Reklama

Diecezjalna uroczystość odpustowa

Niedziela legnicka 28/2010

Dzień liturgicznego wspomnienia św. Apostołów Piotra i Pawła, jest uroczystością odpustową dla diecezji legnickiej. Z tej okazji, 29 czerwca w legnickiej katedrze, została odprawiona dziękczynna Msza św.
Tegoroczna uroczystość, połączona była ze złotym jubileuszem ks. inf. Władysława Bochnaka, długoletniego proboszcza legnickiej katedry. Podczas uroczystości, bp Stefan Cichy, ogłosił podział diecezji na cztery rejony duszpasterskie, a także podał nazwiska nowych kanoników Kapituły Katedralnej i kanoników RM.
Z racji uroczystości złotego jubileuszu Księdza Infułata, uczestniczyli w niej, obok Biskupa Ordynariusza, bp. seniora Tadeusza Rybaka i bp. pomocniczego Marka Mendyka, także: bp Włodzimierz Juszczak z Kościoła grecko-katolickiego, bp świdnicki Ignacy Dec, bp senior Adam Dyczkowski z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, oraz biskupi pomocniczy: Andrzej Siemieniewski z Wrocławia i Adam Bałabuch ze Świdnicy. Nie zabrakło także także ponad 200 osobowego grona prezbiterów, dla których w większości Ksiądz Jubilat był wychowawcą i przełożonym w latach ich pobytu w seminarium.
Życie i rozległą działalność Księdza Jubilata przypomniał w homilii bp Stefan Cichy. Święcenia prezbiteratu Ksiądz Infułat przyjął 14 sierpnia 1960 r. we Wrocławiu. Następnie pracował jako wikariusz, proboszcz, przełożony w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu, jako dyrektor Caritas wrocławskiej, od 1988 r. proboszcz legnickiej parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, która po utworzeniu diecezji stała się parafią katedralną. Od początku diecezji ks. Bochnak pozostaje w gronie najbliższych współpracowników biskupów diecezjalnych, pełniąc funkcję wikariusza generalnego, a także prepozyta kapituły. Wśród licznych funkcji, znajduje czas na pracę naukową w zakresie historii Kościoła, osiągając tytuł profesora zwyczajnego.
Nowymi kanonikami gremialnymi zostali ustanowieni: ks. dr hab. Bogusław Drożdż, ks. prał. Stanisław Szupieńko i ks. dr Jarosław Święcicki. Natomiast wśród nowych kanoników z przywilejem noszenia tzw. rokiety i mantoletu (RM) znaleźli się prezbiterzy, którzy w ostatnim czasie osiągnęli tytuł doktorski z zakresu teologii. Należą do nich: ks. dr Tomasz Biszko, ks. dr Piotr Duda, ks. dr Erwin Jaworski, ks. dr Marek Kluwak, ks. dr Piotr Kot, ks. dr Artur Szumski, ks. dr Mariusz Szymański, ks. dr Bogusław Wolański, ks. dr Andrzej Ziobra, ks. dr Wiesław Złotek.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zagadka księdza N.N.

2021-09-07 11:14

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. 60-61

[ TEMATY ]

historia

ksiądz

Zdjęcia: archiwum Rodzinne Jaskiewiczów

Po 80 latach udało się ustalić, kto został pochowany w anonimowym grobie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. „N.N. Ksiądz” to kleryk Adam Jaskowski, chrystusowiec.

Przez lata na cmentarzu katolickim przy ul. Łaskiej wśród ofiar niemieckich nalotów znajdował się anonimowy grób. Tablica z napisem: „Tu spoczywa N.N. Ksiądz, który zginął podczas bombardowania przez Niemców dworca kolejowego w Zduńskiej Woli we wrześniu 1939 roku”, ciekawiła mieszkańców.

CZYTAJ DALEJ

Co się wydarzy w archidiecezji wrocławskiej w najbliższy weekend? [17-19 września 2021r.]

2021-09-18 07:53

Natalia Kowcz

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

Na Ślężę przybyła grupa pielgrzymów

W najbliższy weekend zaplanowanych jest wiele interesujących wydarzeń. W jednym artykule postaramy się umieścić informację o spotkaniach z terenu Archidiecezji Wrocławskiej (17-19 września 2021)

Jeśli jest wydarzenie, o którym nie wspomnieliśmy - prosimy, aby nas informować na maila: wroclaw@niedziela.pl

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję