Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

„Rozkręć Wiarę”. Rowerem do Rzymu

Po porannej Mszy św. w żywieckiej konkatedrze 26 lipca wyruszyła do Rzymu pierwsza z dwóch grup pielgrzymki rowerowej pod hasłem „Rozkręć Wiarę”. Sześcioro osób – kapłan, studenci i uczniowie szkoły średniej – mają do pokonania około 3 tys. kilometrów przez Słowację, Węgry, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Chorwację, Czarnogórę, Albanię. Za 8 dni wyruszy kolejna grupa rowerzystów, a 8 sierpnia wyjadą pasażerowie „PrayBusa”, specjalnego samochodu, który będzie pełnił funkcję modlitewną, techniczną i medialną przedsięwzięcia.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

BOŻENA SZTAJNER

Jeden z pomysłodawców wyprawy ks. Grzegorz Kierpiec, który kieruje pierwszą grupą rowerzystów, przypomina, że podstawową intencją pielgrzymki jest nie tyle modlitwa o wiarę, lecz o jej pomnożenie. „Szczególnie dziś, w takim trudnym świecie, w jakim żyjemy, wiara ta jest zagrożona. Wierzymy, że takie doświadczenie trudu, zmagania się z sobą, doświadczenie Opatrzności Bożej, tę wiarę w nas pomnoży” – podkreśla duchowny i dodaje, że zabiera ze sobą „całą grubą księgę intencji powierzonych im przez parafian”. „Oczywiście każdy z nas wiezie ze sobą także osobiste intencje” – zaznacza i podkreśla, że od pewnego czasu uczestnicy pielgrzymki spotykali się razem na adoracjach przed Najświętszym Sakramentem. „Ćwiczyliśmy też formę fizyczną. Przejechaliśmy na treningach wiele kilometrów górskich tras” – zapewnia wikariusz żywieckiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i uczestnik ubiegłorocznej wyprawy rowerowej z młodzieżą do Istambułu.

Ks. Kierpiec zauważa, że w stylu pielgrzymowania, jaki wybrali, utwierdza ich papież Franciszek, który mówi o entuzjazmie wiary i o tym, by pozwolić się zaskoczyć Bogu.

Katarzyna Habdas, nauczycielka języka angielskiego, która pojedzie w drugiej grupie, podkreśla, że po raz pierwszy trafiła do Rzymu na Europejskie Spotkanie Młodych Taizé i w trakcie pobytu postanowiła, że musi tam wrócić. „A ponieważ trwa Rok Wiary to najlepsza ku temu okazja” – mówi. Zaznacza, że duchowe pielgrzymowanie do Rzymu zaczęło się dla niej znacznie wcześniej.

Członkini pierwszej grupy, 23-letnia Adrianna Wisła, studentka matematyki oraz psychologii w Krakowie, jest przekonana, że pielgrzymka wzmocni jej wiarę. „Już byłam na pielgrzymce rowerowej z księdzem Grzegorzem w Istambule. Co 20 km mamy odpoczynek. Nikt nie narzuca tempa. Na pewno czuć się będziemy bezpieczni, pod opieką duchową” – zwraca uwagę. Studentka Aneta Sendor, zanim wsiadła dziś na rower, zapewniała, że dowiezie do Rzymu wszystkie powierzone jej intencje. „Te prywatne i obcych dla mnie ludzi, bo uważam, że każdy potrzebuje modlitwy i nie można tutaj robić wyjątków” – dodaje.

Reklama

Druga 9-osbowa ekipa rowerowa pojedzie przez Słowację, Austrię, Słowenię i Włochy. Poprowadzi ją ks. Piotr Niemczyk. Obok niej jechać będzie dwuosobowa ekipa samochodowa. Justyna Iwanek, anglistka, mówi, że zasadniczą motywacją w tej pielgrzymce odgrywa dla niej wiara. „Bez wiary, że Pan Bóg da mi siły, wiem, że nie dojadę”. Katechetka Agnieszka Kłusak natomiast przyznaje, ze najdalej dotąd zajechał na rowerze do Częstochowy. „Moim dotychczasowym pielgrzymkom i wyjazdom towarzyszyły różne warunki. Doświadczenie braków sprawia, że człowiek pokornieje i jeszcze bardziej docenia rzeczy, których zazwyczaj nie dostrzega w codzienności” – zauważa.

Jako ostatni wyjadą pasażerowie specjalnego samochodu – „PrayBusa”. Bus-kaplica, w którym jechać będą także relikwie bł. Jana Pawła II, ma pełnić rolę centrum intencyjnego, do którego będą spływały prośby wiernych systematycznie powierzane w trakcie wyprawy. W ekipie „PrayBusa” znaleźli się kapłani, zakonnica, pielęgniarka, matka i przedstawiciel młodzieży. „Każdy z nich ma swoją szczególną intencję i zadanie podczas trwania pielgrzymki” – wyjaśnia ks. Jakub Krupa z parafii św. Urbana w Kobiernicach.

Barbara Bazylińska zapewnia, że załoga „PrayBusa” będzie codziennie uczestniczyć w modlitwie „Anioł Pański”, Koronce do Bożego Miłosierdzia, Apelu Jasnogórskim i Eucharystii. „Każdy, kto nie jedzie z nami, będzie mógł duchowo się łączyć. W ten sposób jechać z nami może każdy. Wiem, że idea ‘PrayBusa przestworzy’ bardzo się spodobała naszym parafianom” – dodaje.

Wszyscy razem spotkają się 17 sierpnia w Watykanie przy grobie bł. Jana Pawła II. Tu uczestnicy modlić się będą w powierzonych im intencjach.

Motywem przewodnim oraz główną intencją pielgrzymów – rowerzystów będą słowa Apostołów skierowane do Jezusa: „Panie przymnóż nam wiary”.

2013-07-26 10:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu: Serdecznie zapraszam na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rzym

abp Stanisław Gądecki

100. rocznica urodzin JPII

Biały Kruk/Adam Bujak, Arturo Mari

Serdecznie zapraszam rodaków z kraju i z zagranicy na Narodową Pielgrzymkę do Rzymu. Spotkajmy się 17 maja o 10.30 na Placu Świętego Piotra na uroczystej mszy św. pod przewodnictwem Papieża Franciszka z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II – powiedział abp Stanisław Gądecki przewodniczący Episkopatu Polski.

Od 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II dzieli nas dokładnie 100 dni. Narodowa Pielgrzymka do Rzymu jest wyrazem wdzięczności Bogu za życie i pontyfikat papieża Polaka. Abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Św. Jan Paweł II wielokrotnie przybywał do Polski. Teraz my pojedźmy pomodlić się u Jego grobu i podziękować Bogu za Papieża Polaka”.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję