Reklama

Neoprezbiterzy Anno Domini 2010

Niedziela toruńska 28/2010

Kandydatów do święceń kapłańskich przedstawił rektor toruńskiego seminarium ks. prał. dr Krzysztof Lewandowski. Byli to: Marcin Banach, Bartosz Fiałkowski, Marcin Furman, Andrzej Jankowski, Marcin Kania, Paweł Kołatka, Rafał Kreczman, Dariusz Pukalski, Arkadiusz Relidziński. Ksiądz Rektor zaświadczył, że kandydaci są godni, by przyjąć święcenia i poprosił Księdza Biskupa o udzielenie im sakramentu kapłaństwa.
Okolicznościowe słowo Boże wygłosił bp Andrzej Suski. Nawiązał do ewangelicznego stwierdzenia Jezusa: „Pokój wam!”. Zaznaczył, że szczególnymi adresatami tych słów stają się mający przyjąć święcenia kapłańskie diakoni, ich rodzice i rodziny, nowo wyświęceni diakoni, służba liturgiczna, jak również wszyscy kapłani i wierni zgromadzeni w katedrze. Mówiąc „Pokój wam!”, Jezus jednocześnie pokazuje dłonie z miłości do człowieka poranione gwoździami. Dłonie te należy kontemplować z wiarą, warto też złożyć w nich całą nadzieję.
Biskup Andrzej podkreślił, że dzień święceń kapłańskich to radośnie przeżywane święto. Kapłani cieszą się z nowych współpracowników, rodzice cieszą się szczęściem swoich synów, którzy na tę chwilę czekali 6 lat. Zostają teraz posłani, a Jezus posyła kogo chce i gdzie chce, zaś posłany nie pełni już swojej woli, lecz wolę Posyłającego. Do tego niezbędny jest Duch Święty, który na zawsze spocznie w sercach i duszach kapłańskich, by je umocnić. W ten sposób kapłan namaszczonymi dłońmi będzie w stanie codziennie składać ofiarę z siebie.
Dzień święceń prezbiteratu to też okazja, by przyszli księża myślą modlitewną ogarnęli tych, dzięki którym dotarli do ołtarza Pana: rodziców, krewnych, nauczycieli, kapłanów, wykładowców seminaryjnych. Ich trud Kaznodzieja zalecał złożyć na ołtarzu.
Na zakończenie homilii Biskup Andrzej poprosił diakonów, by już jako kapłani zanieśli pokój Chrystusowy tym, do których zostaną posłani, a wzorem w tej misji ma być bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski, który nawet w nieludzkim czasie obozu był dla współwięźniów dawcą pokoju i radości Jezusa.
Po homilii nastąpił obrzęd święceń wyrażony poprzez włożenie rąk diakonów w dłonie biskupa, modlitwę Litanią do Wszystkich Świętych, nałożenie na głowy kandydatów rąk biskupa i wszystkich zgromadzonych kapłanów oraz przyjęcia szat i naczyń liturgicznych, a także namaszczenie dłoni.
Wyrazem wdzięczności neoprezbiterów były kwiaty i słowa podziękowania skierowane do Boga, kapłanów i rodziny.

Na pierwsze placówki duszpasterskie neoprezbiterzy zostali skierowani do parafii:
Ks. Marcin Banach - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu
Ks. Bartosz Fiałkowski - pw. św. Mikołaja Biskupa w Chełmży
Ks. Marcin Furman - pw. św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu
Ks. Andrzej Jankowski - Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu
Ks. Marcin Kania - pw. św. Mikołaja Biskupa w Grudziądzu
Ks. Paweł Kołatka - Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmnie
Ks. Rafał Kreczman - pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Lidzbarku
Ks. Dariusz Pukalski - pw. Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie
Ks. Arkadiusz Relidziński - pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Grucie

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W trosce o zbawienie

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 32-33

pierwbozydarlelutko/fotolia.com

Powszechne jest doświadczenie choroby i przemijalności ludzkiego bytu, a co za tym idzie – troski o zdrowie, która podpowiada nam, że nierzadko, w celu ratowania życia człowieka, trzeba usunąć chorą część ludzkiego ciała, czasami cały organ, a nawet dokonać amputacji górnej czy dolnej kończyny. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus nawiązuje do tego ludzkiego doświadczenia w perspektywie troski o życie wieczne, a tym samym przypomina nam prawdę o rzeczach ostatecznych.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję