Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Błogosław podróżującym

25 lipca obchodziliśmy wspomnienie św. Krzysztofa. Z tej racji w świątyniach naszej diecezji zostały odprawione msze św. w intencji podróżujących i prowadzących pojazdy mechaniczne. Były to również obchody Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, który w tym roku przebiegał pod hasłem ‘Umocnieni Eucharystią niesiemy Chrystusa’

2020-08-02 06:24

Joanna Ferens

Poświęcenie pojazdów w parafii św. Michała Archanioła w Soli

Jest to piękna tradycja zwracania się do Pana Boga przez wstawiennictwo św. Krzysztofa o bezpieczeństwo na drodze – tłumaczył proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Soli, ks. Krzysztof Jankowski: – Św. Krzysztof, którego wspominamy 25 lipca jest powszechnie znany jako patron kierowców i podróżujących. Jest on jednym z Czternastu Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów, których warto mieć przy sobie w ciężkich próbach. Według legendy św. Krzysztof przeniósł na swoich barkach Chrystusa na drugi brzeg, co spowodowało, że stał się szczególnym orędownikiem wszystkich proszących o bezpieczeństwo, nie tylko w podróży. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego błogosławimy tego dnia samochody apelując o odpowiedzialność i rozwagę na drodze. Chcemy przez ten gest przypomnieć kierowcom, że są odpowiedzialni za życie i zdrowie drugiego człowieka, modlimy się, by bezpiecznie się przemieszczali nie stwarzając zagrożenia ani dla innych, ani dla siebie. Chcemy też przypominać, że św. Krzysztof jest naszym wspaniałym orędownikiem u Boga i aby wszyscy podróżujący wzywali jego wstawiennictwa i opieki przed każdą podróżą – wyjaśniał.

Podczas błogosławieństwa pojazdów prowadzona była również zbiórka funduszy na środki lokomocji dla misjonarzy. Wspierająca misjonarzy katolicka organizacja MIVA Polska prosiła kierowców, aby za każdy bezpiecznie przejechany kilometr wpłacili grosz na zakup środków transportu dla misjonarzy. MIVA Polska to organizacja pomagająca misjonarzom w zdobywaniu i kupowaniu środków transportu, potrzebnych do przemieszczania się między odległymi kościołami w trudnym często terenie. Do tej pory MIVA pomogła w zakupie między innymi ponad dwóch tysięcy rowerów i sześciuset dwudziestu siedmiu samochodów, sześciu skuterów śnieżnych oraz rikszy i paralotni. – Oni niosą Ewangelię w najbardziej odległe zakątki świata i muszą tam jakoś dotrzeć, dlatego nasze wsparcie jest im bardzo potrzebne – wyjaśniał ks. Mateusz Januszewski z parafii św. Marii Magdaleny w Biłgoraju: – W dniu św. Krzysztofa, gdy święcimy pojazdy mechaniczne istnieje już od dawna taka tradycja, że zbieramy ofiary pieniężne, które są przeznaczone na pojazdy dla misjonarzy zbierane przez MIVA Polska. Myślę, że jest to oczywiste, że misjonarze w Afryce, w Ameryce Południowej czy też w dalekiej Rosji potrzebują pojazdów, żeby dotrzeć do ludzi. Często mają parafie na terenie o wielkości Polski i muszą w jakiś sposób dotrzeć do różnych wiosek i miejscowości, do ludzi, którzy chcą poznać Jezusa, uczestniczyć w Eucharystii. Dlatego też nasze ofiary są niezbędne dla nich, aby kupić jakiś środek lokomocji, czy to samochody, czy motocykle, a nawet riksze, w zależności od kraju i tradycji. Wszystkim, którzy składają te ofiary możemy w ich imieniu Bóg zapłać powiedzieć, bo dzięki temu rozszerza się Ewangelia, poznanie Pana Jezusa, dzięki temu ludzie mogą odkryć ten wielki skarb, jakim jest obecność Boga w ich życiu – tłumaczył.

Reklama

Po mszach św. wszystkie pojazdy znajdujące się na parkingach parafialnych zostały pobłogosławione i pokropione wodą święconą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apostoł konfesjonału

2020-07-28 08:21

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Jan Maria Vianney

wikipdia.org

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 r. w biednej rodzinie chłopskiej w miasteczku Dardilly. Do I Komunii św. przystąpił potajemnie w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej – w 1799 r. W dzieciństwie i młodości poświęcał swój czas na pracę w polu i wypas zwierząt, do tego stopnia, że jeszcze w wieku 17 lat był analfabetą. Znał jednak na pamięć modlitwy, których nauczyła go pobożna matka, i karmił się religijnością rodzinnego domu. Na kapłana został wyświęcony 13 sierpnia 1815 r. Przez pierwsze trzy lata był wikariuszem w Écully. Najważniejszą misję spełnił jednak, gdy był proboszczem w Ars. Centrum jego życia stanowiła Eucharystia. W Ars wyróżniał się jako doskonały i niestrudzony spowiednik oraz kierownik duchowy.

Zmarł 4 sierpnia 1859 r. Święty Jan Paweł II napisał o nim w Darze i Tajemnicy: „Od czasów kleryckich żyłem pod wrażeniem postaci Proboszcza z Ars, zwłaszcza po lekturze książki ks. Trochu. Święty Jan Maria Vianney zdumiewa przede wszystkim tym, że odsłania potęgę łaski działającej przez ubóstwo ludzkich środków. Byłem szczególnie wstrząśnięty jego heroiczną posługą konfesjonału. Ten pokorny kapłan, który spowiadał po kilkanaście godzin na dobę, odżywiając się niezwykle skromnie, przeznaczając na spoczynek kilka zaledwie godzin, potrafił w tym trudnym okresie dokonać duchowej rewolucji we Francji, i nie tylko we Francji. Tysiące ludzi przechodziło przez Ars i klękało przy jego konfesjonale. Na tle dziewiętnastowiecznego zeświecczenia i antyklerykalizmu, jego świadectwo było wydarzeniem dosłownie rewolucyjnym”.

Św. Jan Maria Vianney
ur. 8 maja 1786 r. zm. 4 sierpnia 1859 r.

CZYTAJ DALEJ

Wieliczka: koronawirus w klasztorze ojców franciszkanów

2020-08-04 20:23

[ TEMATY ]

koronawirus

franciszkanie.pl

"Jeden z naszych ojców przebywa w szpitalu z powodu zarażenia koronawirusem" - piszą na stronie internetowej i w mediach społecznościowych franciszkanie z klasztoru w Wieliczce. Kościół, w którym znajduje się m.in. cudowny obraz Matki Bożej Łaskawej, został zdezynfekowany.

Jeden z zakonników trafił do szpitala, a czterech innych objęto kwarantanną. Bracia objęci kwarantanną mieszkają w odosobnionej części klasztoru, zaś pozostali, którzy pełnią posługę w kościele, mieszkają w Liceum Franciszkańskim z oddzielnym wejściem, kuchnią i refektarzem, i nie mają kontaktu ze współbraćmi objętymi kwarantanną.

Kościół został poddany dezynfekcji. Msze św. i nabożeństwa są sprawowane przez tych kapłanów, którzy byli w ostatnim czasie na urlopie i nie mieli styczności z pozostałymi, przebywającymi do tej pory w klasztorze.

Franciszkanie apelują, aby przed wejściem do świątyni zakładać maski i dezynfekować dłonie. Osoby, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z chorym o. Arturem, winny zgłosić się do wielickiego sanepidu.

"Informujemy również, że współbracia objęci kwarantanną nie mają żadnych objawów choroby i czują się dobrze. Będą przebywać w klasztorze przez dwa tygodnie bez możliwości kontaktu z innymi" - dodają zakonnicy, zawierzając Matce Bożej Łaskawej Księżnej Wieliczki przebywającego w szpitalu kapłana oraz braci objętych kwarantanną.

Franciszkanie w Wieliczce są kustoszami sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, która otaczana jest czcią przez mieszkańców miasta, zwłaszcza górników. Tutaj spoczywa również sługa Boży Alojzy Kosiba. Zakonnicy prowadzą także w Wieliczce liceum ogólnokształcące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję