Reklama

Niedziela Świdnicka

Piękny gest proboszcza z Kraszowic

Od dwóch tygodni można zobaczyć efekty prac remontowych, na zabytkowej elewacji kościoła Najświętszego Serca Jezusa.

[ TEMATY ]

NSPJ Świdnica

Świdnica ‑ Kraszowice

ks. Mirosław Benedyk

Ks. proboszcz Paweł Wróblewski na tle odrestaurowanej części budynku

Ks. proboszcz Paweł Wróblewski na tle odrestaurowanej części budynku

W trudnym czasie epidemii ksiądz proboszcz Paweł Wróblewski rozpoczął nie małą inwestycję związaną z remontem elewacji XIX – wiecznego obiektu, w którym od 2006 roku na piętrze znajduje się kościół parafialny. Prace miały charakter gruntowny. Cegły na przyporach i nadprożach należało poddać dogłębnemu czyszczeniu metodą sodowania, która gwarantuje, że budulec uzyska swój naturalny czerwony kolor i nie zostanie przy tym uszkodzony. Odnowieniu i malowaniu także zostały poddane ściany. Wszystkie prace odbywały i nadal się odbywają pod nadzorem konserwatora zabytków. W jednej z relacji internetowych ks. Paweł mówił: - Jako ksiądz proboszcz jestem bardzo zadowolony z tego co już się udało zrobić.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

Koszt inwestycji wynosi ponad 100 tys. zł. Ks. Paweł różnymi drogami pozyskiwał środki. Zwracając się z prośbą do wiernych o wsparcie, często nagrywał filmy z postępu prac, podkreślając, że obiekt jest warty, aby go odnowić. – Żeby nie było, że ksiądz tylko prosi, a nic nie chce od siebie dać, więc chcę też powiedzieć wam, że ze spadku, który dostałem po swojej mamie chcę przekazać 30 tys. zł. na ten szczytny cel, aby ta świątynia także wokół była piękna – mówił jeszcze w kwietniu ks. Wróblewski. – Kto jednak nie może nas wesprzeć materialnie, niech się modli za to dzieło, a także za chorych i cierpiących w tym czasie koronawirusa – apelował proboszcz.

Ks. Mirosław Benedyk

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie

Widok elewacji zachodniej przed i po remoncie
2020-08-02 20:30

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jaka jest reakcja Jezusa na grzech człowieka?

[ TEMATY ]

NSPJ Świdnica

Świdnica ‑ Kraszowice

Bogdan Pawlik

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. Mirosława Benedyka

Msza św. odpustowa pod przewodnictwem ks. Mirosława Benedyka

W uroczystość Najświętszego Serca Jezusa wspólnota parafialna na świdnickich Kraszowicach świętowała odpust parafialny.

- W jednej z rozmów sugerowano mi, abym uroczystości odpustowe przeniósł na niedzielę, to wtedy więcej osób będzie mogło w nim uczestniczyć. Nie uważałem tego za dobrą radę. Postanowiłem, że będziemy świętować zawsze w piątek. Jest to tak wyjątkowy dzień, kiedy nie tylko my świętujemy, ale cały Kościół w randze uroczystości czci Najświętsze Serce Pana Jezusa – mówił do licznie zgromadzonych wiernych ks. Paweł Wróblewski, proboszcz miejscowej parafii.

Tegorocznej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Mirosław Benedyk, redaktor Niedzieli Świdnickiej. W wygłoszonym słowie zwrócił uwagę, że Bóg powołuje każdego z miłości, do poznania prawdy o Nim samym. A za okazaną wierność nagradza błogosławieństwem do tysięcznego pokolenia. – Bóg pragnie przymierza miłości, nie lęku – mówił homileta, dodając, że w dzisiejszych czasach można spotkać się z tendencją, w świetle której miłość Boga miałaby polegać na zanegowaniu moralności chrześcijańskiej.

Bogdan Pawlik

Homilię odpustową wygłosił Ks. Mirosław Benedyk, redaktor Niedzieli Świdnickiej

Homilię odpustową wygłosił Ks. Mirosław Benedyk, redaktor Niedzieli Świdnickiej

– Niektórzy tłumaczą, że właśnie ze względu na fakt, że Bóg każde nam kochać, nie powinniśmy dokonywać ocen moralnych. Stąd należy akceptować, a nawet wspierać ludzi żyjących w grzechu śmiertelnym, nie wydawać sądów o charakterze moralnym, nie mówić o dobru i złu. Jest to, rzecz jasna, wypaczony obraz miłości chrześcijańskiej. Jezus, choć zawsze szanował człowieka, jednoznacznie wypowiadał się na temat wartości moralnych. Grzesznikom mówił, że żyją w grzechu nie po to, by ich zranić, ale po to by ratować ich życie – mówił ks. Mirosław.

Dodał jeszcze, że człowieka grzeszącego można porównać do żołnierza przebijającego włócznią Serce Pana Jezusa. Z tego Serca natychmiast wypływa krew i woda, która jest po to, aby nas obmyć z grzechów. – W Bogu nie ma innej reakcji na grzech człowieka, jak tylko pytanie, jak naprawić natychmiast to, co człowiek właśnie niszczy. Nie ma innej odpowiedzi Jezusa jak miłość miłosierna płynąca z Jego Serca – tłumaczył.

Bogdan Pawlik

Kapłani podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.

Kapłani podczas sprawowania Najświętszej Ofiary.

Oprócz miejscowego proboszcza Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Piotr Śliwka, dziekan dekanatu Świdnica-Wschód, ks. Kamil Pawlik, pochodzący miejscowej parafii, aktualnie student Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie oraz ks. Wiesław Mróz, referent archiwum diecezjalnego.

Na zakończenie ks. proboszcz zanitował hymn Ciebie Boga wysławiamy, po odśpiewaniu którego podziękował wszystkim za przybycie i wspólną modlitwę, a także za przygotowanie posiłku dla kapłanów. Tego dnia przy wyjściu z kościoła ministranci rozdawali wiernym słodkie upominki.

CZYTAJ DALEJ

Nigeria: chrześcijanie spaleni żywcem

2020-09-17 15:34

[ TEMATY ]

Nigeria

chrześcijanie

Ks. Seweryn Puchała

Dwoje chrześcijan zostało spalonych żywcem w zeszły piątek w nigeryjskiej wiosce Manyi-Mashin, w regionie Kaduna. Od stycznia do maja islamscy pasterze Fulani zabili przynajmniej 470 wyznawców Chrystusa.

Dwójka chrześcijan nie zdążyła uciec przed atakiem islamskiej milicji ludu Fulani na nigeryjską wioskę w regionie Kaduna. Zostali spaleni żywcem w ich domach; 62-letnia Cecylia Ishaya, matka sześciu synów oraz 56-letni Iliya Sunday, który miał ośmioro dzieci. Islamscy bojownicy spali wszystkie budynki mieszkalne, rabując z nich wszystko, co mogło mieć jakąkolwiek wartość – relacjonuje Sahara Reporters.

Zaledwie kilka dni wcześniej, 8 września, dwóch studentów zostało zaatakowanych toporami i maczetami niedaleko tamtejszej wioski. Jeden z nich zmarł na miejscu.

Według raportu opublikowanym 15 maja przez International Society for Civil Liberties and the Rule of Law od początku 2020 roku dżihadyści zabili już 620 chrześcijan, w tym 470 przez samych Fulanów. Poza tym setki z wyznawców Chrystusa znajdują się w rękach Boko Haram, zmilitaryzowanej muzułmańskiej organizacji ekstremistycznej, choćby Leah Sharibu czy Grace Taku, kobiety, które nie chciały przejść na islam.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie młodzieży

2020-09-19 21:00

ks. Wojciech Kania

Tegoroczne obchody ku czci św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży odbyły się przy kościele Ducha Świętego w Staszowie.

Ze względu na obostrzenia epidemiczne miały one charakter jednodniowy i przybyli na nie tylko reprezentanci młodych z Diecezji Sandomierskiej. Tegorocznym hasłem spotkania były słowa św. Jana Pawła II „Jesteście przyszłością Kościoła”.

Spotkanie rozpoczęło się od rejestracji przybyłych grup oraz zawiązania wspólnoty.

Mszy św., koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył bp. Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta i lokalnej społeczności. W wygłoszonej homilii, biskup mówił o determinacji św. Stanisława Kostki w realizacji otrzymanego od Boga powołania. Przytoczył słowa św. Jana Pawła II, który porównał jego życie do biegu na przełaj, aby osiągnąć świętość.

– Jeśli Bóg pozwoli, macie przed sobą jeszcze długie lata. Nie straćcie jednak ani chwili. Spełniajcie marzenia, planujcie, stawiajcie sobie cele. Pomimo naszych słabości, musimy starać się zawsze trwać w tym co należy do Boga, w Jego świecie, którym jest miłość, dobro pokój – powiedział kaznodzieja. Zauważył, iż takim miejscem jest Kościół Chrystusowy.

Po homilii Biskup Nitkiewicz pobłogosławił nowych ministrantów, którzy po skończonym kursie zostali powołani do posługi lektorów.

Aby nabrać sił na dalsze świętowanie został dla młodych przygotowany posiłek, a następnie wystąpił zespół Mate.o/Tu.

Cieszę się, że przynajmniej w takiej formie, jednodniowej mogliśmy się spotkać tu w Staszowie, bo to zawsze jest dla mnie wielka radość, kiedy mogę się modlić wspólnie z ludźmi z całej diecezji – powiedziała Karolina.

Mateusz zaznaczał, że dzięki takim spotkaniom ładuje swoje akumulatory do nauki w szkole, ale również do tego aby zawsze mówić Panu Bogu tak.

Zakończeniem spotkania młodych był Wieczór Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Śpiewy prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Ruchu Światło Życie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję