Reklama

Dziękujemy, prosimy i przepraszamy

W niedzielę 20 czerwca 2010 r. w wspólnota parafialna pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu oraz księża jubilaci: ks. Piotr Nowosielski oraz ks. Sławomir Stasiak złożyli jubileuszowe dziękczynienie za łaskę powołania i lata kapłańskiej posługi Panu Bogu, w formie najdoskonalszej jaką dał człowiekowi na czas doczesności Chrystus, a jest nią Ofiara Eucharystyczna. Ks. Piotr Nowosielski dziękował Panu Bogu za 25 lat, a ks. Sławomir Stasiak za 20 lat wiernego trwania w posłudze prezbiteratu.
Dostojnych Jubilatów powitał proboszcz miejsca ks. prał. Józef Gołębiowski i przypomniał ich dotychczasową drogę życia.
Ks. Piotr Nowosielski przyjął święcenia prezbiteratu 1 czerwca 1985 r. w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. W latach 1985-90 był wikariuszem w parafii Chrystusa Króla w Bolesławcu. W latach 1990-91 pełnił posługę wikariuszowską w parafii Matki Bożej Łaskawej w Oleśnicy, a w latach 1991-92 w parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu. Od 1992 r. jest wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Legnicy. Od roku 1993 jest korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej, od roku 1994 redaktorem prowadzącym legnickie wydanie Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Od 1998 r. pełni też funkcje sekretarza Referatu ds. Mediów, oraz od 2007 r. rzecznika prasowego Kurii biskupiej. Jest członkiem Rady Duszpasterskiej Diecezji Legnickiej, Diecezjalnej Rady ds. Powołań, jest także Diecezjalnym Duszpasterzem Pracowników Środków Społecznego Przekazu.
Ks. Sławomir Stasiak przyjął święcenia prezbiteratu w katedrze wrocławskiej z rąk kard. Henryka Gulbinowicza w roku 1990 i rozpoczął 4-letnią posługę wikariuszowską w bolesławieckiej parafii. Jest doktorem teologii biblijnej, wykłada teologię biblijną i egzegezę Starego Testamentu na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu i Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Pełnił funkcję prefekta i wicerektora WSD w Legnicy, a obecnie jest też dyrektorem Wydziału Katechetycznego legnickiej Kurii biskupiej. Jest członkiem Rady Kapłańskiej, Kolegium Konsultorów oraz moderatorem Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II w Diecezji Legnickiej. Stopień doktora teologii biblijnej uzyskał na KUL w Lublinie, licencjat z biblistyki uzyskał w Rzymie, a następnie studiował we Franciszkańskim Studium Biblijnym w Jerozolimie. Po powrocie do kraju został powołany na stanowisku adiunkta na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu.
- Księża Jubilaci posługiwali w tutejszej parafii - jak podkreślił Ksiądz Proboszcz miejsca - w najtrudniejszych momentach tworzenia wspólnoty i budowy parafialnej świątyni. Czas przeżywania jubileuszy byłych wikarych łączy się czasowo z celebracją roku kapłańskiego, będącego już w fazie końcowej, przy rodzącej się nadziei jego obfitych owoców na przyszłość, w formie odrodzenia i duchowej odnowy prezbiterów Chrystusowego Kościół.
Ofierze Eucharystycznej przewodniczył ks. Piotr Nowosielski w gronie byłych wikariuszy parafii: księży Jacka Włostowskiego i Krzysztofa Kowalczyka. Kazanie wygłosił ks. Sławomir Stasiak, rozważając istotę posługi kapłańskiej.
- Kiedy przed laty - przypomniał Kaznodzieja - przychodziliśmy do tej parafii, każdy z nas zadawał sobie pytanie - kogo tam spotka i do kogo nas Pan Bóg posyła? Po latach możemy podziękować Bogu za tych wiernych, do których zostaliśmy posłani. Dzięki nim nauczyliśmy się kochać Pana Boga, Kościół i człowieka, co nie jest takie łatwe w naszych czasach. Jubileusz kapłański to czas na wypowiedzenie słów - wzorem bp Józefa Pazdura: „dziękuję, proszę i przepraszam”. Prosimy o dalsze wsparcie ze strony członków tutejszej wspólnoty parafialnej, bo nasza posługa kapłańska nie kończy się, ponieważ wciąż służymy Kościołowi. Dziękujemy za obecność na Liturgii Eucharystycznej dziękczynnej, w intencji przeżywanych jubileuszy, za pierwsze piękne momenty naszego kapłaństwa. Przepraszamy za to, że nie zawsze spełnialiśmy oczekiwania tych, do których zostaliśmy posłani i ciągle nie dorastamy do wzorca jakim jest Chrystus, który jest Mesjaszem Bożym - Namaszczonym przez Boga, posłanym do człowieka. Przyszedł do nas i stał się dla nas w sakramencie chrztu świętego. Prawda o cierpieniu, odrzuceniu, śmierci, a w końcu zmartwychwstaniu Chrystusa, dotykająca każdego z nas, zanoszona jest przez kapłana posłanego do społeczności wspólnotowej. Ideałem kapłańskiej posługi jest naśladowanie Chrystusa przez branie krzyża na swoje ramiona, zapierając się samego siebie i pójście przez życie naśladując Mistrza. Współczesny świat przez środki medialnego przekazu systematycznie wypacza sens doczesnej, ziemskiej egzystencji, a prawdziwie zachowanie życia, to oddanie go innym, czego doświadcza kapłan przez swoją posługę wobec parafialnej wspólnoty. Ofiarowanie kapłańskiego życia to radość swoistego „zdobywania życia”, które doświadcza się przez bycie z innym człowiekiem. Z perspektywy minionych kapłańskich lat warto zaprzeć się samemu sobie, wziąć krzyż na ramiona i warto naśladować Chrystusa.
Po zakończeniu Mszy św. ks. Piotr Nowosielski podziękował zebranym za dar wspólnej modlitwy. W kontekście wspomnień posługi wikariatu w parafii pw. Chrystusa Króla w Bolesławcu, podziękował on wiernym za życzenia i prosił zebranych o modlitwę na dalsze lata posługiwania w Chrystusowym Kościele, nie tylko w intencji Księży Jubilatów, ale i wszystkich kapłanów diecezji legnickiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Solidarnie w obronie religii

2021-09-22 07:48

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 14-16

[ TEMATY ]

profanacja

profanacja kościoła

Jarosław Jakubczak,/ Twitter Max Martin Skalenius,/pkwp.org/newsy, /stopprofanacjom.pl

Obrażanie uczuć religijnych katolików, czy w ogóle ludzi wierzących w Boga, nasila się od lat, nie tylko w Polsce.

Zjawisko to, wskazuje na bardzo poważny i głęboki kryzys demokracji, przede wszystkim zaś na kryzys antropologiczny. Człowiek ceniący wartości ogólnoludzkie – prawdę, dobro, piękno – nie będzie obrażał innych ludzi, nie będzie naigrawał się z ich wiary, nie będzie kpił z symboliki religijnej, która jest dla nich święta. Nie będzie miotał bez opamiętania wulgaryzmami, wiedząc, że mogą je słyszeć dzieci oraz niepełnoletnia młodzież. Nie będzie obrażał uczuć religijnych osób wierzących, profanując np. krzyż albo wykorzystując go do celów pozareligijnych czy wręcz antyreligijnych (np. do promocji aborcji czy do prowadzenia sporów politycznych). Nie będzie atakował wolności religijnej, która jest jednym z podstawowych praw człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję