Reklama

Niedziela Częstochowska

Uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła

„Jesteśmy na modlitwie w centrum „częstochowskiej Composteli”, by uczyć się ewangelizacji w duchu św. Jakuba Apostoła” - mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który wieczorem 25 lipca przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Wierni modlili się m.in. za ofiary katastrofy kolejowej w Hiszpanii.

[ TEMATY ]

Częstochowa

parafia

odpust

Archiwum parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie

Uroczystości ku czci św. Jakuba Apostoła zgromadziły kapłanów, osoby życia konsekrowanego, członków bractw i stowarzyszeń katolickich m.in. Akcji Katolickiej i Bractwa Eucharystycznego. - We wspólnocie modlitwy chcemy uwielbiać Boga i odkrywać światło wiary przez pośrednictwo św. Jakuba Apostoła - mówił witając zebranych ks. kan. Stanisław Mendakiewicz, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.

W homilii abp senior Stanisław Nowak nawiązał m.in. do Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. „- Papież Franciszek czyni wielką ewangelizację świata młodych. Młodzi wraz z nim wyrażają swoją wiarę i wołają o miłosierdzie do Boga” - mówił abp Nowak.

Arcybiskup wskazał na wzór św. Jakuba, który był pierwszym męczennikiem spośród apostołów. „- Św. Jakub był zakochany w Chrystusie. Był gorliwym, gorącym apostołem” - mówił abp Nowak.

„W życiu każdego apostoła, chrześcijanina liczą się dwa słowa: przyjdź oraz idź. Życie św. Jakuba można streścić w tych dwóch słowach. Jezus spojrzał na niego i zawołał przyjdź i pójdź za Mną. A następnie posłał go z Ewangelią” - kontynuował abp Nowak.

Były Metropolita Częstochowski podkreślił, że „św. Jakub gorliwie podjął dzieło ewangelizacji”.- Dla nas stał się wzorem ewangelizatora - podkreślił abp Nowak.

Celebrans nawiązał również do trwającego Roku Wiary i Nowej Ewangelizacji. „- Trzeba, abyśmy głosili Chrystusa odważnie. Nowa Ewangelizacja oznacza ewangelizację dla naszych czasów. A to nie są czasy sprzyjające Chrystusowi” - mówił abp Nowak.

„Żyjemy w czasach rewolucji obyczajowej, rewolucji seksualnej. Żyjemy w czasach naznaczonych ideologią gender. W takich właśnie czasach mamy głosić Chrystusa. Uchwycić się Go i trzymać przez mocną wiarę” - kontynuował abp Nowak.

Były metropolita częstochowski zaapelował do wiernych, by „iść do tych, którzy utracili wiarę”. „- Nie możemy być obojętni wobec naszych bliskich, którzy utracili wiarę. Tak wielu dzisiaj jest cichych apostatów” - wołał abp Nowak.

Reklama

Abp Nowak zauważył również, że „Europa na naszych oczach zdradza Chrystusa”. „- Człowiek jest biedny kiedy porzuca Chrystusa i traci nadzieję” - mówił abp Nowak. „Bądźmy gorliwi w chrześcijaństwie. Św. Jakub niech budzi Częstochowę. Pod imieniem św. Jakuba głośmy Chrystusa, choćby to wiele nas kosztowało w życiu” - zakończył abp Nowak.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i modlitwą przy pomniku św. Jakuba Apostoła i patrona pielgrzymów na placu przed świątynią.

2013-07-26 09:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strzegomskie uroczystości

Niedziela świdnicka 30/2018, str. 1

[ TEMATY ]

odpust

Strzegom

Ryszard Wyszyński

Bp Ignacy Dec z młodzieżą, która przygotowywała się do przyjęcia sakramentu bierzmowania

Bp Ignacy Dec z młodzieżą, która przygotowywała się do przyjęcia sakramentu
bierzmowania

Eucharystia pod przewodnictwem biskupa świdnickiego Ignacego Deca, bierzmowanie młodzieży, a także otwarcie okolicznościowej wystawy poświęconej kard. Augustowi Hlondowi – to najważniejsze wydarzenia w strzegomskiej parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z okazji obchodzonego 29 czerwca odpustu oraz patronalnego święta miasta Strzegomia

Ordynariusza diecezji świdnickiej, młodzież przystępującą do sakramentu bierzmowania, jej rodziców, świadków oraz najważniejszych gości, a wśród nich burmistrza Strzegomia Zbigniewa Suchytę, przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Marczaka i radnych miasta przywitał uroczyście w kolegiacie ks. proboszcz Marek Babuśka. Po powitaniu najważniejszych gości delegacja rodziców uroczyście poprosiła Księdza Biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu bierzmowania, do przyjęcia którego przygotowało się 80 młodych osób z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu oraz św. Jana Chrzciciela w Jaroszowie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stanowicach, Trójcy Świętej w Olszanach, Chrystusa Króla w Goczałkowie i św. Marcina w Ujeździe Górnym. Rodzice i ksiądz proboszcz w imieniu katechetów zapewnili Księdza Biskupa, o tym że młodzież została do przyjęcia darów Ducha Świętego odpowiednio przygotowana, uczestnicząc w naukach, a także przystępując do sakramentu pokuty. Z racji obchodzonego w tym samym dniu święta parafii wyczekiwane przez młodzież wydarzenie poprzedziła krótka podniosła uroczystość włączenia w poczet członków Kapituły Kolegiackiej pw. Matki Boskiej Strzegomskiej i Apostołów Piotra i Pawła ks. Tadeusza Farysia ze Świdnicy. Nowo ustanowiony kanonik kapituły złożył uroczyście w obecności prepozyta kapituły ks. Marka Babuśki i licznie zgromadzonych parafian wyznanie wiary przed bp. Ignacym Decem oraz przyjął z jego rąk dystynktorium, okolicznościowy srebrny pierścień i biret.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: W trosce o bezpieczeństwo wiernych

2022-12-02 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marian Florek/Niedziela

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Bryła kościoła św. Rocha i św. Sebastiana

Miejsca kultu religijnego są celem agresywnych ataków. Jak zapobiegać tym działaniom i chronić to, co ważne dla chrześcijan?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję