Reklama

Niedziela Częstochowska

820 lat parafii w Kromołowie

„Św. Anna przywołuje nam obraz rodziny, tego szczególnego miejsca w którym człowiek spotyka się z Bogiem. Rodzina to jest ta wspólnota, która powinna być silna Bogiem" - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli”, który 28 lipca przewodniczył Mszy św. ku czci św. Anny w kościele pw. św. Mikołaja w Kromołowie. Msza św. wpisała się w obchody 820 lat istnienia parafii. - Dzisiaj św. Anna pyta nas o modlitwę w naszej rodzinie. Ona woła o tę modlitwę, woła o to, by rodziny były silne modlitwą - podkreślał ks. Frukacz.

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

odpust

Jowita Kostrzewska

Kaznodzieja przypomniał, że „Pan Jezus daje nam dar modlitwy, uczy nas modlitwy „Ojcze nasz”. - Pan Jezus zostawił nam piękne dary. Przede wszystkim dar Zbawienia. Każde nasze spojrzenie na krzyż przypomina te prawdę, że Chrystus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia. Drugi wielki dar to Sam Jezus Chrystus, Który jest obecny wśród nas przez sakramenty, w swoim słowie. Trzeci wielki dar to dar Matki. Jezus oddał nam swoją Matkę - mówił ks. Frukacz.

„Warto postawić sobie pytanie o znaczenie modlitwy w naszym życiu .Czym ta modlitwa tak naprawdę jest, czy znajduję w moim życiu chwile na modlitwę. Modlitwa to moja więź z Panem Bogiem. To jest powierzenie mojego życia, moich trosk, kłopotów Panu Bogu” - kontynuował ks. Frukacz.

Reklama

Redaktor „Niedzieli” wskazał na bł. Jana Pawła II jako „wzór człowieka modlitwy, który nie rozstawał się ze swoim modlitewnikiem” oraz na bp. Szczepana Sobalkowskiego, „którego treścią życia były słowa: modlitwa i pokuta”. - Biskup Sobałkowski ze ścian tej świątyni woła o modlitwę w waszych rodzinach - mówił redaktor „Niedzieli”.

Celebrans przypomniał wiernym, że „życie człowieka powinno stawać się modlitwą”. - Trzeba trzymać się modlitwy, być wytrwałym, stukać, pukać, kołatać do Serca Bożego. Dziś często w naszym zabieganiu nie potrafimy znaleźć chwili na to by się zatrzymać, żeby postawić sobie pytanie jak będzie wglądać moje życie w przyszłości, jak kiedyś stanę przed Panem Bogiem. Dziś modne jest że rodziny wiele godzin spędzają w supermarketach. Tylko gdzie w tym wszystkim życie rodzinne i czas na modlitwę, na rozmowę z dziećmi. To wszystko dzisiaj gubimy - mówił ks. Frukacz.

Wskazując na treść modlitwy „Ojcze nasz” Redaktor „Niedzieli” podkreślił, że „najtrudniejsza jest prośba o przebaczenie”. - Przebaczenie jest często trudne, ale jest potrzebne nam samym, aby uwolnić nasze serca od żądzy odwetu i nienawiści. Modlitwa „Ojcze nasz” jest naszą pierwszą katechezą, jest szkołą naszego życia. Niech w waszych rodzinach będzie modlitwa, niech będzie przebaczenie zrozumienie, cierpliwość. Módlcie się, nie bójcie się świętości, niech to będzie parafia święta - zaapelował do wiernych ks. Frukacz.

Reklama

Parafia w Kromołowie ma długą i bogatą historię. Podobnie fascynujące są dzieje samego Kromołowa. Za datę powstania tej miejscowości przyjmuje się 8 kwietnia 1193 r., założycielem osady był rycerz Cromola. O karczmie w Kromołowie po raz pierwszy wspomina bulla papieża Celestyna III z 8 kwietnia 1193 r., zatwierdzająca wszystkie posiadłości i przywileje nadane Kanonikom Regularnym we Wrocławiu. Kościół w Kromołowie powstał prawdopodobnie w tym czasie na przełomie XII i XIII w. W XVI w. dokonano przebudowy kościoła w stylu barokowym, po której zachował on swój kształt do czasów współczesnych. Po śmierci Seweryna Bonera, właściciela Kromołowa, w 1549 r., jego druga żona Jadwiga, wyznania kalwińskiego, przekazała kościół kalwinom ok. 1551 r.. To ona sprowadziła do Kromołowa słynnego pastora kalwińskiego Jakuba Sylwiusza. Mieszkańcy Kromołowa w większości pozostali katolikami, uczęszczając do kościołów katolickich w Gieble i Skarżycach. Natomiast kościół przekazał z powrotem katolikom kolejny dziedzic Kromołowa Mikołaj Firlej ok. roku 1594. W Kromołowie już od 1529 r. istniała szkoła parafialna, o której utrzymanie troszczyli się proboszczowie parafii. W początkach XVI w. powstało pierwsze Bractwo - Konfraternia Najświętszej Panny, następnie Bractwo św. Anny, Konfraternia św. Mikołaja obejmująca cechy rzemieślnicze oraz Bractwo Szkaplerza św. W Kromołowie urodził się m.in. bp Szczepan Sobalkowski, który zmarł 12 lutego 1958 r. na Jasnej Górze, następnego dnia po konsekracji biskupiej. O wielkim rodaku przypomina pamiątkowa tablica umieszczona w kościele parafialnym.

Główne obchody 820-lecia istnienia parafii będą odbywać się 11 sierpnia. - Dziękujemy Bogu za dar parafii. Te obchody trwają już w ciągu całego roku. Wcześniej była m.in. wystawa starych kielichów mszalnych i bardzo cennych szat liturgicznych - powiedział „Niedzieli”, ks. Andrzej Karczewski, proboszcz parafii w Kromołowie.

2013-07-29 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Radość i wdzięczność za dar kapłańskiego powołania

[ TEMATY ]

jubileusz

kapłani

Katarzyna Cegielska

– Dzisiaj stajemy tutaj, przed obliczem Matki na Jasnej Górze, na kolejny etap naszej służby w Kościele, a Ona – jak zawsze mówi do nas: „Zróbcie wszystko, cokolwiek mój Syn wam powie”. Zróbcie wszystko, co Duch Święty w was wzbudzi i gdzie was posyła. Chciejmy przez Jej serce wydobyć z serc i umysłów radość, nadzieję, którą pokładamy w Chrystusie na wzór Maryi, wdzięczność za dar kapłańskiego powołania i wierność jego łasce. Dlatego każdy z nas może i powinien wypowiadać słowa: Wielbi dusza moja Pana, bo wielkie rzeczy nam uczynił. Uwielbiajmy Boga za Jego miłość objawioną przez serce i oblicze Matki – mówił abp Wacław Depo do prezbiterów archidiecezji częstochowskiej, którzy dziękują Bogu za łaskę powołania w 40. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej racji 14 maja w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Mszy św. w intencji całego rocznika przewodniczył Metropolita Częstochowski. Wśród koncelebrasów byli m.in. arcybiskup senior Stanisław Nowak i bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Hubert Hurkacz triumfował w tenisowym turnieju ATP w Metz

2021-09-26 19:04

[ TEMATY ]

tenis

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Hubert Hurkacz triumfował w halowym turnieju tenisowym ATP w Metz. W finale pokonał Hiszpana Pablo Carreno-Bustę 7:6 (7-2) 6:3.

To czwarty w karierze 24-letniego wrocławianina tytuł w singlu. Wszystkie poprzednie wywalczył w USA. Wcześniej w tym sezonie zwyciężył w Delray Beach i prestiżowej imprezie w Miami, a w 2019 roku wygrał w Winston-Salem. W trwającym sezonie osiągnął także półfinał wielkoszlemowego Wimbledonu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję