Reklama

Święcenia diakonów

Ks. Piotr Nowosielski
Edycja legnicka 22/2010

Rektor Seminarium, ks. dr Leopold Rzodkiewicz przedstawił Księdzu Biskupowi kandydatów, prosząc o udzielenie im święceń. Należą do nich: Robert Bielawski - Bolesławiec par. Wniebowzięcia NMP; Krzysztof Czadowski - Ciechanowice par. św. Augustyna; Janusz Diament - Legnica - par. Najświętszego Serca Pana Jezusa; Marcin Delestowicz - Jeżów Sudecki - par. św. Michała Arch.; Tomasz Kołodziej - Bolesławiec - par. MB Różańcowej; Adam Konobrodzki - Rokitki - par. Matki Bożej Częstochowskiej; Michał Marszałek - Zgorzelec - par. św. Józefa Robotnika; Mateusz Rycek - Jelenia Góra. - par. Matki Bożej Królowej Polski; Tadeusz Szymaniak - Złotoryja - par. Narodzenia NMP.
W homilii bp Marek Mendyk mówił: „Drodzy bracia. Dziś modlimy się z wami i za was. Niech ten dobiegający końca Rok Kapłański, w którym przyjmujecie święcenia diakonatu, będzie dla was czasem łaski. Bezpośrednio włączeni w posługę słowa i służbę ołtarza, miejcie żywą świadomość daru, jaki otrzymujecie. Będziecie blisko tajemnicy, z której rodzi się każdy krok ku świętości, każde działanie podjęte dla realizacji misji Kościoła. To z niej będziecie czerpać potrzebną siłę, aby wszystkie wasze wysiłki nie okazały się daremne. Bądźcie wierni tej tajemnicy”.
Mówiąc zaś o zadaniach diakonów stwierdził: „Posługa wasza niech będzie świadectwem miłości, która sama w sobie ma moc ewangelizującą. Ma pomóc współczesnemu człowiekowi doświadczyć miłości Boga Ojca i Chrystusa w Duchu Świętym. Ta Miłość, dana przez Boga, winna się stać dla was przykazaniem. Owa Miłość, którą macie okazać człowiekowi, nie może zamykać się wyłącznie we wspólnocie kościelnej, ale ma poza nią wykraczać i obejmować wszystkich ludzi, także tych, którzy zagubili drogę do Boga, do Chrystusa i Kościoła”.
Diakonat to także pomoc innym: „Poprzez waszą posługę macie nieść człowiekowi nadzieję. Każdemu człowiekowi. Zwłaszcza biednym, samotnym i odtrąconym. Bądźcie apostołami pokoju. Zachęcajcie wszystkich do wyzbycia się wrogości, egoizmu i stronniczości społecznej. Bądźcie Apostołami miłosierdzia” - apelował Ksiądz Biskup.
Do rodziców diakonów mówił: „Dzisiaj Kościół jest wdzięczny Wam, kochani Rodzice, za wasze modlitwy, oddanie i wszelką pomoc, jakiej dotąd udzielaliście przez te lata swoim synom. Przez dzisiejsze święcenia jeszcze bardziej wiążecie się ze wspólnotą Kościoła, dlatego prosimy Was, nie ustawajcie w dalszej modlitwie i wypraszajcie kolejne powołania. Bądźcie apostołami tej świętej sprawy, by Kościół w naszej diecezji mógł cieszyć się wystarczającą liczbą prezbiterów”.
Również w imieniu Biskupa legnickiego i własnym złożył podziękowanie wszystkim osobom, prezbiterom, wychowawcom, nauczycielom, którzy przyczynili się i dalej przyczyniają do duchowego wzrostu diakonów, przyszłych kandydatów do prezbiteratu.
Przypomniał też o wartości składanych przy tych święceniach przyrzeczeń, które będą odtąd ukierunkowywać całe ich życie na służbę Chrystusowi i ludziom, wśród których będą spełniać swoją posługę.

Reklama

Kenia: zamordowano katolickiego księdza

2019-10-16 17:53

tom (KAI) / Nairobi

Tydzień po zaginięciu katolickiego księdza w Kenii znaleziono jego ciało. Sprawcy zabójstwa pochowali ks. Michaela Maingi Kyengo w pobliżu rzeki w mieście Makima, 100 km na północ od stolicy Nairobi. Jak informują kenijskie media policja prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa.

Unsplash/pixabay.com

„Ekshumujemy ciało w celu przeprowadzenia śledztwa, abyśmy mogli rzucić więcej światła na okoliczności zbrodni” - słowa rzecznika miejscowych władz cytuje gazeta "Daily Nation". Zabójstwo kapłana nazwał „nikczemnym aktem”.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ks. Kyengo był ostatnio widziany tydzień temu, kiedy odwiedził swoich rodziców. Po tym, jak podrzucił do domu swego współpracownika, późno w nocy, udał się do swojej parafii. Tam nieznany człowiek porwał ks. Kyengo, a później obrabował jego konto bankowe. Jak dotychczas dwóch podejrzanych zostało aresztowanych i to wskazali śledczym miejsce, gdzie zostało pochowane ciało kapłana.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielone światło dla Brexitu

2019-10-17 19:21

wPolityce.pl / ems/PAP

Pixabay.com
Klamka zapadła! Unijna „27” dała zielone światło dla umowy ws. brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę UE do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku. Rada Europejska w formacie 27 zakończona. Konkluzje przyjęte - napisał na Twitterze Preben Aamann, rzecznik prasowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem