Reklama

Niedziela Częstochowska

Rodziny u Pośredniczki łask

– Przychodzimy tutaj, na miejsce maryjnego zawierzenia, aby jak przyjdzie na nas trudny czas próby, nasza odpowiedź wiary okazała się zwycięstwa. Maryjo, bądź z nami w każdy czas! Królowo rodzin, módl się za nami – mówił abp Wacław Depo podczas dorocznej Pielgrzymki Rodzin i Małżeństw do sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, która odbyła się 16 sierpnia.

[ TEMATY ]

Leśniów

pielgrzymka rodzin i małżeństw

Beata Pieczykura/Niedziela

Małżonkowie i całe rodziny przedstawiły Pani Leśniowskiej swoje dziękczynienie za wszystkie łaski oraz prośby. We wspólnocie rodzinnej przeżyły Mszę św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, który również wygłosił homilię. Podkreślił w niej, że współczesny człowiek zagubił sens zmagań o prawdę i wolność oraz ma problem z nazywaniem zła po imieniu. Dlatego – tak jak św. Jan Paweł II – prosił Ducha Świętego, by odnowił oblicze ziemi, tej ziemi. Przez Maryję prosił też o dary Ducha Świętego dla sumień oraz o światło do przezwyciężenia trudności cywilizacyjnych i kulturowych. Metropolita częstochowski zachęcał zebranych, by u Maryi odnaleźli siły do codziennego świadectwa wiary. W tym duchu powiedział: – Sierpniowy czas pielgrzymek, a jeszcze bardziej rocznice polskiego sierpnia 1920 r. oraz solidarnościowego sierpnia 1980 r. są dla nas wszystkich sposobnością do przeprowadzenia trudnego testu wiary. Wśród wielu krzyżujących się pytań o sens ludzkiego pielgrzymowania i wartość zmagań o prawdę i wolność powracają do nas podstawowe pytania: Kim jestem jako mężczyzna i niewiasta? Jaka jest prawda o nas samych jako wspólnocie osób w rodzinie? Jaka jest moja wiara, czyli osobisty kontakt z Jezusem i Jego nauką? Jakie jest nasze codzienne świadectwo wiary?

Reklama

O. Jacek Toborowicz, przeor sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin z Leśniowa, przypomniał, że sługa Boży prymas Polski kard. Stefan Wyszyński mówił w Leśniowie podczas koronacji cudownej figury Matki Bożej, że „Bóg chciał, aby nasza droga do Boga wiodła przez Matkę, pośredniczkę łask wszelkich”. Na tej drodze wierności Bogu, Ewangelii, krzyżowi, Kościołowi i jego pasterzom towarzyszy ludziom Maryja i jest wzorem. Dlatego o. Toborowicz podkreślił: – Maryjo, ucz nas słuchać i naśladować Twojego Syna, a naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa.

W sanktuarium w Leśniowie pielgrzymi dziękowali i świętowali rocznice urodzin czy przyjęcia sakramentu małżeństwa. – Jesteśmy tu, by nas pobłogosławiono, ponieważ 15 sierpnia mieliśmy rocznicę ślubu – powiedzieli „Niedzieli” państwo Renata i Piotr z parafii Jezusa Chrystusa Dobrego Pasterza w Wierzchowisku. W 30. rocznicę małżeństwa, by odnosić przyrzeczenia małżeńskie, przyjechali tu państwo Renata i Krzysztof wraz z córką Agatą i wnukiem Adamem. – Przyjeżdżamy tu często, bo jesteśmy z parafii Świętej Trójcy w Niegowie, z której pochodzę. Przeprosiliśmy 3 dzieci, szczęśliwe małżeństwa dla córek i wszelakie łaski; teraz mamy dwoje wnuków – powiedziała pani Renata. Dla Krystyny i Henryka z parafii św. Antoniego z Padwy w Koziegłówkach „to nasza ukochana Matka Boża”. – Pochodzę z tych stron, w każdej modlitwie polecam się Maryi, Jej polecam moją rodzin, dzieci, wnuki – opowiada pani Krystyna i dodaje, że jej już nieżyjący ojciec był zaangażowany w prace przygotowujące do koronacji figury Matki Bożej Leśniowskiej. Państwo Joanna i Artur z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kotach, w diecezji gliwickiej, pielgrzymowali tu pierwszy raz. Przyszli do Matki Bożej prosić o łaski, a szczególnie o zdrowie. Odwiedzają sanktuaria, byli już w Świętej Annie i Częstochowie, a wybierają się do Lichenia.

2020-08-16 17:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Ludowy przekaz wiary

2021-09-28 14:28

[ TEMATY ]

kalendarz

Mat.prasowy

Jak ważny dla chrześcijaństwa w Polsce był i jest kult Najświętszej Maryi Panny, świadczy fakt, że Bogurodzica, najstarsza pieśń religijna zapisana w języku polskim, przez pewien czas była traktowana jak hymn narodowy. Świadczy o tym również liczba pieśni ku czci Maryi, które na przestrzeni stuleci powstały w naszej Ojczyźnie.

Autorzy tych tekstów z jednej strony starali się przekazać główne prawdy wiary związane z osobą Maryi (że jest Ona Matką Boga, że jest niepokalanie poczęta, że jest orędowniczką i pośredniczką u Boga, że jest Matką wszystkich wierzących), a z drugiej – chcieli zapewnić wiernych, że wybrana przez Boga Maryja jest człowiekiem, jedną z nas (stoi blisko każdego ze swoich dzieci, rozumie je, troszczy się o nie, pomaga im w nieszczęściach i chorobach). Polskie pieśni maryjne to bogactwo treści teologicznych i świadectwo tego, jak przeżywali wiarę nasi przodkowie. Dlatego w kalendarzu na 2022 rok zamieściliśmy fragmenty najbardziej znanych pieśni ku czci Matki Bożej, które mogą pomóc każdemu z nas przeżywać kolejne miesiące w duchu pokory i pobożności Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję