, połączonym z nauką. Projekty Akademii są współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (Kapitał Ludzki).

#ZatrzymajAborcję w rękach lewicy

2019-11-13 21:56

Artur Stelmasiak

Według nieoficjalnych informacji przewodniczącym sejmowej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej ma być poseł z lewicy. W tej komisji znajduje się obywatelski projekt poparty przez KEP #ZatrzymajAborcję.

Artur Stelmasiak

Oznacza to, że według własnych wytycznych, Prawo i Sprawiedliwość próbuje zrzucić odpowiedzialność za brak działań ws. ochrony życia na lewicę, czyli na postkomunistów SLD, partię Roberta Biedronia i partię Razem.

Przypomnijmy, że obywatelski projekt Zatrzymaj Aborcję uzyskał pełne poparcie biskupów podczas plenarnych obrad Konferencji Episkopatu Polski. Trafił do sejmu w listopadzie 2017 roku z rekordowym poparciem Polaków 830 tys. podpisów. Na początku roku 2018 roku w pierwszym czytaniu w głosowaniu uzyskał miażdżącą sejmową przewagę prawie 280 posłów.

Po pierwszym czytaniu projekt Zatrzymaj Aborcję trafił do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, a w między czasie uzyskał także pozytywną opinię sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Na tym dobre wieści z sejmu się skończyły, bo ówczesna szefowa komisji Rodziny poseł Bożena Borys-Szopa przez wiele tygodni skutecznie blokowała rozpatrywanie projektu. Nawet, gdy dochodziło do głosowania na komisji to większość polityków PiS głosowało w koalicji z posłami PO i Nowoczesnej skutecznie torpedując dalsze prace nad ochroną życia. W lipcu 2018 roku powołano specjalną podkomisję, do której weszli starannie wyselekcjonowani posłowie PiS. Okazało się, że to najgorsza podkomisja chyba w historii sejmu, bo nie zebrała się ani razu. Osobiście za obronę aborcji eugenicznej odpowiedzialni są posłowie PiS: Grzegorz Matusiak (przewodniczący), Anita Czerwińska, Ewa Kozanecka, Urszula Rusecka, Teresa Wargocka.

Według ustaleń Tygodnika "Niedziela" projekt popierany przez KEP ma zostać oddany w ręce skrajnie lewicowych polityków, co oznacza, że Prawo i Sprawiedliwość ma zamiar oddać ten najważniejszy projekt obywatelski na pożarcie polityków proaborcyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem